Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce — jakie szczyty warto odwiedzić?

outdoor portrait of young beautiful woman while hiking
outdoor portrait of young beautiful woman while hiking

Wędrówki górskie cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników aktywnego spędzania czasu. Pozwalają na odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Stanowią przy tym doskonałą opcję dla tradycyjnych treningów. Poprawiają ogólną sprawność i kondycję organizmu, stając się ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. W artykule podpowiemy, które szlaki w naszym kraju warto odwiedzić.

Orla Perć

Orla Perć to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających szlaków w polskich górach. Przypadnie do gustu bardziej doświadczonym i zaawansowanym miłośnikom wędrówek. Na szczyt prowadzi kilka różnych tras, które rozpoczynają się w Dolinie Pięciu Stawów oraz na Hali Gąsienicowej. Podczas wędrówki najwyższym szczytem będzie Kozi Wierch, który jest jednocześnie najwyższym szczytem Tatr w naszym kraju.

Przed wyruszeniem w trasę, która rozciąga się między przełęczami Zawrat i Krzyżne, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Dobrze zaplanuj całą wycieczkę, uwzględniając czas na odpoczynek oraz powrót. Warto pamiętać o podstawowym wyposażeniu wędrówkowym i odzieży, którą znajdziesz na stronie https://www.zbrojownia.pl/strzelectwo/optyka/lornetki.

orla-perc.jpg

Szlak z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny

Szlak rozciągający się w Górach Świętokrzyskich uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych. Okolica stanowi ponadto tło dla licznych legend i podań ludowych, co dodatkowo wzmacnia atmosferę tajemnicy i mistycyzmu. Przed wejściem na szlak zwróć uwagę na kamienną rzeźbę Emeryka, czyli księcia zaklętego w kamieniu.

Zimą przejście szlaku liczącego ok. 18 km zajmuje ponad 5 godzin. Po drodze czeka na nas wiele miejsc wartych odwiedzenia. Możemy zatrzymać się w klasztorze na Świętym Krzyżu. Do samego miejsca kultu prowadzi Droga Krzyżowa, podczas której mijamy kolejne stacje Męki Pańskiej. Ciekawym miejscem pozostaje również Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Trasa na Babią Górę

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się także Babia Góra, na którą prowadzi kilka szlaków o różnym stopniu trudności. Najchętniej wybieranym jest pętla na Babią Górę z Krowiarek. Wyróżnia się wyjątkową malowniczością oraz pięknymi krajobrazami. Liczy niemal 14 km, a jej przejście może zająć ok. 5 godzin. Możliwość odpoczynku w schronisku dodatkowo przyciąga miłośników gór z całego kraju.

Warto pamiętać o tym, że na Babiej Górze zawsze jest wietrznie, a sama pogoda charakteryzuje się znaczną zmiennością. Właśnie dlatego warto zadbać o wzięcie dodatkowej odzieży i akcesoriów. Wysokiej jakości odzież trekkingową znajdziesz na stronie https://www.zbrojownia.pl/odziez/meska/spodnie/dlugie.

Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

Jednym z najważniejszych elementów każdej górskiej wędrówki jest odpowiednie przygotowanie. W pierwszej kolejności pamiętaj o poinformowaniu bliskiej rodziny i przyjaciół, gdzie zamierzasz wędrować i o której wrócisz. W ten sposób zwiększasz szansę na interwencję służb ratunkowych w razie wypadku.

Zadbaj także o wyposażenie. W Twoim ekwipunku nie może zabraknąć odzieży dostosowanej do pogody, apteczki oraz specjalistycznych butów trekkingowych, które znajdziesz na stronie: https://www.zbrojownia.pl/obuwie/wodoodporne. Pamiętaj również o powerbanku, latarce oraz wodzie i przekąskach. Tak przygotowany plecak przyda Ci się w trakcie całej wędrówki.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *