Romantyczne filmy oddziałują na mężczyzn zupełnie inaczej niż na kobiety – potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Maastricht
Celem badania zrealizowanego przez dr Marieke Dewitte z Wydziału Psychologii Klinicznej Uniwersytetu w Maastricht było zidentyfikowanie różnic w jawnych oraz niewyrażanych bezpośrednio reakcjach kobiet i mężczyzn na bodźce seksualne. Wyniki eksperymentu potwierdziły, że romantyczne kino oddziałuje na mężczyzn w zupełnie inny sposób niż na kobiety, a co więcej może wpłynąć na obniżenie poziomu męskiego libido. Po obejrzeniu romansu mężczyźni wyrażali dużo niższy poziom pobudzenia seksualnego niż po obejrzeniu mocnych scen erotycznych. U kobiet reakcja była odwrotna. Okazało się, że podświadomie są one dużo bardziej skłonne do aktywności seksualnej pod wpływem romantycznych bodźców, zaś pod wypływem bezpośrednich scen erotycznych odczuwają dużo mniejsze pożądanie niż mężczyźni.
– Dzieje się tak ponieważ mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, potrzebują wyraźnych bodźców wizualnych do zwiększenia popędu seksualnego – wyjaśnia dr Marieke Dewitte. – Ta różnica wynika z ewolucji roli płci. W przypadku kobiet kluczowe znaczenie ma kontekst sytuacji, w której następuje stymulacja seksualna. Seksualność kobiety w dużej mierze zależy od relacji, jakie łączą ją z partnerem. Kobiety są również dużo bardziej podatne na fantazje seksualne, które mogą być wywoływane właśnie przez oglądanie scen o charakterze romantycznym. W przypadku filmów pornograficznych, większe podniecenie wśród kobiet mają szansę wywołać sceny bardziej angażujące i zorientowane na kobietę.
Dr Marieke Dewitte podkreśla, że w swoim badaniu wykorzystała tylko subiektywną autoocenę stopnia pożądania oraz pośrednich reakcji mogących świadczyć o pożądaniu w ogólnym samopoczuciu fizycznym i psychicznym. – Należy jednak pamiętać, że podniecenie seksualne oraz pożądanie to złożone zjawiska, których doświadczamy i które wyrażamy na wiele różnych sposobów. W związku z tym powinny one być analizowane przez pryzmat wielu zintegrowanych (zarówno psychologicznych, jak i fizjologicznych) czynników – dodaje dr Dewitte.
W badaniu uczestniczyło 86 mężczyzn i 78 kobiet w średnim wieku 21 lat, przy czym ponad 66% kobiet i 61% mężczyzn biorących udział w eksperymencie było w stałych związkach. Jako bodźce wykorzystano fragmenty trzech gatunków filmowych: erotyczny, romantyczny oraz neutralny. Za bodziec romantyczny posłużyła słynna scena z filmu „Titanic” z udziałem Leonardo DiCaprio i Kate Winslet oraz fragment filmu „Niemoralna propozycja” z Demi Moore. Warunki neutralne skojarzono z fragmentami filmu dokumentalnego o historii Europy.