Najstarsze informacje wskazują na Chiny oraz na Indie jako miejsca narodzin pole dance. Na początku była to gimnastyka, którą uprawiali wyłącznie mężczyźni, aby zaimponować kobietom oraz sobie nawzajem. W latach 90. Fawnia Mondey Dietrich zaczęła uczyć pole dance jako formy fitnessu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zajęcia pole dance zaczęły stawać się coraz bardziej popularne i zaczęto organizować zawody. Tak jest do dziś.
Pole dance stał się docenianą i modną formą ćwiczeń. Prawdziwi wielbiciele tego sportu prowadzą wszelkie działania, by stał się dyscypliną olimpijską już w 2016 r. Pole dance nie należy mylić z lap dance – tańcem erotycznym, gdzie drążek służy jako element układu, a tańczące przy nim kobiety są oglądane przez klientów nocnych klubów. W pole dance drążek to tylko element, który umożliwia wykonywanie przy nim przeróżnych kompozycji i układów tanecznych – od tych najprostszych, po bardziej skomplikowane, zahaczające niemal o akrobatykę.
Uprawianie tego sportu w wyjątkowy wręcz sposób sprzyja modelowaniu kobiecej sylwetki – kształtują się ramiona, uda i pośladki. Niebywałą zaletą jest także rozciąganie kręgosłupa. Mięśnie stają się bardziej elastyczne i giętkie, a osoba ćwicząca nabiera pewności siebie. Panuje nad swoim ciałem i zdaje sobie sprawę z jego potencjału. Zmienia się jej sposób poruszania na bardziej seksowny i uwodzicielski.
Jak wyglądają zajęcia?
Pole dance mogą uprawiać wszystkie kobiety, które szukają niestandardowych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów i ogólną poprawę sprawności. Jest to alternatywa dla tych osób, którym tradycyjny aerobik i ćwiczenia siłowe się znudziły. Na zajęciach pole dance nie zastaniesz monotonii. Aby rozpocząć treningi, nie musisz być wysportowana ani mieć idealnej figury. To właśnie ćwiczenia sprawią, że nabierzesz siły, poczujesz się kobieco i wyszczuplisz swoją sylwetkę.
Pierwsze kroki w nauce pole dance polegają na opanowaniu prostych ćwiczeń wzmacniających, rozciągających i ujędrniających ciało. Na początku uczymy się podstawowych chwytów, obrotów oraz mniej skomplikowanych figur. Już po kilku zajęciach mamy większą świadomość swojego ciała i zaczynamy rozumieć ruchy, które ono wykonuje. Po przełamaniu oporów i poznaniu techniki możemy rozwijać się w tym sporcie oraz czerpać z niego jeszcze więcej satysfakcji!
W miarę osiągania postępów, przechodzimy do coraz trudniejszych ewolucji. Pojedyncze figury składamy w złożone układy choreograficzne – wtedy powstaje taniec. Uczymy się przejść między figurami, a nasze ruchy są bardziej subtelne i wdzięczne. Stajemy się również silniejsze, co pozwala nam wkładać więcej energii w wykonywane ćwiczenia. Wyższy poziom treningu to nauka tańca na rurze obrotowej oraz opracowywanie bardziej zaawansowanych układów choreograficznych z elementami akrobatyki.
Do uprawiania pole dance przyznaje się wiele międzynarodowych gwiazd, między innymi: Madonna, Kate Hudson, Cindy Crawford, Jessica Alba czy Demi Moore. Może Ty też spróbujesz?