Skuteczne sposoby na jesienną pielęgnację skóry

 

Większość z nas nie wyobraża sobie wypoczynku bez kąpieli słonecznych. I nie ma w tym nic dziwnego. Promienie słońca dodają nam energii, dostarczają dawki witaminy D i poprawiają nasz nastrój. Niestety, może przy tym ucierpieć skóra. Jesień to dobra pora, aby szczególnie o nią zadbać. O tym, jak pielęgnować skórę zmęczoną słońcem rozmawiamy z Karoliną Sozańską – dyrektor zarządzającą Holistic Clinic Gdynia.

Dlaczego po okresie letnim nasza cera wymaga szczególnej pielęgnacji?

Promieni słonecznych nie jesteśmy w stanie uniknąć, co więcej – nie powinniśmy tego robić. Po prostu potrzebujemy światła słonecznego. Niestety, intensywne kąpiele słoneczne przyczyniają się do pogorszenia kondycji skóry. Pojawiają się na niej podrażnienia, zaczerwienienia, przebarwienia, niekiedy występuje uporczywy świąd. Skóra staje się sucha, matowa i szorstka. Mogą się na niej pojawić znamiona i popękane naczynka. Na pewno jesienią te zmiany mogą być zdecydowanie bardziej zauważalne. Warto pamiętać, że skóra wysuszona poprzez działanie słońca może źle reagować na kontakt z tradycyjnym mydłem. Zastosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków może być więc koniecznością, a pielęgnacja – domowa bardzo ważnym elementem w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.

Jaki jest związek między promieniowaniem UV a starzeniem się skóry?

Nadmierna ekspozycja na słońce jest jednym z czynników, które przyspieszają starzenie się skóry. Jest to czynnik zewnętrzny, podobnie jak stres, palenie tytoniu czy niezdrowy tryb życia. Skóra poddana działaniu tych czynników, które nazywamy egzogennymi, jest narażona na przyspieszony mechanizm wiotczenia.

Czy istnieją niezawodne sposoby spowalniania procesów starzenia się skóry?

Samego procesu starzenia się skóry nie możemy powstrzymać, ponieważ jest on naturalny i uwarunkowany genetycznie. Możemy go jedynie zwolnić. Już po 25. roku życia zauważamy jego przyspieszenie. Powodem jest spowolnienie odnowy komórkowej, mniej lub bardziej nasilone u różnych osób. Czoło, okolice oczu, usta i owal twarzy to pierwsze strefy, na których widać oznaki upływającego czasu. Wywołane jest to czynnikami wewnętrznymi. Nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezbronni wobec upływającego czasu – możemy spowolnić procesy starzenia się skóry, na przykład poprzez zabiegi anti-aging.

Oprócz wpływu promieniowania UV, które jest nasilone w miesiącach letnich, na kondycję skóry wpływa również zanieczyszczenie środowiska naturalnego

To prawda. Nie tylko promienie słoneczne mogą niekorzystnie oddziaływać na skórę. Żyjąc w wielkich miastach, codziennie jesteśmy narażeni na wpływ zanieczyszczenia atmosfery. Efektem mogą być zmarszczki, zmiany pigmentacyjne i zmęczony wygląd skóry. Myślę, że nie może nam umknąć temat palenia papierosów, które negatywnie wpływa na funkcjonowanie oraz wygląd skóry, zarówno palacza, jak i osób z jego otoczenia. Częsta ekspozycja na dym papierosowy powoduje, że skóra staje się szara, szorstka i bez blasku.

Aby temu przeciwdziałać, wystarcza codzienna pielęgnacja skóry za pomocą kosmetyków?

Do pewnego stopnia jesteśmy w stanie zadbać o skórę w domowym zaciszu, poprzez jej oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie. Niemniej tylko w gabinetach, które profesjonalnie zajmują się regeneracją skóry, mamy dostęp do kosmeceutyków czy do innowacyjnych technologii, które efektywnie przeciwdziałają starzeniu się skóry. Na przykład w naszej klinice procedura resurfacingu skóry twarzy innowacyjnymi laserami czy to Sciton® czy Alma może odwrócić ten proces, przywracając skórze zdrowy wygląd. Po kompleksowej terapii, która często składa się z kilku procedur medycznych, a nawet w trudnych przypadkach może być rozciągnięta w czasie, możemy oczekiwać, że skóra z przebarwieniami, głębokimi bruzdami z szarym kolorytem – stanie się skórą napiętą, bez przebarwień, ze spłyconymi zmarszczkami, o ładnym kolorycie z efektem tzw. wyspania się skóry.

W jaki sposób zabiegi laserowe przyczyniają się do odbudowy zniszczonych warstw skóry?

Wiązka lasera usuwa zniszczoną chorobowo, zmienioną warstwę skóry. W celu wykonania zabiegu na skórze wykorzystuje się promień lasera, np. tworząc w niej mikroskopijne „dziurki”(laser frakcyjny). Otaczająca je zdrowa tkanka przyspiesza gojenie. Ta odpowiedź skóry w postaci gojenia się tkanki powoduje tworzenie nowego kolagenu, który dodaje skórze jędrności i sprężystości, poprzez co tworzy „nową” i zdrową skórę. Można spodziewać się pełniejszej, bardziej promiennej skóry o równej strukturze i kolorycie. Przebarwienia skóry się zmniejszają, a wzrost nowego kolagenu zapewnia większą objętość skóry, co pomaga wygładzić delikatnie linie i zmarszczki. Skóra staje się odnowiona i zdrowsza.

Większość stosowanych u nas zabiegów laserowych to szybka i wygodna procedura laserowa wiążąca się z krótkim czasem rekonwalescencji, stosowana w celu poprawienia ogólnego wyglądu skóry. Zabieg jest wykonywany w gabinecie lekarskim i może być dostosowany do konkretnych dolegliwości skóry i pożądanego efektu. Ważne, aby tego typu procedury laserowe były wykonywane przez kompetentny zespół lekarski i na certyfikowanych urządzeniach medycznych.

Jeśli chcemy wyeliminować delikatne zmiany skórne, na przykład te powstałe wskutek działania promieni słonecznych, czy konieczna jest głęboka ingerencja lasera w skórę?

Nie, w przypadku konieczności usunięcia delikatnych zmarszczek, przebarwień słonecznych i zmęczonego wyglądu skóry, przeprowadza się zabiegi wykonywane w płytszych warstwach skóry. Natomiast w celu poprawy kolorytu/struktury skóry i eliminacji głębokich zmarszczek w trudnych partiach, takich jak górna warga czy „kurze łapki”, korzystamy z zabiegów wykonywanych głęboko. Zabiegi resurfacingu twarzy innowacyjnymi laserami: Sciton® (takie jak MicroLaserPeel™ i ProFractional Therapy™) czy Alma Harmony (iPixel Er:Yag) sprawiają, że skóra staje się gładsza, zdrowsza, bardziej promienna oraz zauważalna jest natychmiastowa poprawa jej struktury i napięcia. W przypadku przebarwień słonecznych czy innych zmian pigmentacyjnych skóry, kiedy mamy do czynienia z tzw. fotostarzeniem się skóry, bardzo skuteczne są zabiegi innowacyjnej fototerapii, np. Harmony Dye-VL lub Sciton BBL. Energia świetlna skutecznie likwiduje zmiany barwnikowe, emitując światło, które działa termicznie na komórki zawierające barwnik i je niszczy. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienie ciemnieje, by ulec stopniowemu złuszczeniu. Ciepło zaabsorbowane przez okolice poddawane zabiegowi stymuluje komórki skóry do regeneracji nowego kolagenu. Ten proces przywraca skórze naturalne piękno, wyrównuje naturalny koloryt oraz nadaje jej gładkość, promienność i młodszy wygląd. Dodatkowo energia fototermiczna eliminuje drobne naczynka powodujące zaczerwienienia i redukuje zbędną melaninę, przyczyniającą się do powstawania zmian pigmentacyjnych i przebarwień.

Warto podkreślić, że wyniki są spektakularne i istnieje wiele wskazań do przeprowadzania takich zabiegów.

Oprócz skóry zniszczonej działaniem słońca i zanieczyszczeniami atmosferycznymi, jakie są jeszcze wskazania do laseroterapii czy fototerapii?

Pozostałe wskazania, oprócz resurfacingu skóry (laserowa odnowa, odbudowa i odmładzanie) czy usuwania przebarwień, hiperpigmentacji, to również walka z wieloma dolegliwościami albo defektami skóry, takimi jak: brak napięcia i jędrności skóry, trądzik różowaty, pęknięte naczynia włosowate, piegi, plamy typu port wine stain, plamy starcze, nierówna struktura skóry, skóra szorstka i chropowata, blizny potrądzikowe, blizny chirurgiczne, średnie i głębokie zmarszczki, zmarszczki nad górną wargą, tzw. zmarszczki palacza oraz nadmierne owłosienie. Możemy się pochwalić, że wśród naszych pacjentów poddających się epilacji laserowej jest coraz więcej panów. Nabierają odwagi, gdyż często partnerki ich przekonują po tym, gdy skorzystają z naszych usług bezbolesnej epilacji SHR (z procedurą In-Motion i technologią chłodzenia kontaktowego ICE), że warto. Nazywam tę epilację przyjazną dla pacjenta, ze względu na duży komfort wykonania i odczuć podczas zabiegu. Jako jedyni w Trójmieście oferujemy ten rodzaj zabiegów. Teraz jest właściwie idealny czas, by rozpocząć serię epilacji, ze względu na zdecydowanie mniejszą ekspozycję ciała na słońce. To sprzyja systematycznemu wykonywaniu zabiegów w serii.

Co warto wiedzieć o innowacyjnych zabiegach?

Na pewno warto korzystać z zabiegów w miejscach, gdzie pacjent ma dostęp do światowych trendów, certyfikowanych technologii i wysokich kwalifikacji personelu. W Holistic Clinic możemy zaoferować pacjentom wszystkie te wartości. Jako jedyna sieć klinik medycyny estetycznej w Polsce mamy dostęp do światowych trendów właściwie z pierwszej ręki: założyciel sieci Holistic Clinic, dr n. med. Krzysztof Gojdź, jest jedynym polskim wykładowcą American Academy of Aesthetic Medicine, który szkoli wielu lekarzy na świecie z zakresu medycyny estetycznej. Doktor Gojdź wprowadza w swoich klinikach nowatorskie zabiegi oraz autorskie procedury zabiegowe, które są stosowane we wszystkich klinikach sieci Holistic Clinic.

Jakie tradycyjne zabiegi można polecić osobom o skórze suchej?

Jak wiemy, skóra, która z natury ma skłonności do przesuszania, pod wpływem promieni słonecznych jest jeszcze bardziej wysuszona. Istnieją zabiegi specjalnie dedykowane osobom, które borykają się z problemem odwodnionej skóry. Holistic Clinic Gdynia to jedyna klinika medycyny estetycznej w Trójmieście, która oferuje zabiegi profesjonalne kosmeceutykami amerykańskiej marki SkinCeuticals. Wśród specjalnie opracowanych procedur zabiegowych są dedykowane zabiegi do skóry odwodnionej, pozbawionej blasku, do skóry wrażliwej czy z problemami, przebarwieniami.

Na czym polega taki zabieg do skóry odwodnionej?

W trakcie tego zabiegu wykorzystuje się specjalnie opracowane techniki masażu, które ułatwiają wchłanianie substancji nawilżających. Zastosowane produkty – maska na bazie kwasu hialuronowego i serum Hydrating B5 – odpowiednio nawilżają, odżywiają oraz wspomagają regenerację skóry. To zapewnia poprawę funkcjonowania jej naturalnej bariery ochronnej. Delikatne gesty działają na mięśnie i krążenie krwi, aby odżywiać, rozluźnić i pobudzić skórę. Wykorzystuje się specyficzne techniki, np.: wachlarze, uciskanie, oklepywanie, ugniatanie. Zabieg jest niezwykle przyjemny i skuteczny.

A co z efektami?

Zabieg SkinCeuticals stanowi kompleksowy program dla skóry odwodnionej. Zapewnia więc intensywne nawilżenie i dostarcza substancji odżywczych. Najbardziej pożądane i dostrzegalne efekty to wzrost elastyczności skóry oraz przywrócenie jej jędrności i nawilżenia.

O czym warto pomyśleć w trosce o swoją skórę po lecie?

Myślę, że optymalnym byłoby zastanowienie się nad głównym problemem dotyczącym skóry, z którym mamy do czynienia: utratą nawilżenia, napięcia czy z przebarwieniami. Wówczas można ustalić priorytety, z czym chcemy „powalczyć” do następnego lata. Niezwykle pomocna jest rada doświadczonego specjalisty – czy to kosmetologa, czy lekarza medycyny estetycznej – oraz wspólne ustalenie planu działania. W Holistic Clinic Gdynia bardzo zachęcamy do takich indywidualnych konsultacji, a gdy trzeba, organizujemy też zamknięte spotkania dla grup pacjentów – najczęściej kobiet, które chcą skorzystać z porad naszych specjalistów. Z naszych codziennych doświadczeń wynika,że dla wielu pacjentów takim planem może być np. przygotowanie skóry do radykalnej laseroterapii,wykonanie laseroterapii lub fototerapii w określonym horyzoncie czasowym, ustalenie dalszej pielęgnacji i planu działań podtrzymujących efekt, np. w postaci cyklicznych mezoterapii skóry połączonych naprzemiennie z podawaniem osocza bogatopłytkowego oraz profesjonalne ustalenie pielęgnacji domowej. Wszystko to zapewnia bardzo kompleksowe podejście do odnowy i pielęgnacji skóry, jednak w rozsądnym ujęciu czasowym, aby skóra miała czas na przebudowę.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *