Nawilżacz powietrza – dlaczego go potrzebujesz w swoim mieszkaniu?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety, klimat, w jakim mieszkamy, nie zawsze zapewnia nam odpowiednie nawilżenie powietrza. Na szczęście możemy je sami regulować za pomocą nawilżaczy.

Wilgotność powietrza a stan zdrowia

Za obronę organizmu przed szkodliwymi bakteriami i wirusami odpowiadają rzęski nosowe. Przy prawidłowej wilgotności powietrza wychwytują większość z nich i nie pozwalają na przemieszczenie w głąb naszego ciała. Niestety, gdy wilgotność spada, wysycha także śluzówka nosa, przez co rzęski nie są w stanie wydajnie pracować. Wszelkie wirusy, bakterie i alergeny wciągamy bezpośrednio do płuc. Ponadto może pojawić się kaszel, chrypka, suchość w ustach, pieczenie i szczypanie oczu. Suche powietrze to także słaba kondycja skóry, włosów i paznokci oraz zaburzenia snu i koncentracji. Zbyt suche powietrze ma bardziej negatywny wpływ na nasze zdrowie, niż może się wydawać. Dlatego warto zaopatrzyć się w higrometr i na bieżąco kontrolować stan powietrza w mieszkaniu.

Jak nawilżyć powietrze w domu

Od dawna znane są metody chałupnicze typu wieszanie mokrych ręczników, stawianie pojemników z wodą, a w sezonie zimowym suszenie prania na kaloryferach. Dobrym wyjściem jest też hodowanie roślin, które zapewnią odpowiednie nawilżenie pokoju. Jednak każde z tych rozwiązań ma wady. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza z wbudowanym higrometrem (Zobacz: Nawilżacze powietrza – skończ z mokrymi ręcznikami na grzejnikach!), który włączy się, gdy wilgotność spadnie poniżej normy i wyłączy, gdy powietrze w pokoju osiągnie właściwy poziom nawilżenia.

Jak wybrać nawilżacz powietrza

Na rynku dostępne są różne nawilżacze powietrza – parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Różnią się sposobem wytwarzania pary, pojemnością, głośnością pracy, ilością filtrów, wydajnością parowania oraz oczywiście ceną i dostępnością części zamiennych. To, jaki nawilżacz wybierzemy, zależy od nas. Warto jednak wybrać taki, który będzie dopasowany do wielkości mieszkania, będzie miał wbudowany automatyczny wyłącznik i higrometr, zapewni ciągłość pracy przez wiele godzin i będzie cichy. Dobry nawilżacz powietrza nie przeszkadza nawet tym domownikom, którzy mają lekki sen i łatwo się wybudzają.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *