Opiekun osoby starszej – jakie cechy i kwalifikacje powinien posiadać?

W sieci nie brakuje ofert pracy, które zakładają opiekę nad starszymi osobami. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu zatrudnienie, które nie jest jednak prostym sposobem na zarobienie pieniędzy. Chcesz spróbować jednak swoich sił w tym zawodzie? Poznaj cechy i kwalifikacje, jakie powinna posiadać osoba chcąca zajmować się osobami starszymi. Przygotuj się dobrze do tego typu pracy i przekonaj się, czy opieka nad osobami starszymi jest wyzwaniem, któremu podołasz!

Stosowne wykształcenie ułatwia pracę

Jeśli planujesz podjąć pracę jako opiekunka osób starszych wiedz, że odpowiednie wykształcenie jest bardzo mile widziane.

Najchętniej do tego typu pracy przyjmowane są bowiem osoby legitymujące się m.in dyplomem z:

  • pielęgniarstwa,
  • fizjoterapii,
  • ratownictwa

To kierunki krążące wokół tematyki medycznej. Absolwent tego typu kierunków studiów ma więc odpowiednią wiedzę. Osoby wymagające opieki bardzo często są poważnie schorowane i wymagają fachowej opieki i pomocy. Dlaczego sporo osób decyduje się właśnie na taką pracę? Sporym czynnikiem motywacyjnym jest wynagrodzenie. Jeśli wybierzemy się bowiem za granicę, aby opiekować się starszą osobą, możemy liczyć na bardzo dobrą pensję. 

Nie masz dyplomu z pielęgniarstwa? Wybierz się na kurs!

Chcesz pracować jako opiekun osoby starszej, ale nie masz odpowiedniego wykształcenia? Nic straconego. Na rynku jest bowiem bogata oferta specjalistycznych kursów, które doskonale przygotują Cię do tego zawodu. Dyplom w zawodzie opiekun osoby starszej możesz zdobyć, zdając egzamin potwierdzający kwalifikacje. Powinieneś bowiem potrafić rozpoznawać osoby osoby starszej, jej ograniczenia spowodowane danym stopniem niepełnosprawności czy brać pod uwagę jej relacje społeczne, relacje z rodziną i oczekiwania. Od tego bowiem zależy wybór techniki pracy i pomocy pacjentowi, jaką wybierzesz. Kroki, które musisz podjąć, aby zostać opiekunem osób starszych za granicą znajdziesz na avoria.com.pl.

Kwalifikacje to jednak nie wszystko

Każdy, kto chce zostać opiekunem osoby starszej powinien wiedzieć, że same kwalifikacje to jednak nie wszystko. W tej pracy liczą się bowiem w dużej mierze także indywidualne predyspozycje. Osoby starsze, które wymagają opieki, bardzo często potrzebują także naszego wsparcia psychologicznego i zrozumienia. Nie rzadko są to osoby samotne, szukające również drugiego człowieka, z którym mogłyby porozmawiać. Jakie cechy powinien posiadać opiekun osoby starszej? Na pewno musi to być osoba cierpliwa i wyrozumiała. Ponadto powinna cechować się empatią i umiejętnością szybkiego nawiązywania kontaktu z drugą osobą.  Bardzo ważne są także umiejętności językowe. Bez nich ciężko nam będzie nie tylko porozmawiać z podopiecznym, ale i dogadać się w kwestii niezbędnej pomocy czy medycznych wskazówek co do codziennego postępowania. 

5/5 - (2 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *