Nie da się ukryć, że zmysły odgrywają bardzo ważną rolę w życiu człowieka. To właśnie one są elementem łączącym nasz organizm ze środowiskiem zewnętrznym, umożliwiającym nam poznawanie świata i odnajdywanie się w przestrzeni. Olbrzymie znaczenie w różnych obszarach naszego funkcjonowania ma wzrok. Zmysł ten pozwala nam podziwiać piękno przyrody wraz z całym bogactwem szczegółów, czytać książki, oglądać filmy, a nawet komunikować się z innymi. Ludzkie oczy są jednym z najbardziej złożonych organów w ludzkim ciele. Narząd ten składa się z wielu elementów, spośród których każdy odgrywa istotną rolę w procesie widzenia. Każdy z nas chciałby cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej. Niestety, nasze oczy codziennie są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na ich kondycję. Zjawiska, przy których tracimy zdolność do prawidłowego widzenia, określane są wadami wzroku lub chorobami oczu.
Rodzaje najczęstszych wad wzroku
Problemy ze wzrokiem mogą dotyczyć każdego z nas. Zaburzenia widzenia wynikające z wystąpienia wad refrakcji są określane popularnym terminem wady wzroku. Na powstawanie tego typu dolegliwości jesteśmy narażeni już od najmłodszych lat. Znaczna część kłopotów z widzeniem ma podłoże genetyczne, wiele z nich jest jednak uwarunkowana czynnikami środowiskowymi, przede wszystkim złą higieną oczu, narażeniem na czynniki drażniące czy zbyt długim korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Wielu z nas często nie zwraca w ogóle uwagi na drobne dolegliwości pojawiające się podczas widzenia. Tymczasem może to być wyraźny sygnał ostrzegawczy organizmu, że z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego. Do najczęściej występujących wad wzroku możemy zaliczyć:
- krótkowzroczność (miopię) – wada objawiająca się nieostrym widzeniem obiektów znajdujących się w oddali; z miopią mamy do czynienia wtedy, kiedy obraz nie powstaje dokładnie na siatkówce, a przed nią, czego przyczyną może być zbyt długa gałka oczna lub zbyt silne załamywanie światła przez rogówkę,
- nadwzroczność (hyperopię) – niedoskonałość optyczna wynikająca z nieproporcjonalności kształtu oka w stosunku do jego mocy refrakcyjnej: układ optyczny ogniskuje równoległe promienie świetle za siatkówką; przyczyną hyperopii może być zbyt krótka gałka oczna lub zbyt płaska rogówka; osoba z nadwzrocznością wyraźnie widzi obiekty umiejscowione dalej, natomiast przedmioty położone bliżej postrzega jako nieostre,
- niezborność (astygmatyzm) – wada, której powstawanie ma związek z wadliwie zbudowaną rogówką lub soczewką; w wyniku zaburzenia symetrii osiowej gałki ocznej na siatkówce powstaje obraz niepunktowy; typowe objawy astygmatyzmu to niewyraźne, nieostre widzenie, a także krzywienie i deformacja obrazu; astygmatycy bardzo często skarżą się na zaburzenia poczucia przestrzeni.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji o wadach wzroku, odsyłamy cię na stronę http://twojespojrzenie.pl/. Na tym portalu będziesz mógł zapoznać się z obszernym kompendium wiedzy na temat zaburzeń widzenia oraz zmian w obrębie oczu.
Najczęściej występujące rodzaje chorób oczu
Zaburzeń widzenia nigdy nie wolno ignorować. Problemy z ostrym widzeniem z daleka lub z bliska mogą być związane z nieskorygowaną wadą refrakcji, mogą też rozwinąć się w przebiegu choroby oczu. W przypadku schorzeń narządu wzroku ogromnie ważna jest profilaktyka – wczesne wykrycie choroby daje szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia i odzyskanie prawidłowych funkcji oczu. Najczęstsze choroby oczu to:
- jaskra – schorzenie polegające na uszkodzeniu i stopniowym zaniku nerwu wzrokowego, charakteryzujące się postępującym pogorszeniem widzenia; typowe objawy jaskry to: zawężenie pola widzenia, widzenie „aureoli” wokół źródeł światła (tzw. efekt halo), ból oka, czasami nudności i wymioty; nieleczona przeważnie prowadzi do całkowitej i nieodwracanej utraty widzenia; jaskra znacznie częściej doskwiera osobom z wadą wzroku, jaką jest krótkowzroczność, niż dalekowzroczność; choroba często ma podłoże dziedziczne,
- zaćma – choroba, w której dochodzi do postępującego zmętnienia soczewki ocznej; najczęściej występującą postacią jest zaćma starcza związana z fizjologicznym procesem starzenia się soczewki; symptomami mogącymi wskazywać na rozwój choroby są: zamazany, zamglony obraz, dalsze pogarszanie ostrości wzroku pomimo zastosowanej korekcji optycznej (np. soczewek kontaktowych), wrażenie oślepiania przez światło, blaknące lub ciemniejące kolory i złe widzenie po zmroku.