Wnętrza inspirowane naturą

Motywy fauny i flory inspirują projektantów, a wnętrza w stylu eko, eksponujące naturalne materiały, stają coraz bardziej popularne.

Z miłości do natury

Ekologiczny styl życia stał się trendem, który objął nie tylko obszary żywieniowe, ale także architekturę wnętrz. Wnętrza w stylu eko, inspirowane naturą, charakteryzują się prostotą, przytulnym klimatem i harmonią. Nie epatują krzykliwymi kolorami, lecz nawiązują do barw ziemi: beżów, brązów, szarości i bieli. Stronią od plastiku i tkanin syntetycznych. Prym wiedzie naturalne drewno. Stosowanie tego materiału to trend numer jeden w aranżacji wnętrz. Najlepiej by było naznaczone piętnem czasu, z wyraźnymi śladami po gwoździach, o widocznych słojach i sękach. Drzewo to idealny materiał do stosowania w dekoracji wnętrz. Jest bardzo wytrzymałe, ma wiele możliwości – można je ciąć, szlifować, malować, polerować, lakierować. Różnorodność tego surowca sprawia, że dekoratorzy i projektanci chętnie po niego sięgają, odkrywając na nowo jego możliwości. Współcześnie interpretowane drewno we wnętrzach jest eleganckie, niebanalne, przytulne i ekologiczne.

Meble z sopockich pali

Projektanci coraz częściej sięgają po drewno z odzysku, eksplorując jego właściwości i wykorzystując je w nowych, często niebanalnych rozwiązaniach. Im bardziej po przejściach, tym lepiej. Drewniany recykling jest nie tylko ekologiczny, ale też widowiskowy. Dowodem na to dostarczyła gdańska firma DIVADLO, która w niebanalny sposób podeszła do tematu redesignu, tworząc unikatową serię mebli wykonanych z pali pochodzących z rozbiórki remontowanego sopockiego molo. W skład kolekcji wchodzą różnego kształtu stoliki z blatem ze szkła oraz gazetnik.

Pieniek we wnętrzach

W aranżacji wnętrz inspirowanych naturą nie może zabraknąć też pieńka, który, niesiony falą popularności stylu skandynawskiego, z impetem wkroczył na salony. W dosłownym tego słowa znaczeniu. Taki naturalny mebel możemy zrobić sobie sami. Pieńki-siedziska, a także pieńki-stoliki, są łatwe i tanie do wykonania, a przy tym efektownie się prezentują w niemal każdym wnętrzu. Wystarczy starannie wyczyścić pieniek, pozbawić go kory, oszlifować, pomalować boki – i efekt „wow” murowany. Jeśli jednak nie macie zdolności manualnych, możecie zakupić gotowy pieniek dekoracyjny.

Powrót do korzeni

Wnętrze inspirowane naturą nie może się obyć bez roślin. Zaaranżowanie wnętrza z żywym drzewem jako główną atrakcją salonu to pomysł, co prawda, odważny, ale jakże oryginalny. Ten niecodzienny sposób dekoracji wnętrza jest niezwykle popularny w architekturze japońskiej i skandynawskiej. Trzeba przyznać, że robi wrażenie! W tak zaaranżowanym wnętrzu już chyba nie można być bliżej natury.

Tekst: Lena Majchrzak

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *