Polacy kochają suplementy diety, co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Bierzemy pigułki na urodę, na redukcję wagi, na odporność, na lepszy metabolizm, na wzrok, na włosy i paznokcie oraz wiele, wiele innych. Dopóki suplementacja odpowiada na rzeczywiste potrzeby konkretnego organizmu nie ma w niej niczego złego. Warto jednak pamiętać, że suplement suplementowi nierówny. Jak więc wybierać mądrze?
- Sprawdź przyswajalność
- Postaw na prostotę składu
Sprawdź przyswajalność
Przyswajalność suplementów to jeden z ważniejszych tematów. Istnieją bowiem suplementy, witaminy, substancje bardzo potrzebne dla ludzkiego organizmu, ale słabo przez niego przyswajalne albo przyswajalne w zbyt małym stopniu. Temat ten najczęściej podnosi się m.in. w przypadku witaminy D3, którą dla lepszej przyswajalności łączy się z witaminą K2. To jednak nie jedyny suplement, który w zależności od formy konkretnego produktu, może być przyswajalny w różnym stopniu. Tak jest na przykład ze wszystkim dobrze znaną witaminą C. Mało kto wie, że naturalna witamina C pozyskiwana z aceroli, a nie owoców cytrusowych, cechuje się najlepszą przyswajalnością. Co więcej, okazuje się, że pozyskiwanie jej z dzikiej róży jest również o wiele efektywniejsze, ponieważ owoce te mają około 30-40 razy więcej witaminy niż pomarańcze lub cytryny.
Ormus, znany również jako Orbitally Rearranged Monoatomic Elements (ORME), to grupa substancji uważanych za superminerały, które mogą wspierać zdrowie i witalność poprzez poprawę funkcji komórkowych i energetycznych organizmu.
Postaw na prostotę składu
Bardzo wiele osób poszukuje różnorodnych suplementów zwiększających siłę, energię i zdolność organizmu do regeneracji. Robią to zarówno profesjonalni sportowcy, amatorzy, jak i osoby uprawiające mniej dynamiczny styl życia. Na rynku oferuje się obecnie niezliczoną wprost ilość suplementów, których podstawową właściwością ma być dostarczenie organizmowi więcej energii. Skład tego typu produktów jest absolutnie przeróżny, niejednokrotnie też bardzo długi, a paradoksalnie skuteczne są najprostsze rozwiązania. Do takich należy suplementacja kreatyny, a więc substancji, która w organizmie odpowiada za transport i magazynowanie energii w komórkach. Część tej substancji wytwarzana jest w organizmie, część jednak należy przyswoić z pożywieniem. Najwięcej kreatywny jest w mięście i rybach. Tym bardziej więc suplementacja kreatyny zalecana jest aktywnym fizcznie wegetariankom i wegankom. Tutaj jednak ponownie warto zwrócić uwagę na poziom przyswajalności – najlepsza pod tym względem jest najczystsza postać suplementu czyli kreatyna creapure. Przy okazji warto pamiętać, że kreatyna poprawia wydolność, zwiększa siłę i suchą masę mięśniową, a jednocześnie przyspiesza procesy regeneracyjne.