Podłoga z litego drewna – jak wybrać?

Drewno uchodzi za najlepszy, a także najbardziej prestiżowy rodzaj wykończenia podłogi. Nie ma się więc co dziwić, że deski drewniane (szczególnie z litego drewna) nie należą do najtańszych materiałów. Zresztą, w tym przypadku do cenowych okazji najlepiej podchodzić ostrożnie.

Wybór desek, z których ułożona zostanie podłoga w domu lub w biurze nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Prawda, że wybór dostępnych wzorów i gatunków drewna przyprawić może o zawrót głowy, ale kierowanie się wyłącznie własnym gustem i intuicją może skończyć się zakupem, którego będziemy żałowali.

Aby dokonać dobrego wyboru, najlepiej wziąć pod uwagę:

  • renomę producenta,
  • jakość opakowania desek,
  • renomę sprzedawcy i wykonawcy,
  • klasę twardości drewna,
  • gatunek drewna,
  • estetykę.

room-416055_1280

Marka ma znaczenie

Niektórzy, mniej znani producenci, mogą kusić kupujących niższymi cenami swoich podłóg. Niestety, niższa cena czasem może wynikać z gorszej (tańszej) technologii produkcji, czy też z pozyskiwania drewna z tanich źródeł – możemy wówczas trafić na drewno zbyt wilgotne, przesuszone, a w najgorszym przypadku nawet pochodzące z obszarów skażonych. Na takie sytuacje nie mogą sobie pozwolić renomowani producenci, którzy muszą dbać o wysokie standardy produkcji i spełnienie wymagających norm.

– Renomowani producenci dbają o właściwe wykończenia powierzchni, jakość lakieru lub oleju, jakość zamka łączącego poszczególne deski, wykończenie pióro-wpustu, a także o dokładne wykonanie grubości deski, aby po złożeniu uzyskać jednolitą powierzchnię – mówi Andrzej Sienkiewicz z firmy NOVA Technologie Obiektowe. – Bardziej istotne jest, aby kupowany materiał miał odpowiednią, przewidzianą normą wilgotność. Deski niewiadomego pochodzenia mogły nie być poddane właściwej obróbce, a nawet mogą być zainfekowane szkodnikami drewna – dodaje.

Nie bez znaczenia jest również opakowanie. Estetyczne i szczelne opakowanie służy odpowiedniej ochronie drewna, dlatego wysokiej klasy producenci przywiązują do niego dużą wagę. Jeśli już jakość samego opakowanie nie wzbudza naszego zaufania, powinniśmy być ostrożni.

Po wysokiej jakości towar najlepiej udać się do sklepu wyspecjalizowanego w sprzedaży podłóg. Powodów jest wiele – nie chodzi jednak tylko (choć to też ważne) o fachowe doradztwo, ale także o odpowiednie warunki przechowywania drewna. Kupując podłogi w wielobranżowym składzie budowlanym, istnieje ryzyko, że deski leżały dłuższy czas w wilgotnym pomieszczeniu lub nawet na zewnątrz.

Poza tym dobrze, jeśli w sklepie można zlecić montaż, a usługa objęta jest gwarancją. Wtedy nie dojdzie do sytuacji, że za złą jakość podłóg sklep będzie oskarżał montażystów, a montażyści sklep lub producenta. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zakup z montażem oznacza dla kupującego niższy VAT. Sklep z doświadczeniem powinien też wskazać sprawdzone i zgodne z zaleceniami producenta środki do pielęgnacji określonych podłóg.

Deski dobieramy do pomieszczenia

Gdy już wiemy, gdzie chcemy dokonać zakupu podłogi oraz jacy producenci wzbudzają nasze zaufanie, możemy przejść do wyboru odpowiedniego gatunku drewna. Tutaj jednak również nie wystarczy kierować się jedynie tym, co nam się podoba. Decydując się na określony gatunek, należy więc wziąć pod uwagę w jakich warunkach i z jakim natężeniem posadzka będzie eksploatowana.

Do miejsc częściej używanych (np. do pokoju dziennego lub biura), lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia. Z kolei do sypialni można wybrać delikatniejsze i subtelniejsze gatunki. Skąd jednak wiedzieć, które drewno jest twarde, a które miękkie?

Drewno dzieli się na klasy, które określają stopień twardości poszczególnych desek. Na podłogi stosuje się drewno o klasach twardości II-IV (klasa I nie nadaje się na podłogi). Podłogi klasy II to np. sosna, klon, do klasy III zalicza się m.in. dąb, czereśnię, buk i jesion. Najtwardsze są drewna klasy IV – np. orzech, jatoba, tali czy merbau.

Niektórzy producenci stosują też klasyfikację według skali Brinella. Im wyższy jest wskaźnik Brinella, tym deska podłogowa jest bardziej odporna na wgniecenia. Niestety, nawet w ramach jednego gatunku mogą występować poważne rozbieżności – np. czereśnia mieści się w przedziale 2-4,5, co oznacza, że niektóre deski mogą być twardsze, inne miększe. Dlatego najlepiej brać pod uwagę wartości średnie. W przypadku czereśni będzie to 3,2, w przypadku dębu – 3,7, a w przypadku jatoby – 6,8. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

– Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał jest odpowiednio wysezonowany – mówi Andrzej Sienkiewicz. – Ważne jest także, aby podłoże, do którego drewno zostanie przyklejone, było odpowiednio wytrzymałe. Staranne przygotowanie podłoża najważniejsze będzie w sytuacji, gdy chcemy zamontować deski wielkowymiarowe – podkreśla przedstawiciel firmy NOVA.

Od razu też warto wziąć pod uwagę wykończenie podłogi. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu (w szczególności do biur lub sklepów) zaleca się wykończenie powierzchni za pomocą olejowania. Olej wnika w strukturę wierzchnią drewna, dzięki czemu wszelkie zarysowania lub wytarcia są mało widoczne i dają się łatwo naprawić poprzez miejscowe naniesienie oleju. W przypadku podłóg lakierowanych, uszkodzenie warstwy lakieru wymusza konieczność odnowienia podłogi w całym pomieszczeniu.

light-828547_1280

Reszta to kwestia gustu – i mody!

Gdy uwzględnimy wszystkie powyższe zasady, pozostanie nam już to, co najprzyjemniejsze – a więc wybór odpowiedniego wzoru i gatunku (spośród tych, które uznaliśmy za odpowiednie do danego pomieszczenia).

– Spawa występowania sęków lub zaszpachlowań obecnie nie może już stanowić kryterium świadczącym o jakości, gdyż producenci celowo przygotowują podłogi „postarzane”, wyglądające jak użytkowane wiele lat – zauważa Andrzej Sienkiewicz. – A co do wyboru konkretnego gatunku, cóż, każde drewno ma swój urok, a wiele narzuca nam moda. Obecnie najpopularniejsze gatunki to znowu dąb, jesion i buk. Jeszcze parę lat temu bardzo popularnie były egzotyczne gatunki drewna, takie jak lapacho, irocco czy badi. Dziś prawie nie spotyka się ich w ofertach sprzedawców – mówi.

Pamiętajmy także, że aby podłoga – szczególnie drewniana – służyła nam wiele lat, musimy o nią odpowiednią dbać. Nawet najbardziej starannie dokonany zakup zda się na nic, jeśli nie będziemy pamiętali o odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej przy użyciu środków zalecanych przez producenta naszej podłogi.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *