Pokrzywa w suplementacji, czyli staropolskie zioło na topie

Często mylnie utożsamiana z pospolitym chwastem, który podobnie jak inne nieprzydatne gatunki trawiaste powinien być wyplewiony. W praktyce jednak pokrzywa zwyczajna, której poświęcimy niniejszy wirtualny poradnik, stanowi prawdziwą skarbnice wartościowych składników. Mnóstwo w niej właściwości zdrowotnych, jakie są powszechnie znane i przypisywane temu gatunkowi od stuleci. O czym mowa? Najważniejsze zalety zdrowej suplementacji pokrzywą omówione zostaną poniżej. Zachęcamy do lektury zarówno wszystkich zorientowanych, jak i kompletnie niezaznajomionych z nietuzinkowym wpływem tego zioła na ludzki organizm.

Odżywcze składniki

Z łaciny pokrzywę określa się mianem Urtica dioica L. i kiedy fachowo posługiwano się tym właśnie nazewnictwem, masowo uprawiano ją w celach czysto zdrowotnych na polanach oraz pastwiskach. Przez stulecia traktowana była jako jeden z najczęściej występujących chwastów, jednakże w odróżnieniu od innych podobnych do niej roślin, była ceniona przez prosty lud czerpiący z wartości pospolitych gatunków. Dekady temu sądzono, że nie ma zioła, które miałoby więcej właściwości leczniczych niż wspomniana tu pokrzywa zwyczajna, co wynikało z obserwacji – jaki problem nie pojawiłby się, Urtica dioica była zdecydowanym numerem jeden i radziła sobie z dolegliwościami i schorzeniami – nawet tymi najbardziej przewlekłymi i zaawansowanymi – natychmiast i w samym zarodku. Co takiego zatem występuje w pokrzywie, że jest ona warta zwrócenia na nią większej uwagi? Przede wszystkim to istna kopalnia pierwiastków mineralnych typu żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor oraz jod, sód i krzem. Jest w niej także sporo witamin typu A, K, C i wszystkie z grupy B. Na tym pozytywnych składników zawartych w pokrzywie nie koniec. Obfituje ona w aminy, kwas organiczny, serotoninę, kwas pantotenowy, flawonoidy, garbniki i wiele innych. Na stronie z suplementami diety witaminyswanson.pl dostępne są certyfikowane preparaty z pokrzywy zwyczajnej, które proponowane są konsumentom w rozmaitych postaciach – sproszkowanej, jako liście, ekstrakt w płynie, a nawet produkt kapsułkowy.

Mnogość właściwości

Pokrzywa jest znana zwłaszcza jako suplement wspomagający odchudzanie, ponieważ bierze w obroty przemianę materii. Systematycznie zażywana – bez względu na przyjmowaną postać – potrafi znacząco złagodzić symptomy przerostu prostaty. Dodatkowo, jest nieoceniona w zmaganiach z cholesterolem, obniżając go błyskawicznie i trwale. W tym celu przeprowadzone zostały rozliczne badania na szczurach, które jednoznacznie podkreśliły, że pokrzywa działa w tym obszarze rewelacyjnie i niezawodnie. Co więcej, poprzez suplementację pokrzywą można zmniejszyć objawy przerostu prostaty i co za tym idzie ograniczyć występowanie często towarzyszącym im uporczywych dolegliwości bólowych, jakie nierzadko występują u mężczyzn podczas oddawania moczu. Pokrzywa przydaje się także paniom, na przykład podczas stanów zapalnych dróg rodnych. Ze względu na wykazywanie działania przeciwzapalnego, ekstrakt z pokrzywy zalecany jest przy reumatyzmie, osteoporozie, a także jako skuteczne narzędzie profilaktyczne tworzące barierę antynowotworową.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *