TRWA PIĄTY BIG BOOK FESTIVAL – W SAMYM CENTRUM WARSZAWY POWSTAŁ PLAC ZABAW LITERACKICH

Zdjecia Marcin Łobaczewski

Tłumy na spotkaniach z pisarzami z Japonii, Turcji, Rosji, Niemiec i USA. Wielkie emocje podczas debat Okrągłego Stołu Pisarzy i Czytelników. Pot, łzy i salwy śmiechu podczas pisarsko-dziennikarskiego Meczu o bibliotekę. Trwa najweselszy festiwal czytania w Europie.

Dziś, w niedzielę, odbędzie się aż 25 spotkań. Od godz. 11.00 można się rejestrować na rekord wspólnego czytania W SAMO POŁUDNIE Z JANE AUSTEN. Uczestnicy pobierają ponumerowane tarcze i fragmenty słynnej powieści „Duma i uprzedzenie“, by czytać je na głos i na czas. Czy to możliwe, by przejść całą romantyczną książkę w zaledwie 30 minut?

Wesołą muzyczną orkiestrę dla dzieci szykują Novika, Iza Kowalewska, Grzegorz Bazarnik i Grzegorz Kaspdepke pod wodzą Katarzyny Stoparczyk (godz. 12.00, na boisku). O godz. 16.00 ruszy Okrągły Stół Pisarzy i Czytelników – o to, jak pisać o Polsce i jaką rzeczywistość widać w książkach współczesnych autorów będą się spierać m.in. Magdalena Parys, Wojciech Chmielarz, Tomasz Jastrun i Małgorzata Gutowska-Adamczyk.

Zdjecia Marcin Łobaczewski

Z publicznością spotkają się dziś m.in. autor bestsellerowych thrillerów Simon Beckett, wybitny biolog i pisarz Bernd Heinrich, autorka filozoficznych kryminałow Leonie Swann oraz nagradzana powieściopisarka – Jelena Czyżowa. Claire Armitstead z „The Guardian“ szykuje happening „Jak czytać i przetrwać w czasach post-prawdy?“.

Czekają także wykłady o tym „Gdzie mieszka dusza i czym się zajmuje“ oraz o ewolucji i Karolu Darwinie. W Sali Przesłuchań urządzono miękkie legowiska dla entuzjastów audiobooków dla dzieci i dorosłych. A na wielki finał o godz. 20.00 – widowisko poświęcone twórczości Georga Michaela – „Something to Save. George Michael Birthday Party“. Gwiazdor muzyki pop obchodziłby dziś urodziny. Na Big Book Festival zostanie pokazany jako autor pięknych lirycznych tekstów piosenek. Będzie okazja, by wrócić do estetyki lat 90., ale przede wszystkim potańczyć do przebojów!

Big Book Festival trwa od piątku. To piąta edycja jednego z najszybciej rozwijających się festiwali literackich w Europie. Dawne budynki szkoły im. Klementyny Hoffmanowej w samym sercu Warszawy zostały przemienione w wielki plac zabaw literackich. W sobotę na boisku przy specjalnie zbudowanym na tę okazję okrągłym stole debatowali znakomici pisarze, m.in. Tomasz Łubieński, Magdalena Tulli, Krzysztof Varga czy Katarzyna Bonda. Spierali się o potrzebę odwagi cywilnej, sposoby jej okazywania i o to, czy jako autorzy powinni jej wymagać od siebie i innych. W dyskusji udział brali również czytelnicy, okazujący emocje z pomocą kolorowych emotikonów.

Zdjecia Marcin Łobaczewski

Salwy śmiechu i burze braw towarzyszyły sportowym zmaganiom literatów i krytyków podczas charytatywnego „Meczu o bibliotekę“, rozegranego przez drużyny Best Selerów i Powolnych Strzelców. Na boisku do koszykówki o punkty walczyli m.in. Marcin Meller i Anna Dziewit-Meller (w przeciwnych drużynach), Wojciech Chmielarz, Agata Passent i Sylwia Chutnik. Ludzie pióra i mikrofonu dali z siebie wszystko. Wynik pojedynku to 34:24 dla Powolnych Strzelców, ale prawdziwą stawką była pula książek, które pozwolą utworzyć biblioteki w ośrodkach opiekuńczych dla młodzieży.

Ogromną popularnością cieszą się spotkania w „Sali od polskiego“ (premiery nowych tytułów wydawniczych, dziś spotkania m.in. z Waldemarem Piaseckim, autorem biografii Jana Karskiego oraz Anną Kamińską, która właśnie wydała książkę o Wandzie Rutkiewicz) czy „Sali Antywykładów“ (autorskie wystąpienia naukowców).

Zdjecia Marcin Łobaczewski

Kolejki ustawiają się też do spotkań z pisarzami ze świata. W tym roku Big Book Festival gości autorów z 15 państw – od Japonii po USA. W sobotę tłumy przyciągnęli m.in. goście rosyjscy – Wiktor Jerofiejew czy Dmitry Glukhovsky, ale także dotąd mniej znane pisarki, m.in. Kazuki Sakuraba z Japonii i Ece Temelkuran z Turcji. W piątek po zmroku wypełniony po brzegi dziedziniec szkoły zmienił się w scenę. W spektaklu multimedialnym „Miłość“ wystapili Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, a w projekcjach prezentowanych na ścianach budynków także Janusz Chabior, Ilona Ostrowska i Maria Peszek. Spektaklowi towarzyszyła muzyka na żywo.

Big Book Festival potrwa do wieczora. Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Spotkania odbywają się przy ul. Emilii Plater 31 w Warszawie.
Więcej na: www.bigbookfestival.pl.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *