Smukły brzuch bez wyrzeczeń? Tak, to możliwe! Najważniejsze informacje o liposukcji brzucha

kobieta mierząca miarką obwód w pasie

Marzysz o smukłej sylwetce, ćwiczysz, dbasz o dietę, ale pomimo starań nie możesz pozbyć się opornego tłuszczu z brzucha? Liposukcja może być rozwiązaniem dla Ciebie! Liposukcja to procedura pozwalająca pozbyć się nadmiarowego tłuszczu z różnych części ciała – w tym między innymi z brzucha. Z tego powodu jest również nazywana konturowaniem oraz lipoplastyką.

Jeśli rozważasz zabieg liposukcji, ten artykuł jest dla Ciebie.

Dowiesz się z niego:

  • czy liposukcja jest bezpieczna,
  • jakie są jej rodzaje,
  • jak się do niej przygotować,
  • jakich efektów możesz się spodziewać.

Poznasz też orientacyjny koszt zabiegu.

Zapraszamy do lektury!

Czy liposukcja jest bezpieczna?

Liposukcja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Pierwsza operacja została wykonana przez francuskiego chirurga Charles’a Dujarier już w 1921 roku! Do chwili obecnej wykonano niemal dwa miliony zabiegów.

lekarze podczas operacji

Chociaż liposukcję uważa się za całkowicie bezpieczną procedurę, pamiętaj, że wbrew pozorom nie jest to zabieg kosmetyczny, a operacja. Dlatego, jak przy każdej ingerencji tego typu, istnieje pewne ryzyko komplikacji. Do najczęściej obserwowanych zalicza się:

  • blizny,
  • przebarwienia,
  • wiotkość skóry,
  • nierówności, jak na przykład dołeczki.

Najpoważniejszą komplikacją po zabiegu liposukcji jest zator płucny, spowodowany zatorem tłuszczowym. Zdarza się on jednak niezwykle rzadko – podobnie jak pozostałe powikłania.

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, tak również powodzenie i jakość liposukcji zależą od doświadczenia chirurga wykonującego operację. Dlatego jeśli planujesz tę procedurę, wybierz klinikę w oparciu o opinie i doświadczenia klientów, a niekoniecznie cenę.

Rodzaje liposukcji brzucha

Istnieje kilka rodzajów liposukcji brzucha, a najpopularniejsze z nich to:

  • liposukcja tradycyjna – to oryginalna metoda liposukcji, w trakcie której pacjent jest poddany znieczuleniu ogólnemu (uśpieniu). Podczas liposukcji tradycyjnej chirurg wykonuje niewielkie nacięcia na skórze, w które wprowadza specjalne kaniule – niewielkie, cienkie, tępo zakończone rurki – poruszają się one w przód i w tył, żeby skutecznie usunąć tłuszcz. Komórki tłuszczowe są odsysane próżniowo. Następnie nacięcia są zamykane szwami rozpuszczalnymi;
  • liposukcja laserowa – jak sama nazwa wskazuje, ta metoda wykorzystuje energię laserową, która topi komórki tłuszczowe. Następnie upłynniony tłuszcz jest usuwany przy użyciu tych samych metod, co w przypadku liposukcji tradycyjnej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym;
  • liposukcja ultradźwiękowa – do stopienia czy też emulsyfikacji tłuszczu wykorzystuje się ultradźwięki;
  • liposukcja wibracyjna – nazywana jest też wspomaganą lub PAL. Podczas zabiegu wykorzystuje urządzenie wprawiające rurkę do liposukcji w bardzo szybkie wibracje, około 5000 na minutę, co pomaga w rozbiciu komórek tłuszczowych. Warto zaznaczyć, że liposukcja wibracyjna jest uważana za jedną z najdelikatniejszych i najmniej inwazyjnych metod usuwania tkanki tłuszczowej – nie tylko z brzucha, ale również z innych obszarów ciała, jak na przykład klatka piersiowa czy plecy.

Przeczytaj także: Liposukcja – poznaj metody na poprawę swojego ciała

Przygotowanie do liposukcji

Jednym z niepodważalnych wymogów, na podstawie którego pacjent może zostać zakwalifikowany do operacji liposukcji, jest dobry stan zdrowia. Zanim w ogóle zaczniesz rozważać zabieg, wykonaj komplet badań. Powinny one obejmować:

  • morfologię,
  • koagulogram – sprawdza prawidłowość krzepnięcia krwi,
  • próby wątrobowe,
  • lipidogram – określa poziom cholesterolu,
  • glukozę,
  • jonogram – bada równowagę elektrolitową organizmu,
  • mocznik i kreatyninę.

Poza tym u starszych pacjentów, którzy ukończyli 50 lat, wykonuje się elektrokardiogram, czyli badanie serca (EKG).

stetoskop na stole

Na trzy tygodnie przed zabiegiem należy odstawić wszystkie leki, suplementy, a nawet przyprawy, które mogą zaburzać krzepliwość krwi. Są to na przykład aspiryna (zawiera kwas acetylosalicylowy, który obniża krzepliwość krwi), antykoncepcja hormonalna, witaminy A i E oraz… imbir i czosnek.

Na tydzień przed operacją odstaw też używki, takie jak papierosy i alkohol. Obniżają one Twoją kondycję i zdolności regeneracyjne organizmu.

Dzień przed zabiegiem zadbaj o swoje samopoczucie oraz przygotuj ciało do liposukcji. Umyj skórę mydłem lub płynem o właściwościach antybakteryjnych. Możesz także usunąć zbędne owłosienie przy pomocy jednorazowej maszynki. Unikaj jednak innych metod epilacji, jak plastry z woskiem czy depilator. Maszynka jest najbezpieczniejsza!

Zadbaj także o to, by usunąć lakier z paznokci. Lekarz powinien mieć możliwość monitorowania koloru płytki paznokcia w trakcie procedury.

W dniu zabiegu postaraj się zjeść ostatni posiłek na minimum 6 godzin przed operacją. Nie zakładaj biżuterii i nie rób makijażu. Poproś bliską osobę, żeby odebrała Cię z kliniki – podczas liposukcji stosuje się znieczulenie, więc możesz nie być w stanie prowadzić samodzielnie.

Efekty liposukcji brzucha

Liposukcja brzucha to skuteczny sposób na pozbycie się niepożądanej tkanki tłuszczowej, uwydatnienie talii oraz poprawę sylwetki. Dzięki liposukcji możesz uzyskać płaski brzuch oraz pozbyć się fałdek tłuszczu, potocznie zwanych „boczkami”.

To, czy rezultaty będą trwałe, zależy jednak od Ciebie. Po zabiegu warto kontynuować ulubioną aktywność fizyczną oraz prowadzić zdrowy tryb życia – pomoże to w utrzymaniu efektów.

Koszty zabiegu

Ile kosztuje liposukcja? To zależy od doświadczenia chirurga i renomy oraz lokalizacji gabinetu, a także wybranej metody. Ceny procedury zaczynają się od 4000 zł. Zabieg jest uważany za operację plastyczną, nie jest więc refundowany przez NFZ.

Jeśli marzysz o liposukcji brzucha i kwalifikujesz się do zabiegu, możesz skorzystać z pomocy MediRaty. Dzięki tej usłudze opłacisz operację, a następnie uregulujesz należność od razu lub spłacisz pożyczkę na bardzo przystępnych warunkach. Brzmi interesująco? Dowiedz się więcej!

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *