Szukasz dobrych okularów progresywnych? Oto trzy pytania, które warto zadać swojemu optykowi!

zdjęcie reklamowe firmy mozart optyk

Okulary progresywne zastępują tradycyjne okulary do czytania oraz do dali. W jednej soczewce zawarte są różne moce korekcji, co pozwala użytkownikowi swobodnie wybierać, z którego segmentu będzie korzystać w danej chwili. Najlepsze szkła progresywne pozwalają widzieć komfortowo na wszystkie odległości.

Zacznijmy od wyjaśnienia kilku terminów, które na pewno pojawią się gdy będziemy rozważać zakup nowych okularów.

Kanał progresji  — Obszar soczewki, który zawiera stopniowo zmieniającą się korekcje wzroku, pozwala użytkownikowi płynnie przechodzić pomiędzy poszczególnymi mocami (do bliży, dali i odległości pośrednich).

Addycja — Jest to dodatkowa moc dodawana do głównej mocy korekcyjnej okularów, aby umożliwić skupienie wzroku na obiektach znajdujących się blisko. Addycja to różnica mocy między dalą a bliżą. 

Aberracje — Są tonieliniowe odkształcenia obrazu, które mogą występować w obszarach soczewki związanych z różnymi mocami korekcyjnymi. Mogą pojawiać się na krawędziach soczewek, często odpowiadają za efekt pływającego obrazu w soczewkach wieloogniskowych. Wyróżniamy aberracje chromatyczne, sferyczne i cylindryczne.

Co wpływa na pole widzenia w okularach progresywnych ?

Soczewka progresywna składa się z kilku segmentów w różnych mocach korekcji oraz strefy przejściowej pomiędzy nimi. Pionowo ułożone segmenty do dali, odległości pośrednich i bliży tworzą kanał progresji. Dzięki temu układowi w soczewkach progresywnych użytkownik może skupić wzrok na obiektach w różnej odległości, bez konieczności zmiany okularów.

Soczewka, która posiada szerszy kanał progresji będzie wygodniejsza, zmniejsza się bowiem ryzyko występowania niepożądanych zniekształceń obrazu na krawędziach.. Soczewka bez zniekształceń, zapewnia szerokie pole widzenia.

W dobrych szkłach progresywnych o szerokim kanale użytkownik może szybciej dostosować wzrok do różnych odległości bez potrzeby skomplikowanych ruchów głową. Co jest szczególnie przydatne w codziennych czynnościach, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu czy korzystanie z urządzeń elektronicznych.

“Nie wszystkie soczewki progresywne oferują ten sam poziom komfortu. Większa addycja, nietypowy rozstaw źrenic, mogą spowodować, że strefa wyraźnego widzenia będzie bardzo wąska w szczególności w obszarach pośrednich (np. przy pracy z komputerem)

Osoby, których addycja wynosi więcej niż 2 dpt. powinny wybierać konstrukcję o szerokim kanale progresji w przeciwnym razie mogą nie zaadaptować się do nowych okularów.”

– Wyjaśnia Marcel Kozyro z salonu optycznego Mozart Optyk w Krakowie.

Przed zakupem okularów progresywnych warto skonsultować się z zaufanym optykiem specjalizującym się w tego typu soczewkach. Salon Mozart Optyk od wielu lat współpracuje z producentem szkieł ZEISS.  Dzięki naszej współpracy możemy oferować soczewki cieńsze, lżejsze, o szerszym polu widzenia.  Zachęcam do zapoznania się z naszym rozszerzonym poradnikiem: Kupujemy okulary progresywne.  Również na tej stronie możemy wycenić szkła progresywne ZEISS. Wystarczy podać moce korekcji w formularzu. 

Oto kilka pytań, które warto zadać swojemu optykowi przed zakupem okularów progresywnych:

  • Jaka będzie strefa ostrego widzenia w nowych okularach?

Jeżeli różnica mocy dali i bliży jest większa niż 2 dtp. strefa dobrego widzenia może być zawężona. Warto wybrać konstrukcje, które są wyliczane indywidualnie z uwzględnieniem parametrów oprawy i fizjologii użytkownika. Aby poszerzyć obszar dobrego widzenia, producent szkieł powinien uwzględnić szereg parametrów charakterystycznych dla danej osoby i oprawy. Im więcej parametrów pacjenta jest uwzględnionych w konstrukcji soczewki tym lepszy komfort widzenia i krótszy czas adaptacji.

  • Czy będę mógł pracować w tych okularach przy komputerze?

Tak, w soczewkach progresywnych można pracować przy komputerze, jednak przed zakupem zalecana jest konsultacja z optykiem. Przy pracy z monitorem, może być trochę trudniej znaleźć odpowiedni punkt na soczewce, który zapewni wyraźne widzenie ekranu. Pomocne w takich przypadkach może być lekkie pochylenie głowy na dół tak, aby patrzyć dolną częścią soczewki. Niektóre osoby wybierają też dedykowane okulary do pracy przy komputerze, które są dostosowane do stałego patrzenia na bliską odległość, co może być wygodniejsze i zapewnić lepsze widzenie niż okulary progresywne.

  • Co jeżeli nie będę zadowolona/y z okularów progresywnych. 

Markowe okulary progresywne są objęte gwarancją adaptacji. Jeśli nowe soczewki nie spełniają oczekiwań i klient nie jest zadowolony, istnieje możliwość ich wymiany na inne soczewki o takiej samej sile korekcyjnej. Dodatkowo, jeśli w okresie 3 miesięcy od daty zakupu soczewek progresywnych pojawią się trudności w widzeniu, zapewniamy możliwość zamiany ich na soczewki jednoogniskowe lub dwuogniskowe.

Gdzie szukać fachowego doradztwa ?

Mozart Optyk dba o wzrok mieszkańców okolic Krakowa, Jaworzna oraz Żywca. Nasi klienci doceniają nasz zakład optyczny za fachową wiedzę oraz pełne zaangażowanie załogi. Zapraszamy do zapoznania się z licznymi pozytywnymi opiniami. W każdym naszym optyku  działa gabinet, w którym wykonasz badanie wzroku, bez skierowania i kolejek. Przy zakupie okularów badanie ostrości wzroku i dobór korekcji jest bezpłatne.

Adresy salonów optycznych Mozart Optyk: 

  • Kraków ul.Pawia 8 przy Hotelu Polonia (539 703 173)
  • Kraków Kurdwanów ul.Witosa 4 Carrefour Kurdwanów (882 352 252)
  • Kraków Bronowice ul.Stawowa 61 Galeria Bronowice (500 059 141)
  • Kraków Prądnik ul.Mackiewicza 17A Prądnik Auchan (503 993 121)
  • Jaworzno ul.Grunwaldzka 59 Galeria Galena (502 647 203)
  • Żywiec: ul.Dworcowa 22 (532 741 846)


Źródło:

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *