PRAWDZIWIE KOBIECA CZYTELNIA

Demi Moore

Intymnie

Wydawnictwo Agora

Brutalnie szczera autobiografia Demi Moore, która odważnie opowiada historię swojego prywatnego życia. Od nieszczęśliwego dzieciństwa, przez gwałt, nieudane małżeństwa, zdrady i uzależnienia, po moment, kiedy nauczyła się samoakceptacji i odzyskała nie tylko córki, ale też samą siebie. Demi przez lata była uważana za symbol seksu, a gdy za rolę w filmie „Striptiz” dostała 12 mln. dolarów, została najlepiej opłacaną aktorką w Stanach Zjednoczonych. Z Brucem Willisem przez ponad dekadę stanowili wzorowe hollywoodzkie małżeństwo. Doczekali się trzech córek, a Demi wreszcie mogła spełniać się jako matka. Do historii przeszło jej legendarne zdjęcie z okładki „Vanity Fair”, na którym pozuje nago w zaawansowanej ciąży. Nawet, kiedy rozpadło się małżeństwo z Willisem, wydawało się, że los jej sprzyja. Znalazła miłość u boku o 15 lat młodszego Ashtona Kutchera, który właśnie podbijał „fabrykę snów”. Wydawać by się mogło, że miała wszystko: rodzinę, karierę i seksapil, którego zazdrościły jej nawet młodsze aktorki. Okazuje się, że pod tą warstwą pozłotka kryła się ogromna tragedia. Dzieciństwo pozbawione było miłości i stabilizacji, pełne za to kłamstw i obłudy. Matka regularnie próbowała popełnić samobójstwo. Mężczyzna, którego przez lata uważała za ojca, był pijakiem i hazardzistą zadłużonym u mafii. W wieku 15 lat została zgwałcona przez przyjaciela matki, który zapytał ją „jakie to uczucie być stręczoną przez matkę za 500 dolarów?”. Sama Demi próbowała w jakikolwiek sposób poczuć, że jej życie jest coś warte. Uzależniła się od alkoholu i kokainy, nie potrafiła zaakceptować swojego ciała, które katowała drakońską dietą i ekstremalnymi ćwiczeniami. Szukała miłości i akceptacji. Mieszanka używek prawie zabiła ją na oczach córek i sprawiła, że nie chciały mieć z nią więcej do czynienia. Kiedy jej życie się rozpadło, mąż zdradzał, dzieci przestały się odzywać, postanowiła stawić czoło przeszłości, żeby móc pójść dalej. 

Dorota Sumińska

Dość.

Wydawnictwo Literackie

Dość! – krzyczy Dorota Sumińska, bo jak nikt inny rozumie zwierzęta i z dnia na dzień coraz bardziej nienawidzi ludzkości, która uważa się za ważniejszą od wszystkiego, co człowiekiem nie jest. Zasiada na tronie świata i chce być jego panem. Panem życia i śmierci. Dąży do podporządkowywania sobie innych żywych istot, stanowienia o ich wolności i przestrzeni do życia, godzinach snu, posiłku, wypróżniania się i zażywania cielesnych przyjemności; do zabierania im dzieci; do zmieniania ich życia w piekło. Gdy takie traktowanie dotyczy samego człowieka, bez ogródek nazywamy je zbrodnią, bestialstwem, mordem. A jednocześnie ze zniewolenia i zabijania zwierząt uczyniliśmy dochodowy interes. To książka protest. Książka manifest. Krzyk „suki w ludzkiej skórze” – jak pisze o sobie Sumińska. Do bólu prawdziwy, gorzki i bolesny głos w sprawie zwierząt i ludzi, dobitny niczym „Głód” Caparrósa.

Paweł Kapusta

Pandemia. Zapiski z frontu

Wydawnictwo Insignis

Pandemia – wstrząsające reportaże, pokazujące jak wyglądało przygotowanie służby zdrowia do zmierzenia się z epidemią koronawirusa. O pustych magazynach, braku procedur, wiecznym niedofinansowaniu, bylejakości. O hipokryzji społeczeństwa i rządzących, którzy od lat niedocenianych pracowników służby zdrowia: pielęgniarki, ratowników medycznych, diagnostów… z dnia na dzień okrzykną bohaterami. Ale też o hejcie, który wkrótce wyleje się na tych najbardziej narażonych na zakażenie wirusem. Przeczytamy o tym, z czym na co dzień muszą się mierzyć: z kłamstwami pacjentów, ich agresją (na autostradzie pod Legnicą pacjent przewożony karetką zaatakował ratownika zadając mu osiem ciosów nożem), biedą, dramatami… Zobaczymy pandemię z perspektywy pracowników hospicjum, służby więziennej, zakładu pogrzebowego… Poznamy bohaterów codzienności: pracowników marketów, listonoszy. Poznamy ludzkie tragedie: mamę dziesięcioletniego Mateusza walczącego ze złośliwym guzem mózgu (musieli zebrać ogromną kwotę, a koronawirus utrudnił i tak niemal beznadziejną walkę o szansę na leczenie dziecka poza granicami kraju), pielęgniarkę, która zakaziła się podczas pracy w szpitalu, a ten o niej zapomniał.

Sylwia Koperska

Wilczyca. W pogoni za wolnością. Tom I

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Ta inspirująca prawdziwymi wydarzeniami opowieść już na etapie powstawania została kupiona przez producentów filmowych i niebawem pojawi się na srebrnym ekranie.
Karolina ma wszystko: zamożnych rodziców, rezydencję, wstęp do najlepszego liceum. Jednocześnie wszystkiego jej brakuje: miłości matki, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Łaknie uczucia i marzy o wolności. Pogubiona dwudziestolatka decyduje się na ryzykowny krok: wstępuje do trójmiejskiego gangu złodziei samochodów. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za ten rozdział w życiu? Ile siły może mieć młoda wrażliwa dziewczyna, która właśnie została matką. Czy nieoczekiwana miłość stanie się drogą ku wolności, a błędy młodości będą nauczką na dalsze życie? W tej historii odnajdzie się każda kobieta, która wątpi lub nie wierzy w siebie, ale nie boi się zaryzykować. Bo przegrywa tylko ten, kto przestaje być sobą.

Bogdan Wojciszke, Marcin Rotkiewicz

Homo nie całkiem sapiens

Wydawnictwo Smak Słowa

Ludzie od tysięcy lat spoglądali w niebo, starając się przeniknąć tajemnice gwiazd. Tymczasem psychologia istnieje od zaledwie stu dwudziestu lat, tak jakby to, co tuż obok, pod ręką, w naszym bliskim otoczeniu, nie było aż tak interesujące. A przecież świat – zarówno ten wokół nas, jak i ten w naszych umysłach – staje się coraz bardziej skomplikowany i wciąż stawia przed nami nowe wyzwania. Do tego, by choć trochę go zrozumieć, nie wystarczy nam zdrowy rozsądek ani nasze jednostkowe doświadczenie. Potrzebna jest także dobrze udokumentowana wiedza, między innymi ta płynąca z badań psychologów. O tym, co psychologia ma dziś do powiedzenia na temat władzy, polityki i moralności, kobiet i mężczyzn, dobrych i złych ludzi, naszych zachowań, decyzji i wyborów (nie tylko politycznych), oraz o wielu innych sprawach z profesorem Bogdanem Wojciszke rozmawia Marcin Rotkiewicz. Każdy w tej książce znajdzie pytanie, które sam chciałby zadać, a co ważniejsze – uzyska na nie mądrą odpowiedź.

Stanlee Phelps, Nancy Austin

Kobieta asertywna

Wydawnictwo Rebis

Nowe, uaktualnione i wzbogacone wydanie jednego z najlepszych poradników dla kobiet! Czy chcesz: umieć powiedzieć „nie” z pewnością siebie i spokojem, dokonywać właściwych wyborów, odważnie podejmować nowe wyzwania? Dzięki „Kobiecie asertywnej” zdołasz zrobić znacznie więcej! Praktyczne ćwiczenia, zaczerpnięte z życia przykłady i sprawdzone porady pozwolą ci lepiej wyrażać siebie w pracy, w relacjach z przyjaciółmi, dziećmi i partnerem. Autorki nie unikają tematów trudnych, jak przemoc domowa i molestowanie seksualne. Obalają stereotypy i mity („kobiety pracującej”, „superkobiety”) i pomagają kobietom poznawać siebie, tak by realizowały swój potencjał i czerpały radość z życia oraz związków z innymi.


5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *