Podłogi drewniane to trend, który nie przemija. Nic dziwnego – drewno nie tylko jest trwałe, ale też znakomicie ociepla wnętrze. Aby jednak zachowało swoje naturalne piękno, raz na kilka lat warto poddać je renowacji. Przeczytaj, jak lakierować drewno oraz jaki olej do podłóg drewnianych wybrać, by Twoja posadzka zachowała naturalny urok na dłużej!
Z tekstu dowiesz się:
- jaki produkt do zabezpieczenia podłogi wybrać,
- w jaki sposób przygotować powierzchnię,
- jak prawidłowo zaaplikować preparaty do drewna.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem drewnianego parkietu? Jeśli lata świetności ma już za sobą, pamiętaj o przeprowadzeniu renowacji drewna. Wraz z ekspertami marki Vidaron wyjaśniamy, kiedy warto wybrać olej, a kiedy lepiej sprawdzi się lakier do podłogi. Podpowiadamy, na czym polega ich prawidłowa aplikacja. Wszystko po to, byś mógł w pełni cieszyć się pięknym drewnem w domu!
Lakierowanie czy olejowanie podłogi? Dopasuj produkt do pielęgnacji drewna
Oleje i lakiery to dwie najpopularniejsze grupy produktów do pielęgnacji podłóg drewnianych. Na rynku można spotkać produkty wodne i rozpuszczalnikowe, jednak o ich trwałości decyduje rodzaj zawartych w nich żywic (najbardziej elastyczne są żywice poliuretanowe). Oleje od lakierów różnią się parametrami, ceną, zaleceniami co do stosowania oraz efektem, jaki tworzą na posadzce. Po jaki produkt możesz sięgnąć w Twoim domu?
- Lakier do podłogi drewnianej
Okrywa parkiet trwałą i efektowną powłoką o wybranym stopniu połysku (mat, półmat, połysk) – dzięki temu zapewnia więcej możliwości aranżacyjnych. Lakier zabezpiecza podłogę drewnianą przed plamami, dlatego możesz zastosować go m.in. w pokoju dziecka. Taka podłoga jest też stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Jeśli zależy Ci na produkcie o wyjątkowej odporności mechanicznej, sięgnij po Lakier Bezpodkładowy Vidaron, wykonany w specjalnej technologii Ultra Durable.
- Olej do podłóg drewnianych
To tańszy, ale też najbardziej naturalny sposób zabezpieczenia parkietu. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu zabezpiecza je przed wilgocią (z tego względu wykorzystasz go do impregnacji podłogi w kuchni i łazience). Delikatnie podkreśla kolor i usłojenie drewna. Podłoga pokryta olejem ma również zdolność do zabliźniania niewielkich rys, dlatego warto skorzystać z tej metody, gdy w domu mieszkają zwierzęta. Ponadto umożliwia łatwiejsze wykonywanie miejscowych napraw – wystarczy przetrzeć rysę papierem ściernym i zaaplikować nową warstwę oleju. Olejowana podłoga wymaga nieco większego i częstszego zaangażowania.
Renowacja podłogi drewnianej – przygotowanie powierzchni
Zanim naniesiesz na podłogę olej lub lakier, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża.
- Przede wszystkim wynieś z pokoju wszystkie meble, dywany i akcesoria.
- Następnie usuń z podłogi starą warstwę farby lub lakieru poprzez jej cyklinowanie. Zrobisz to przy pomocy mechanicznej cykliniarki, która – poza lakierem – usunie także 1-milimetrową warstwę drewna. W ten sposób wyrównasz i oczyścisz powietrznię. W przypadku poważniejszych ubytków wypełnij je specjalną masą szpachlową lub wymień deski na nowe.
- Na końcu warto również wypolerować podłogę przy użyciu polerki elektrycznej.
Twoja podłoga nie posiada widocznych nierówności i nie była lakierowana? Jeśli do jej renowacji stosowałeś wyłącznie olej, cyklinowanie nie będzie koniecznie. Wystarczy, że dokładnie oczyścisz drewno za pomocą specjalnych preparatów. Nie zapominaj też o tym, że powierzchnia przygotowana do naniesienia preparatu powinna być sucha, czysta i chłonna.
Jak zaaplikować olej lub lakier do drewna?
Pamiętaj, by przeprowadzać prace renowacyjne w odpowiednich warunkach. Optymalna temperatura powietrza podczas lakierowania podłogi wynosi 16°C lub więcej. W przypadku oleju może być to od 5°C do 25°C. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może zaburzyć proces schnięcia kolejnych warstw preparatów. Szczegółowe informacje znajdziesz w karcie technicznej produktu.
Aplikacja lakieru do podłogi wymaga użycia wałka, miękkiego pędzla lub metody natryskowej. Nałóż 3 warstwy lakieru w odstępach ok. 12 godzin. Przed aplikacją drugiej oraz trzeciej warstwy, gdy poprzednia już wyschnie, przeszlifuj powierzchnię. Jeśli chcesz uzyskać efekt matowej lub półmatowej podłogi, wykorzystaj w tym celu papier ścierny o uziarnieniu 220–230. Zależy Ci na pełnym połysku? Sięgnij po papier ścierny o gradacji 320–400.
Parkiet pokryty lakierem nadaje się do użytku po upływie 24 godzin od nałożenia ostatniej warstwy produktu. Z wniesieniem mebli i dywanów warto poczekać nieco dłużej (ok. 3-5 dni).
Olejowanie podłogi wygląda nieco inaczej. Na drewniany parkiet należy nanieść co najmniej 2 warstwy preparatu w odstępach około 6–10 godzin i użyć do tego gąbki lub pędzla. Możesz wspomagać się także suchą gąbką lub szmatką, która posłuży do usuwania nadmiaru oleju na bieżąco podczas nasycania drewna. Inaczej niż w przypadku lakierowania podłogi efekt końcowy (mat lub półpołysk) w dużym stopniu będzie zależał od naturalnej barwy drewna.