Prawo karne w praktyce – najczęstsze przestępstwa i ich konsekwencje

wesley tingey kjgkqqcdynq unsplash1 wp

Prawo karne to szczególna dziedzina, która reguluje zachowania godzące w prawa człowieka czy zagrażające funkcjonowaniu państwa. Porusza również problem kary, jaką można otrzymać za popełnienie konkretnego przestępstwa. Przedstawiamy te najczęściej popełniane.

Jakie przestępstwa najczęściej popełniają Polacy?

Każdy adwokat ma własną listę spraw karnych, jakie prowadzi. Natomiast organy państwowe tworzą statystyki, z których można dowiedzieć się, jakie przestępstwa są w Polsce najczęściej popełniane. Od lat w czołówce znajdują się:

  • kradzież z włamaniem,

  • przemoc domowa,

  • posiadanie narkotyków,

  • pobicia i uszkodzenia ciała,

  • korupcja.

Co ciekawe, do powyższej listy coraz częściej dołączają przestępstwa internetowe, takie jak włamanie na konto bankowe czy kradzież tożsamości. Nie zawsze są one zgłaszane, podczas gdy mogą być przyczyną wielu problemów poszkodowanego. Adwokat Lublin radzi więc, aby zawsze zgłaszać takie incydenty, bez względu na to, jak niski wydaje się wymiar szkody.

Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się przestępcy?

Kancelaria prawna każdego roku prowadzi wiele spraw karnych. Jedno z pierwszych pytań, jakie zadaje klient, dotyczy możliwej kary. Kodeks karny najczęściej podaje pewne widełki wyrażone w latach. I tak za kradzież z włamaniem można otrzymać karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności, za przemoc domową od 3 miesięcy do 5 lat, za posiadanie narkotyków – do 3 lat, za pobicie – od 3 miesięcy do 5 lat, za korupcję – od 6 miesięcy do 8 lat. Od czego zależy wymiar kary? Przede wszystkim od tego, czy oskarżony działał umyślnie oraz jakiej wielkości szkodę wyrządził. Jeśli potrzebujesz pomocy eksperta, kancelaria adwokacka to miejsce, do którego warto się udać. Pomoc prawna w zakresie prawa karnego, o którym więcej dowiesz się na https://adwokatplaza.pl/specjalizacja/adwokat-sprawy-karne-lublin/, przydaje się także wtedy, gdy jesteś niesłusznie oskarżony o przestępstwo, którego nie popełniłeś.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *