Oczyszczanie cery trądzikowej krok po kroku

Zmiany trądzikowe na skórze nigdy nie biorą się z niczego. Nieodpowiednie oczyszczanie cery trądzikowej to tylko jeden z możliwych powodów powstawania zmian.  Najczęściej trądzik jest objawem choroby. Odpowiedzialne za wypryski mogą być różne bakterie, ale nie tylko. Stany zapalne na skórze tworzą się również w wyniku braku równowagi hormonalnej w organizmie (na przykład przy PCOS). Mniej zaostrzone objawy trądzikowe mogą być wynikiem nieodpowiedniego trybu życia, w tym diety, a nawet nietolerancji pokarmowej.

Odpowiednie oczyszczanie cery trądzikowej w większości pozwoli na załagodzenie objawów, pamiętajmy jednak, że należy szukać przyczyny problemu. Przede wszystkim powinno się wyeliminować powód powstawania zmian. Bywają i przypadki, w których trądzik jest skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji.

Jakie błędy w pielęgnacji mogą prowadzić do trądziku?

Po pierwsze pamiętajmy o tym, że skórę naszą należy traktować z szacunkiem. Cerę trądzikową tak naprawdę zalicza się do cer wrażliwych. Nie używajmy więc bardzo mocnych produktów do mycia twarzy. Mogą one uszkodzić naszą naturalną warstwę ochronną i podrażnić skórę. W wyniku takiego działania nasza skóra będzie starała się bronić, produkując więcej sebum. To prowadzi do przetłuszczania się skóry, a stąd już tylko jest o krok od zapchania się porów i powstania zmian.

Co więcej, oczyszczanie cery trądzikowej nie powinno odbywać się za pomocą mydła. Nie jest to regułą, jednak warto sprawdzić, czy zmiana tego środka na inny nie przyniesie efektu. Mydło nie nadaje się do mycia twarzy przede wszystkim ze względu na zbyt wysoki odczynnik pH.

Po drugie bardzo ważne jest nawilżanie skóry, nawet przetłuszczającej się lub trądzikowej. Mowa tutaj przede wszystkim o kremach, ale także na przykład o stosowaniu maseczek nawilżających. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu i nawilżeniu nasza skóra będzie nam wdzięczna. Nie tylko zaprzestanie nadprodukcji sebum, ale rozświetli się i nabierze zdrowego kolorytu.

Oczyszczanie cery trądzikowej – jakie produkty wybierać?

Do cery trądzikowej świetnie sprawdzają się pianki do mycia twarzy, ponieważ są delikatne, ale skuteczne w działaniu. Oczywiście, jeśli mamy ulubiony żel do mycia twarzy, można nadal z niego korzystać. Powinno się jednak najpierw sprawdzić, czy w składzie nie znajdują się silne substancje powierzchniowo-czynne, takie jak SLS czy SLES. To one mogą być odpowiedzialne za pogorszenie się stanu cery, choć nie jest to regułą.

Oczyszczanie cery trądzikowej to nie tylko codzienne mycie. Raz na jakiś czas, ale nie częściej niż raz w tygodniu, zaleca się stosowanie peelingów. Są to produkty, które dogłębnie oczyszczają skórę, odblokowując przy tym nasze pory. Dla cer trądzikowych zdecydowanie poleca się używanie peelingów enzymatycznych. Są one delikatniejsze niż te mechaniczne, które mogą ingerować w zmiany i powodować rozprzestrzenianie się trądziku po skórze twarzy. Oprócz tego dzięki peelingowi enzymatycznemu nasza skóra nabierze blasku i stanie się gładsza, a nawet może on zmniejszyć widoczność porów.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *