Przedświąteczne atrakcje w Portugalii

Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia łączy się z pozytywnymi emocjami, poszukiwaniem idealnych prezentów i przygotowaniem do tych ważnych dni spędzanych z rodziną. W Portugalii wiele osób wybiera się na świąteczne jarmarki lub inne atrakcje organizowane przez tutejsze miasta.

Miłym zwyczajem w Portugalii są świąteczne dekoracje miast, uliczne występy oraz kiermasze, na których można znaleźć niebanalny prezent oraz rozmaite łakocie. Warto rozejrzeć się za wyjątkowymi torbami, paskami i innymi dodatkami z korka (wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe), filigranową biżuterią, wyrobami z ceramiki oraz tutejszymi specjałami. Na straganach można znaleźć m.in. królewskie ciasto Bolo rei (przypominające keks), smażone filhoses (podobne do racuchów) czy grzanki rabanadas z cynamonem. Najbardziej znanymi jarmarkami są targi Natalis w Lizbonie, bajkowe miasteczko Vila Natal w Óbidos oraz nocny kiermasz Noite do Mercado w Funchal na Maderze. Rozmaite świąteczne atrakcje organizowane są również w innych miastach Portugalii.

Lizbona – Natalis, zabawa w Diverlândii i video mapping

Natalis (7-11 grudnia) w centrum FIL w Parque das Nações to jedne z największych, świątecznych targów w Lizbonie. W tym roku podzielono je na kilka stref: tradycyjny świąteczny jarmark (Mercado de Natal), gdzie będzie można dostać m.in. doskonałą portugalską oliwę czy modne wyroby z korka; strefę czekolady (Mercado do Chocolate) z pokazami gotowania i warsztatami kulinarnymi dla dzieci; oraz strefę produktów markowych w atrakcyjnych cenach. Wstęp bezpłatny w dniu otwarcia targów, później kosztuje 2,5 euro.

http://natalis.fil.pt

Tuż obok targów zostanie otwarty park rozrywki FIL Diverlândia (7 grudnia br. – 1 stycznia 2017 r. oraz 6-8 stycznia), który w zeszłym roku przyciągnął 150 tysięcy gości. Będą tu zarówno atrakcje dla dzieci, jak i dla dorosłych, w tym lodowisko, trampoliny, karuzele, auto zderzaki oraz inne emocjonujące rozrywki.

Lizbona, jak przystało na stolicę Portugalii, na czas adwentu i świąt stroi swoje ulice i place w kolorowe iluminacje. Największa i najważniejsza choinka, z zielonych, czerwonych i białych lampek, ustawiona jest na Terreiro do Paço, ale mniejsze można zobaczyć także na Praça de Rossio i Praça Luís de Camões.

W tym roku na placu Terreiro do Paço odbędą się bezpłatne pokazy video mappingu „Nowy pałac Mikołaja”, od 14 do 23 grudnia, trzy razy dziennie (o godz. 19, 19.45 i 20.30). Tradycyjnie zaplanowano również świąteczne koncerty w kilku kościołach, a do tego w Cinema São Jorge oraz na lotnisku Aeroporto Humberto Delgado. W tym ostatnim przypadku, 15 grudnia, osoby przylatujące do Lizbony powita dziecięcy chór, śpiewający m.in. portugalskie, węgierskie, finlandzkie i argentyńskie kolędy. Natomiast w muzeum Museu de Lisboa – Santo António dzieci będą mogły zbudować własną szopkę z korka.

www.visitlisboa.com

Óbidos – bajkowo i świątecznie

Bajkowe miasteczko Vila Natal u stóp zamku w Óbidos przyciąga nie tylko dzieci, choć to one mają tu największą frajdę. W tym roku (30 listopada br. do 1 stycznia 2017 r.) Święty Mikołaj zaprosił do zabawy Alicję z Krainy Czarów, Małego Księcia, Kota w Butach, Dziadka do Orzechów oraz Tintina, stąd wiele przygotowanych atrakcji ma związek z tymi bajkami. W miasteczku znajdziemy m.in. planetarium, ogromne szachy, naukę gry w krykieta, teatrzyki, karuzelę i lodowisko. Święty Mikołaj, jak zwykle, przyjmuje dzieci w swojej bibliotece i odbiera od nich listy z wymarzonymi prezentami. W samym Óbidos można zobaczyć żywą szopkę, zakupić lokalne produkty oraz posłuchać muzyki. Bilet wstępu dla dziecka (od 3 do 12 lat) kosztuje 5 euro, dla osoby dorosłej – 6-7 euro. Niektóre atrakcje są dodatkowo płatne.

obidos-vila-natal-2016_20161130_cmo_0981-fot-municipio-de-obidos-sm-web

www.obidosvilanatal.pt

Porto – huśtawki z przesłaniem i rękodzieło

W tym roku Porto ma jeszcze więcej świetlnych dekoracji niż ostatnio, a dominującymi kolorami są złoty i niebieski. Tradycyjnie na placu Praça General Humberto Delgado przy Avenida dos Aliados postawiono wysoką choinkę, a w pobliżu – znane z poprzedniego roku huśtawki ławki z neonem-słowem, nawiązującym do atmosfery świąt. Tak więc przechodnie mogą się zrelaksować i oddać zadumie na huśtawce z napisem „Miłość”, „Pokój”, „Rodzina”, „Boże Narodzenie” czy „Marzenie”. Dla uczczenia 20. rocznicy wpisania starego miasta Porto na listę UNESCO, przygotowano również specjalne oświetlenie śródmieścia.

Na placu przy choince oraz w innych miejscach Porto zaplanowano uliczne atrakcje: występy mima, pokazy tańca, mini koncerty, występy chórów, pokazy cyrkowe. Bezpłatne koncerty odbędą się również w Torre dos Clérigos oraz w kościele Igreja da Misericórdia do Porto. Dla chętnych przygotowano dwa lodowiska: kryte, o powierzchni 300 m2 na Praça da Batalha oraz kolejne na Praça de Mouzinho de Albuquerque z lodowym zjazdem, karuzelami i kinem 5D. Dobrą okazją do kupienia wyjątkowego prezentu są jarmarki rękodzieła, np. na Praça dos Poveiros (1 – 23 grudnia), na Praça Parada Leitão (od czwartku do soboty, przez cały grudzień) czy na coraz popularniejszym Artesanatus (1 – 23 grudnia) na placu Praça D. João I. Można tam znaleźć zarówno tradycyjne, jak i współczesne prace, wszystkie wyjątkowe, bo wykonane ręcznie.

www.visitporto.travel

Madera nocne zakupy w świątecznej atmosferze

W Funchal, stolicy Madery, ostatnie przedświąteczne zakupy można zrobić w nocy 23 grudnia na tradycyjnym jarmarku Noite do Mercado. Na straganach w Mercado dos Lavradores oraz okolicznych uliczkach, zamkniętych wówczas dla ruchu, oferowane są egzotyczne owoce i warzywa, słodycze, piękne kwiaty oraz tradycyjne drinki (np. poncha, czyli rum z cukru trzcinowego z dodatkiem miodu i soku cytrynowego). To, co najbardziej przyciąga tysiące mieszkańców i odwiedzających, to jednak sympatyczna, świąteczna atmosfera tego wydarzenia, na którą składa się wspólne śpiewanie kolęd przez uczestników jarmarku, występy zespołów folklorystycznych oraz stragany z przekąskami kuchni regionalnej i napojami.

www.visitmadeira.pt

Algarve – kulturalne święta

Algarve, w programie kulturalnym „365 Algarve”, zaplanowało także świąteczne atrakcje na koniec roku. Znajdziemy tu m.in. jazzowe koncerty „A Lyrical White Christmas Medley” (w Lagoa, Alcoutim i Monchique), przedstawienie taneczne „Dziadek do Orzechów” (Faro) oraz występy cyrkowe (Aljezur). W Faro będzie można również wybrać się na targ rękodzieła w Jardim Manuel Bivar.

www.visitalgarve.pt

natalis_dsc_0218-fot-antonio-barata-ferreira-sm-web

Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć tutaj:

Biuro prasowe:

http://pressroom.visitportugal.com/en/local-news-room-poland

Strona internetowa:

www.visitportugal.com

Blog:

visitportugalblog.blogspot.pt

Facebook:

www.facebook.com/visitportugal

Kontakt dla mediów:

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *