Praktyczny i funkcjonalny pokój dziecięcy – jak go urządzić?

pokój dziecięcy

Przed Tobą urządzanie pokoju dziecięcego? Fantastycznie. Urządzanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie, jednak efekt jest jak najbardziej wart włożonego w to wysiłku. Jak urządzić pokój dziecka, aby był on funkcjonalny i praktyczny? Sprawdziliśmy.

Przede wszystkim funkcjonalny!

Pokój dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dlaczego? Bo jest miejscem, w którym dziecko będzie nie tylko spać i odpoczywać, lecz także bawić się, uczyć i rozwijać. Do urządzania pokoju dziecięcego powinniśmy więc podejść z dużą rozwagą, a każdy zakup dokładnie przemyśleć. W pokoju dziecka musi znaleźć się miejsce na wygodne łóżko, funkcjonalne meble dostosowane do wzrostu i potrzeb dziecka, pojemniki na zabawki, a także liczne dodatki, aby pokój był przytulny i przyjazny. Od czego zacząć urządzanie pokoju? Od zakupu mebli oraz łóżka. Szafki powinny być pojemne i praktyczne, aby zmieściły się w nich wszystkie ubrania, zarówno te letnie, jak i zimowe. Łóżko dostosuj zaś do wzrostu dziecka, tak aby posłużyło przynajmniej przez kilka lat. Nie zapominaj także o miejscu na zabawki. W pokojach dzieci doskonale sprawdzają się regały na zabawki . Można postawić na klasyczny, prosty regał, bądź wybrać ten z pojemnikami na różnego rodzaju przedmioty. Pamiętaj, że utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym to nie lada wyzwanie. Meble warto wybierać więc rozsądnie. Regały z wysuwanymi półkami doskonale sprawdzą się do segregacji zabawek, a także pomogą w ich szybkim sprzątaniu. Klasyczne regały doskonale nadadzą się do eksponowania przedmiotów np. kolekcji książek bądź figurek z bajki.

Pośrodku pokoju nie może powinno zabraknąć dywanu, na którym będzie odbywała się większość zabaw dziecka. Jedni stawiają na klasyczny, wzorzysty dywan, inni wybierają specjalne miękkie maty, na których dzieci z dużą chęcią bawią się w różnego rodzaju zabawy. Warto zainwestować także w plastikowe, pojemne pojemniki, w których przechowywać można różnego rodzaju zabawki. Równie dobrze sprawdzają się także kosze na zabawki. Pokój dziecka powinien być również bezpieczny, a żeby tak było, każdy znajdujący się tam przedmiot, powinien mieć swoje miejsce. Pozostawione na podłodze zabawki mogą stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

Pokój ucznia – nie zapomnij o miejscu do nauki

Gdy urządzamy pokój dla przedszkolaka lub ucznia, nie może zabraknąć w nim przystosowanego do wzrostu dziecka biurka i krzesła. Odpowiednia postawa ciała podczas nauki to klucz do zdrowego i prostego kręgosłupa. Takie meble, jak biurko i krzesło warto więc kupić w sklepie stacjonarnym, aby móc na żywo je przetestować. Warto postawić na meble regulowane, które wraz ze wzrostem dziecka, będzie można odpowiednio regulować. Choć jest to zdecydowanie droższa opcja, to kupno tego rodzaju mebli to doskonała inwestycja i zakup na długie lata. Przy biurku dziecko może nie tylko odrabiać zadania domowe, lecz także rozwijać swoje pasje takie jak malowanie, rysowanie, wyklejanie, układanie puzzli bądź budowanie wieży z klocków. Choć tego rodzaju meble nie są koniecznością w przypadku kilkuletnich pociech, tak w późniejszym czasie taki zakup będzie wręcz obowiązkowy.

Aby pokój dziecka był dla niego przyjazny, nie możemy zapomnieć o różnego rodzaju dodatkach. Na ścianach zawisnąć mogą więc kolorowe obrazki, plakaty czy rodzinne zdjęcia, a na półkach nie może zabraknąć ulubionych zabawek. Podczas urządzania pokoju dziecka warto dać ponieść się szaleństwu i mieszać ze sobą kolory. W tym przypadku ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia rodzica!

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *