Poduszka do medytacji – jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Poduszki do medytacji to akcesoria, które umożliwiają przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas medytowania. Aby proces przebiegał pomyślnie, bardzo ważne jest utrzymanie właściwej postawy i zniwelowanie napięć mięśniowych. Rozluźnienie, wyprostowane plecy i otwarta klatka piersiowa ułatwią również wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Dzięki właściwej pozycji nie trzeba obawiać się drętwienia i bólu stawów. Na co zwrócić uwagę poszukując odpowiedniego akcesorium?

Czym kierować się przy wyborze?

Aby poduszka do medytacji odpowiadała zapotrzebowaniu danej osoby, konieczne jest wzięcie pod uwagę swojego poziomu sprawności i rodzaju przyjmowanej pozycji. Medytuje się najczęściej w siadzie skrzyżnym lub siadzie japońskim. Obie pozycje wymagają pewnej mobilności stawów kolanowych oraz biodrowych. Osoby, które na co dzień nie wykonują ćwiczeń poprawiających sprawność tych części ciała, powinny zdecydować się na wyższe modele. Należy pamiętać o tym, że utrzymywanie określonej pozycji nie powinno wymagać szczególnego wysiłku. Siad w medytacji musi zapewniać możliwość wyprostowania pleców bez wywoływania napięć. Konieczne jest więc pełne zadbanie o własny komfort. Dla osób, które dopiero zaczynają medytować lub praktykować jogę, sama poduszka do medytacji może nie być wystarczająca. Warto sprawdzić, czy korzystnym rozwiązaniem nie okaże się również podparcie nóg wałkiem do jogi. W jego roli wykorzystać można też zwinięty koc. Jak wybrać odpowiednie akcesoria?

Przyjmowanie właściwej pozycji

Aby sesja medytacji była udana, konieczne jest odnalezienie komfortowej pozycji, którą można utrzymać przez dłuższy czas. W siadzie skrzyżnym – zarówno pozycji lotosu, jak i pół-lotosu, należy zadbać o to, aby kolana znajdowały się na wysokości bioder. Dla zachowania stabilności, stawy kolanowe muszą też być dobrze podparte. Odpowiednia poduszka do medytacji w takiej pozycji to zarówno klasyczny model okrągły, jak i specjalna, prostokątna mata. Ważne jest to, aby unieść miednicę do poziomu kolan. Sprawdzą się tu również większe modele w kształcie półksiężyca. Dzięki specjalnemu profilowaniu, bez problemu będzie można wygodnie ułożyć nogi. Poduszki do medytacji  z tej kategorii posiadające nieco mniejsze wymiary będą wspaniałym wyborem dla osób medytujących w siadzie japońskim. Jedną z zalet jest możliwość ułożenia ich w różny sposób. Doskonałym wyborem w tym przypadku będą też modele kwadratowe i prostokątne oraz mniejsze okrągłe akcesoria. Warto zawsze wypróbować poszczególne poduszki i dopasować najbardziej wygodną dla siebie.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *