6 października 2017 r. na terenie Garnizonu Kultury miało miejsce odsłonięcie nowej rzeźby YONI autorstwa Jerzego Dobrzańskiego wraz z otwarciem wystawy „DZIEWCZYNKI” oraz wykładu dr Katarzyny Lewandowskiej „PHALLUS KAPUTT”.
YONI symbolicznie przełamuje dotychczasowe wyobrażenia na temat miejsca jakim jest garnizon. Forma rzeźby stanowi spójny komentarz do przemiany, jaka zaszła na terenach dawnych koszar wojskowych. Ta niezwykła transformacja miejsca, którą mieszkańcy Gdańska z zaciekawieniem obserwują w ostatnich latach, intryguje i skłania do głębszych refleksji.
Bardzo ważnym kryterium dla rozstrzygnięcia konkursu na formę rzeźby było znalezienie symbolicznego remedium, które wprowadzi równoważący żeński pierwiastek bilansując w ten sposób unoszącą się w powietrzu męską aurę. Garnizon z niedostępnego wojskowego terenu zmienił się w przestrzeń otwartą na sztukę i przyjazną dla wszystkich, przy jednoczesnym zachowaniu i udanej rewitalizacji zabytkowych zabudowań militarnych z końca XIX w.
Decyzją konkursowego jury jest realizacja projektu Jerzego Dobrzańskiego pt. YONI.
YONI (trl. yoni, ang. yoni, “łono”, “źródło”) – indyjskie określenie żeńskich organów płciowych zarówno w znaczeniu fizycznym (np. w Kamasutrze), jak i w znaczeniu religijno-duchowym, jako symbol bogini Dewi, źródła i całego wszechświata. Termin ten poza tym używany jest w najrozmaitszych znaczeniach przenośnych np. “łono”, “źródło”, “naczynie”, “początek”.
Fot. Piotr Żagiell