Niezła sztuka

magazynkobiet.pl - 01 fot kinga kossobucka 01 - Niezła sztuka
fot. Kinga Kossobucka

Mieszka i maluje w Gdańsku. Jest członkiem zarządu fundacji Kolonia Artystów gdańskiej galerii sztuki prowadzonej przez Sylwestra Gałuszkę, od kilku lat współpracuje z redakcją LABEL magazine. Te wrażliwą i delikatną z natury artystkę od samego początku twórczości fascynuje ingerencja w umysł ludzki i jego przedstawienie. Obrazy Magdaleny trafiły do wielu prywatnych kolekcji, nie tylko w Polsce ale i za granicą (np. Berlin, Hiszpania, Szwajcaria).

Nowe obrazy artystki utrzymane są w konwencji renesansowego portretu, którego schematyczność przełamana zostaje aktem wyeliminowania z pola widzenia Odbiorcy twarzy postaci, co nadaje przedstawieniom wyjątkowo dwuznaczny wyraz. Malarska gra pozorów sprawia, że portret – paradoksalnie – zaprzecza zasadom portretu. Gra konwencją ujawnia się tu również na poziomie malunku: typowa dla przedstawień portretowych zwarta kompozycja zostaje zaburzona przez szeroki gest z jednej strony i mocno zaznaczony szczegół – z drugiej. Jeden z mianowników wizualnych łączących cykl stanowi również motyw roślinny.

Artystka podejmuje próbę uniwersalizacji przeżyć i przeniesienia ich na język malarski. Najnowszy cykl stworzony pod wpływem refleksji nad przeładowaniem naszych zmysłów – powszechnym przebodźcowaniem – unikaniem – introwertycznością społeczną spowodowaną wieloma czynnikami zewnętrznymi – staje się pretekstem do swoistej autoterapii. Jest też jednak wyzwaniem rzuconym Odbiorcy, który musi wytężyć wzrok, skupić się i zatrzymać, by odczytać ukryte w warstwach malunku niuanse. Z pozoru dekoracyjny detal – z każdym kolejnym obrazem staje się znakiem symbolizującym kondycję naszych zmysłów.Magdalena Król

www.magdalenakrol.plNiezła sztuka
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *