Siemię lniane – super foods po polsku

siemie lniane w diecie

Współczesnym lekiem staje się żywność, która jest swoistą bombą witaminową, pełną cennych składników odżywczych. Niezastąpione stają się właściwości antyutleniające, ratujące przed zgubnym działaniem wolnych rodników – stresem oksydacyjnym i zmianami nowotworowymi.
Jagody acai, owoce noni, nasiona goji – nie musimy sprowadzać zagranicznych produktów na polskie talerze, aby cieszyć się super właściwościami zdrowotnymi żywności. Wystarczy odpowiednio dobierać nasze, regionalne i krajowe produkty. Odkryj więc właściwości siemienia lnianego.

Siemię lniane

Len – roślina jednoroczna, która produkuje maleńkie, kształtne nasionka. Gotowy produkt jest łatwo dostępny i bardzo tani, nieporównywalnie do zalet, którymi się cechuje. Ziarenka najlepiej mielić przed przyrządzeniem, gdyż zapobiegamy tym samym utlenieniu i utracie cennych składników odżywczych. Przechowujemy go w temperaturze pokojowej w pojemniku zamkniętym, a zmielone wcześniej zużywamy jak najszybciej, aby zapobiec zjełczeniu tłuszczu.

Siemię lniane

Zalety

Siemię lniane należy do roślin oleistych, produkuje się z niego równie wartościowy olej lniany. Cechuje się on zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych, które mają ogromne znaczenie w zapobieganiu chorób cywilizacyjnych (otyłość, miażdżyca, cukrzyca). Poprzez zawartość rozpuszczalnej frakcji błonnika, redukuje stężenie cholesterolu całkowitego, a co istotne – również frakcji LDL t.zw. „złego cholesterolu”. Siemię lniane wraz z olejem lnianym, jest produktem zalecanym w dietach osób chorujących na niedoczynność Hashimoto. W prewencji i leczeniu tego rodzaju niedoczynności, (w mniejszym stopniu niż ryby morskie) olej lniany powinien być źródłem kwasu omega-3.

Czy to wszystko?

Siemię lniane ma bardzo dobry zestaw aminokwasowy – dostarcza tego co niezbędne dla organizmu. Białko z jego źródła jest bardzo dobrze przyswajalne.

W 100g tego super foods, odnajdziemy:

  • 762mg potasu,
  • 195mg wapnia
  • 722mg fosforu,
  • 291mg magnezu,
  • 17,1mg żelaza.

Zatem polecam produkt wszystkim tym, którzy zmagają się z niedoborami powyższych składników mineralnych. Ponadto, siemię lniane jest dobrym źródłem lignanów, wpływających na pracę układu hormonalnego. Właściwości antyoksydacyjne chronią przed nowotworami kobiecymi (rak piersi). Sporządzony z siemienia kisiel, zapobiega biegunkom oraz łagodzi stany zapalne żołądka – tworzy łagodzącą „błonę”, chroni układ pokarmowy, poprawia perystaltykę jelit.

Kąpiele w wywarze z siemienia lnianego i jego cykliczne spożywanie wzmacnia i odżywia włosy oraz paznokcie. Wywar z siemienia jest doskonałą alternatywą dla sztucznych odżywek – codzienna pielęgnacja nadaje włosom zdrowy połysk i wygląd. Dzięki tego typu zabiegom, włosy i paznokcie rosną szybciej i są mocniejsze. Natomiast okład z siemienia lnianego namoczonego wcześniej w gorącej wodzie, łagodzi bóle miejscowe oraz przyspiesza gojenie się ran.

Tak niepozorna roślinka, zasługuje na szczególne miejsce w naszych domach – czy to w kuchni czy w apteczce. Z całą pewnością jest naszym krajowym super foods!

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *