Śmierć najbliższej osoby czy ślub dziecka – to wyjątkowe momenty, o których nie zapomniał ustawodawca, umieszczając stosowne zapisy w prawie pracy. Dlatego dziś przyjrzymy się temu jak kształtuje się instytucja tak zwanego urlopu okolicznościowego oraz co sprawi, że będziemy mogli otrzymać dwa lub jeden dzień wolnego a kiedy ten urlop będzie niedostępny.
Śmierć kogoś bliskiego, własny ślub
Zacznijmy od najwyższego wymiaru urlopu okolicznościowego, a więc od dwudniowego wolnego przysługującego pracownikowi, który chce go uzyskać na okoliczność własnego ślubu lub pogrzebu osób bliskich w grupie najbliższej, a więc współmałżonka, ojca, matki, dziecka oraz macochy czy ojczyma. Co ważne, dwa dni wolnego z tytułu okoliczności przysługuje także osobom, którym urodziło się dziecko.
Śmierć w rodzinie, ślub dziecka
Drugą kategorią objęte zostały osoby nieco dalej spokrewnione czy spowinowacone, które mają związek z pracownikiem. I tak urlop okolicznościowy w wymiarze jednego dnia należy się w momencie śmierci teściowej czy teścia, siostry, brata lub babki i dziadka, wyjaśnia adwokat z https://pbkb-adwokaci.pl. Nie ma zatem możliwości otrzymania wolnego na pogrzeb i na okoliczność zgonu wujka czy ciotki, nawet jeśli są oni niezwykle blisko z osobą pracownika. Ponadto jeden dzień wolnego przysługuje także na ślub dziecka.
Co jeśli nie okoliczność?
Jeśli więc nie przysługuje nam urlop okolicznościowy, tak jak w przypadku zgonu wujka czy cioci, musimy zdecydować się na urlop wypoczynkowy, tzw. na żądanie. Jest to możliwe w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym, jednak nie można zapominać, że jest to okoliczność rzadka, ale jednak występująca i wówczas mamy do czynienia często z brakiem puli dni z tytułu okresu wypoczynkowego. Co wówczas zrobić?
Urlop bezpłatny
Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wzięcie urlopu bezpłatnego, przy czym na takie rozwiązanie – jeśli nie jest odpowiednio przygotowane – może nie zgodzić się pracodawca. Jednak zazwyczaj nie ma z tym problemu, zwłaszcza jeśli wiąże się to ze śmiercią kogoś z rodziny, kto jednakowoż nie został prze ustawodawcę wpisany na listę osób istotnych dla pracownika.
Urlop okolicznościowy przysługuje zatem tylko i wyłącznie na okoliczność ślubu i pogrzebu będącego następstwem zgonu osób bliskich – w przypadku ślubu dziecka oraz własnego, a w przypadku zgonu rodziców, dziadków, teściów, rodzeństwa oraz współmałżonków i dzieci. W pozostałych przypadkach pracownik musi ratować się innym wyjściem.