Pozytywny wpływ nurkowania na zdrowie fizyczne i psychiczne

kobieta nurkuje w basenie
Źródło: deepspot.com

Historia nurkowania jest niemal tak długa, jak historia ludzkości. Tysiące lat temu nurkowano przede wszystkim w celu zdobycia pożywienia. Dzisiaj nurkowanie to niezwykła pasja i/lub ekstremalny sport. Do wyboru!

Nurkowanie jest niecodzienną aktywnością, która jest równocześnie dostępna dla szerokiego grona zainteresowanych i może być uprawiana na wielu poziomach zaawansowania. W swojej rekreacyjnej formie nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności i ma pozytywny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną.

Nie miałaś jeszcze okazji nurkować? Tego nie da się doświadczyć na sucho! Przygotuj się na głębokie zanurzenie i niezwykłe doświadczenie! Sprawdź, dlaczego warto spróbować nurkowania.

Nurkowanie pomaga w wyciszeniu i poradzeniu sobie z codziennym stresem

Schodzenie pod wodę – bez względu na to, czy stawiasz na Freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu), czy Scuba Diving (nurkowanie z akwalungiem umożliwiającym oddychanie pod wodą) – niejako wymusza na Tobie skupienie się na tym, co tu i teraz.

To sprzyja wyciszeniu, koi nerwy i ułatwia skuteczne odcięcie się od codziennych trosk i zgiełku współczesnego świata. Pod wodą po prostu nie rozmyślasz nad wyzwaniami zawodowymi czy domowymi obowiązkami, a wszelkie problemy i zmartwienia, z którymi musisz się mierzyć – po prostu zostawiasz w szatni.

Freediving porównywany jest do medytacji. W tej technice Twoje zanurzenie trwa dokładnie tyle, na ile jesteś w stanie bezpiecznie wstrzymać oddech pod wodą. Adepci sztuki nurkowania zanurzają się więc na kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Regularny trening oddechowy sprawia, że ten czas stopniowo się wydłuża, a Ty masz szansę czerpać z nurkowania jeszcze więcej.

Scuba Diving to nurkowanie z butlą ze sprężonym powietrzem i aparatem oddechowy, dzięki którym możesz swobodnie oddychać pod wodą. Twoje zanurzenia trwają dłużej i dają Ci możliwość eksplorowania podwodnego świata bez konieczności wynurzania się w celu zaczerpnięcia oddechu.

kobieta ze sprzętem do nurkowania w basenie

Źródło: deepspot.com

Pozytywny wpływ nurkowania na układ krwionośny i oddechowy

To naturalna konsekwencja wyciszenia i odcięcia się od stresogennych bodźców oraz świadomej pracy z oddechem.

Spokojna i miarowa praca serca przekłada się na skuteczną pracę całego układu krwionośnego. Nasycona tlenem krew efektywniej dotlenia i odżywia komórki wszystkich tkanek i narządów Twojego organizmu. Regularne, rekreacyjne nurkowanie ma również pozytywny wpływ na obniżenie i stabilizację ciśnienia tętniczego, a to z kolei najlepsza profilaktyka wylewów i udarów.

Nurkowanie w każdej technice to regularna praca z oddechem, zarówno w ramach ćwiczeń oddechowych realizowanych na sucho, jak i wstrzymywania oddechu pod wodą oraz oddychania z użyciem aparatu tlenowego i butli. Wszystko to może pozytywnie przekładać się zarówno na pojemność płuc, jak i wydolność oddechową.

Nurkowanie pozwala na wymodelowania całego ciała bez niepotrzebnego obciążania stawów

Zarówno rekreacyjne nurkowanie, jak i nurkowanie na wyższych poziomach zaawansowania, to aktywność fizyczna, podczas której spalisz kalorie. W zależności od indywidualnych potrzeb możesz również zrzucić nadprogramowe kilogramy (podstawą w tym przypadku jest oczywiście deficyt kaloryczny, który łatwiej osiągniesz dokładając do codziennej rutyny choćby nurkowanie) lub wysmuklić i wymodelować sylwetkę.

Podczas nurkowania wzmocnisz wszystkie duże partie mięśni (mięśnie nóg, brzucha i ramion oraz grzbietu), a także zwiększysz wytrzymałość organizmu i poprawisz jego wydolność.

Wiesz, co jest najlepsze? Że wszystko to będzie działo się w wodzie, która skutecznie odciąży Twoje ciało i zamortyzuje wszelkie ruchy. To jedna z niewielu aktywności, podczas których trenujesz bez ryzyka nadmiernego obciążenia kręgosłupa, więzadeł i ścięgien. Nie musisz więc obawiać się dolegliwości bólowych czy kontuzji, nawet jeśli borykasz się ze schorzeniami układu kostno-stawowego.

kobieta nurkuje w basenie

Źródło: deepspot.com

A co, jeśli Ci się spodoba? Po prostu zapiszesz się na kurs nurkowania!

Jeśli chcesz doświadczyć pozytywnego wpływu nurkowania na Twoje zdrowie, samopoczucie i sylwetkę – nie możesz poprzestać na jednym zanurzeniu! To działa na tych samych zasadach, co każda inna aktywność fizyczna. Ważna jest regularność i dyscyplina w realizacji treningowych planów.

Jeśli nurkowanie Ci się spodoba, będziesz mogła rozwijać swoje umiejętności podczas różnego rodzaju kursów. Już podstawowy kurs nurkowania OWD (Open Water Diver) zapewni Ci możliwość bezpiecznego i satysfakcjonującego schodzenia pod wodę nie tylko na basenie, ale również w wodach otwartych. Z równorzędnym partnerem będziesz mogła nurkować do głębokości 18 metrów, a pod opieką wykwalifikowanego instruktora – do 30 metrów.

I stopień nurkowy otworzy przed Tobą szeroko drzwi do podwodnego świata. Kolejne kursy, które będziesz mogła zrobić, to między innymi kurs nurkowy AOWD (Advanced Open Water Diver) oraz rozmaite kursy specjalistyczne, np. kurs nurkowania wrakowego, kurs nurkowania jaskiniowego czy kurs nurkowania nocnego.

Czy słyszałaś już o wyjątkowym basenie nurkowym Deepspot?

Czujesz się zaintrygowana nurkowaniem, a wizja pozytywnych efektów tej aktywności rozbudziła Twoją wyobraźnię? Tutaj nie ma co afirmować! Tutaj trzeba nurkować! Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, dlatego na pierwsze nurkowanie wybierz się do miejsca, które zapewni Ci optymalne warunki i opiekę wykwalifikowanych instruktorów.

Deepspot jest jednym z największych na świecie (i największym w Europie!) symulatorem warunków nurkowych. Imponująca głębokość ponad 45 metrów, 8 tysięcy metrów sześciennych perfekcyjnie czystej i przejrzystej wody oraz stała temperatura około 32-34°C na każdej głębokości basenu… czego chcieć więcej?

W podwarszawskim obiekcie możesz spróbować swoich sił w nurkowaniu na wstrzymanym oddechu (Freediving) i nurkowania z butlą (Scuba Diving). Wykwalifikowany instruktor zadba o Twoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie, a w ramach wejściówki wypożyczysz niezbędny, nowoczesny sprzęt.

Nurkowanie w centrum nurkowym Deepspot (Mszczonów pod Warszawą) to gwarancja niezwykłej przygody w maksymalnie przyjemnych i bezpiecznych warunkach. Odważysz się spróbować?

para nurkuje w basenie
Źródło: deepspot.com

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *