Panele w jodełkę – do jakich wnętrz pasują?

panele w jodełkę

Układanie podłogi w jodełkę ma swoje korzenie w XVI wiecznej Francji. Dziś ta metoda nadal ma swoich zwolenników zwłaszcza w otwartych wysokich pomieszczeniach. Dawniej stosowano do tego celu parkiet drewniany lub deski, dzisiaj w taki sposób można układać panele winylowe. W jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Gdzie dawniej stosowano podłogi w jodełkę?

Wzór jodełkowy zaczął być powszechnie stosowany na podłogach dworu królewskiego we Francji. Z czasem stał się wyznacznikiem eleganckich i modnych wnętrz, dlatego został przeniesiony do pomieszczeń w kamienicach bogatych elit francuskich. Od początku kojarzył się z przepychem i elegancją. Wysokie i długie pomieszczenia dworu królewskiego oraz kamienic francuskich bardzo dobrze korelowały z parkietem układanym w jodełkę. Dobrze oświetlone wnętrza nie były przytłoczone wzorem, który było widać na każdym kroku.

Na czym polega układanie podłogi w jodełkę?

Wzór jodełki można osiągnąć na dwa sposoby, jednak zawsze dwa sąsiednie elementy tworzą ze sobą kąt 90°. W pierwszej metodzie panele winylowe w jodełkę układa się tak, by krótszy bok stykał się z dłuższym bokiem drugiego elementu. Ich połączenie zawsze tworzy kąt prosty. Podczas tworzenia podłogi nie trzeba docinać poszczególnych paneli, chyba że w bliskim sąsiedztwie ściany.

Drugi wariant wymaga nieco więcej pracy i umiejętności od montera. To prawdziwy XVI wieczny sposób układania jodełki. Każdy panel na końcu jest ścinany pod kątem 45o. Takie połączenie dwóch paneli tworzy ze sobą grot strzały lub klasyczną jodełkę. Taka metoda jest zawsze bardziej wymagająca pod względem montażu. Trzeba się również liczyć ze stratą materiału.

Do jakich pomieszczeń pasują panele w jodełkę?

Bazując na pierwowzorze, panele winylowe w jodełkę warto stosować w pomieszczeniach dobrze oświetlonych, wysokich i utrzymanych w stylu klasycznym. Mowa zwłaszcza o modelach z wykończeniem drewnianym, które świetnie sprawdza się w połączeniu z wyrafinowanymi meblami i bogatymi dodatkami. Klasyka to przede wszystkim symetria i umiejętne połączenie naturalnych materiałów. Jodełka świetnie komponuje się z tak zaaranżowanym pomieszczeniem.

Drugim typem wykończenia wnętrza, które bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z jodełką, jest glamour. Jest to dekoracyjny styl, który ma na celu wywoływanie wrażenia ekstrawagancji i przepychu. Podłoga układana w jodełkę wpasowuje się w charakter pomieszczenia glamour dzięki wyrazistym i ozdobnym detalom. Specyficzne ułożenie paneli podnosi prestiż wnętrza i świetnie spaja całość.

Jeszcze jednym wariantem aranżacyjnym dopasowanym do zastosowania jodełki jest styl vintage. Odnosi się do przeszłości i charakteryzuje się wykorzystywaniem mebli, akcesoriów i dekoracji z przeszłych epok, które mają unikalny i nostalgiczny wygląd. Oprócz uwielbienia do starych mebli vintage bazuje na kolorach i wzorach z dawnych lat. Dlatego panele winylowe w jodełkę świetnie sprawdzają się, by podkreślić uwielbienie do detali sprzed wieków.

panele winylowe w jodełkę

W jakich pomieszczeniach unikać stosowania jodełki?

Chociaż ten wzór układania podłogi jest bardzo popularny, nie sprawdzi się wszędzie. Motyw przewodni aranżacji to jedno, a charakterystyka pomieszczenia i jego kubatura to drugie. Jodełka nie jest polecana gdy mowa o niskich i słabo oświetlonych pomieszczeniach. Zastosowanie tej metody układania posadzki przytłoczy wzorem i odwróci uwagę od pozostałych elementów wystroju. Dominacja spowoduje optyczne zmniejszenie i tak niewielkiego już wnętrza.

Podłoga w jodełkę nie jest zalecana do zamkniętych i opanowanych przez meble pomieszczeniach. Jeśli w takim miejscu jest mnóstwo dodatków, sofy, fotele, kanapy czy stoliki, wzór jodełki będzie niezauważony. W takiej sytuacji nie ma większego sensu tworzenie skomplikowanego wariantu podłogi, który i tak zostanie przytłoczony.

Jeśli planujesz panele winylowe w jodełkę, pamiętaj o powyższych podpowiedziach. Dzięki nim łatwiej Ci będzie zaaranżować modne wnętrze, które zachowa pełną spójność ze wszystkimi elementami wystroju. Wybieraj też wysokiej jakości panele winylowe, by nie stracić na jakości.

Zobacz panele winylowe w jodełkę w salonie Arcydom: https://arcydom.pl/panele-winylowe/motyw/jodelka

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *