Rozwijające ZABAWKI DLA DZIECI i jednocześnie WYZWANIA DLA CIERPLIWOŚCI RODZICÓW

Przeczytaj więcej o zabawkach, które świetnie rozwijają dzieci i jednocześnie rodziców potrafią wyprowadzić z równowagi😊

Zabawki to doskonały sposób na stymulowanie rozwoju dziecka, ale niektóre z nich mogą doprowadzić rodziców do szewskiej pasji. Kiedy masz już dość niektórych zabawek, upewnij się, że wybrałeś zabawkę, która zapewni zaangażowanie Twoich dzieci.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić dziecku zabawkę, a po pięciu minutach zorientować się, że to był błąd i uszy aż bolą od dźwięku? A może dziadek przyniósł Ci ciastolinę, a Ty jeszcze nie zdążyłaś zdrapać poprzedniej z dywanu? Twój maluch coraz szybciej spaceruje z jeździkiem, a Ty obserwujesz kolejne zadrapania na ścianach i meblach i zastanawiasz się, jak je lepiej zabezpieczyć?

Każdy rodzic podczas obserwowania dziecka bawiącego się zabawką, ma chwile refleksji odnośnie tego, czego jego pociecha się dzięki niej uczy. Dziś opowiem o zabawkach, które stymulują rozwój, ale niekoniecznie są przyjazne dla rodziców.

Jeśli jesteś pracującym rodzicem, który korzysta z technologii pracy zdalnej lub hybrydowej, możesz napotkać pewne wyzwania. Wyobraź sobie, że Twoja córka zaczyna bawić się interaktywną zabawką w trakcie telekonferencji, którą prowadzisz ze swoim zespołem.

Instrumenty muzyczne dla dzieci

Jeśli już jesteś wyjątkowo wytrzymałym rodzicem i tolerujesz dziecięce pianinko z mikrofonem i tysiącem przycisków, to nie sądzę, żeby Twój spokój został zachowany podczas gry Twojej pociechy na flecie lub gwizdku, naśladującym dźwięk lokomotywy.

Pozytywki naśladują odgłosy zwierząt: na przykład pozytywka w kształcie osiołka może grać melodię „Jak się ma osiołek?”. Powtarzanie tej samej frazy może być irytujące. Po piętnastu minutach słuchania będziesz chciała zabawkę schować, ale… przeczuwasz jakim krzykiem się to skończy?

Z drugiej strony, instrumenty muzyczne dla dzieci mogą przynieść wiele korzyści. Stymulują one umiejętności słuchania i komunikowania się dziecka oraz pomagają rozwijać zmysł słuchu. W zależności od instrumentu uspokajają lub pobudzają dziecko, a muzyka od dawna kojarzona jest z właściwościami terapeutycznymi.


ZB.Toys pulpit dyrygenta orkiestry interaktywny

Świetną zabawką dla dziecka jest orkiestra B.Toys, która pozwala dzieciom grać własne wersje muzyki klasycznej. W tej grze małe plastikowe figurki instrumentów muzycznych odtwarzają daną melodię, gdy zostaną umieszczone na pulpicie dyrygenta. Instrumenty są oparte na zasadach sensorycznych, tzn. odwzorowują kształty prawdziwych instrumentów. Po odłożeniu instrumentów od pulpitu dyrygenta wymagają od dziecka dobierania kształtów i kolorów. Odegranie 15 utworó1) muzyki klasycznej za pomocą wybranych przez dziecko instrumentów to frajda na bardzo długo. Intensywność zabawy zależy wyłącznie od cierpliwości rodziców…


B.Toys seria Land of B. Muzyczna mata kotek pianino podłogowe

Zabawki kreatywne dla dzieci

Zabawki kreatywne pobudzają kreatywność u dzieci, ale także u ich rodziców… którzy muszą sprzątać po zabawie. Ciastolina czy masa plastyczna wtarta w dywan, wymieszana z klockami, rozrzucona po całym mieszkaniu lub przypadkowo znaleziona na kuchennym sitku to tylko kilka przykładów, z którymi rodzice muszą sobie poradzić po intensywnej zabawie.

Które dziecko nie było zachwycone zabawą z brokatem lub piaskiem kinetycznym? To coś, co pozostaje w domu przez wiele dni, a nawet tygodni po zabawie. Za każdym razem, kiedy sprzątasz, znajdujesz jego resztki, które przypominają o wspaniałej zabawie!

Z drugiej strony tego typu zabawki wspaniale rozwijają. Użyj modeliny, mas plastycznych lub farb do malowania palcami, aby zapewnić dziecku zabawę sensoryczną. Tego rodzaju zajęcia rozwijają koordynację oko-ręka, poprawiają sprawność manualną, rozwijają wyobraźnię i pomagają dzieciom się skoncentrować.

Dzięki takiej zabawie dziecko nie tylko rozwija się sensorycznie, ale także twórczo. Można na przykład użyć farbek do malowania palcami lub piasku kinetycznego – brokat sprawdza się szczególnie dobrze podczas malowania na szkle.


Djeco Farby do malowania palcami

Chcesz pobudzić wyobraźnię swojego dziecka, ale nie chcesz spędzać całego dnia na sprzątaniu po nim?

Kupując farby do malowania palcami, zaopatrz się w fartuch, który ochroni ubranie Pociechy. Jeśli Twój maluch otrzymał na urodziny piasek kinetyczny lub brokat, kup mu specjalny stolik i krzesełko, przy którym będzie mógł się wygodnie bawić. Brokat nie jest taki zły, jak się o nim mówi.

Zobacz również inne propozycje kreatywnych zabawek dla dzieci.


Djeco Farby do malowania palcami

Zabawki interaktywne dla dzieci

Jak twierdzą eksperci, zabawki interaktywne – nie mylić z grami wideo i innymi urządzeniami technicznymi – to świetny sposób na nawiązanie więzi między rodzicami a dziećmi.

Czy na myśl o kolejnej interaktywnej zabawce robi Ci się nieswojo? Na zakup takiej zabawki rodzice powinno zawsze wyrazić zgodę, ponieważ łatwo jest przestymulować dziecko – jeszcze łatwiej jest przestymulować jego rodziców😊

Z drugiej strony, na rynku jest wiele zabawek interaktywnych, które pomagają dziecku poprawić pamięć, koncentrację, percepcję i sprawność manualną. Dziecko powinno otrzymać zabawkę interaktywną, która pozwala mu rozwijać wyobraźnię i wchodzić w interakcje z innymi, a jednocześnie daje nam możliwość monitorowania i kontrolowania tego, w jaki sposób i jak długo się bawi.


Dumel Discovery arka Noego

Jednym z bestsellerów w kategorii zabawek interaktywnych jest Arka Noego firmy Dumel Discovery. Zabawka uczy dzieci rozpoznawania kształtów i kolorów.

Arka stymuluje wyobraźnię, zdolności motoryczne i wszystkie zmysły dziecka. Arka pomaga również dzieciom w koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Gdy dziecko umieści zabawkowe zwierzątko na pasującym otworem, wydaje ono zabawne dźwięki lub układa rymowanki (szczególnie te rymowanki zostają na długo z nami). Można też grać własne kompozycje, umieszczając klawisze pianina nad otworami w ścianie.

Zabawki sportowe dla dzieci, gry zręcznościowe

Odremontowane mieszkanie z nowymi meblami, lśniącymi drewnianymi podłogami i świeżo pomalowanymi ścianami? Krzesełko do nauki chodzenia, rowerek biegowy czy przybijanka z młotkiem to zabawki, które sprawią, że Twoje odremontowane mieszkanie może już nie być tak idealne (chyba, że jesteś z tych, którzy uważają, że np. skórzana torba nabiera charakteru dopiero po kilku latach używania😉.


B.Toys Zabawka zręcznościowa Rzut obręczą do celu

Jeśli szukasz zabawek, które wspierają rozwój dziecka, możesz rozważyć zakup zabawek sportowych i gier zręcznościowych. Świetnie nadają się one do rozwijania poczucia równowagi i stabilności, koordynacji oko-ręka, zdolności manualnych, orientacji przestrzennej, napięcia mięśniowego i postawy.

B.toys Zestaw do gry w kręgle

Wiadomo, że ruch sprzyja synchronizacji obu półkul mózgowych, a zatem ma ogromny pozytywny wpływ na rozwój intelektualny. Dla tak wspaniałej zabawki możesz być skłonny poświęcić swój własny spokój, a może nawet swój pokój.

Nasze propozycje zabawek sportowych dla dzieci.


Hulajnoga jeździk Scoot and ride

Podsumowanie

Z naszego doświadczenia wynika, że zabawki, które na początku mogą być frustrujące, są warte wysiłku, ponieważ często przynoszą długotrwałe korzyści. Jeśli Twoje dziecko dostanie jedną z tych zabawek, które wystawiają na próbę Twoją cierpliwość, spójrz na tę sytuację jak na okazję do stymulowania rozwoju dziecka. W tym przypadku zdecydowanie sprawdza się zasada entuzjastów fitnessu: no pain no gain.

Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem z zabawkami i wyprawką 4kidspoint.pl® Salon dziecięcy

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *