Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki w Sopocie

1920x1080 sopot 2024
1920x1080 sopot 2024

Poniżej przedstawiamy program festiwalu patronowanego przez Magazyn Kobiet. Pod programem znajduje się link do strony wydarzenia, serdecznie zapraszamy!

Piątek, 26.07.2024

16:00 – 17:30 

Śladem “dziur i szczelin”, czyli spacer przyrodniczy z Michałem Książkiem  

Miejsce zbiórki – Miniteka, Ul. Goyki 1

Wiek: 4 + 

Michał Książek to nie tylko pisarz, to także dyplomowany przyrodnik. Te dwie perspektywy spotykają się w „Atlasie dziur i szczelin” – hymnie na cześć miejskiej przyrody. 

Autor podróżuje po całej Polsce, by pokazać nam sekretne życie naszych miast i miasteczek. Sprawdza, jak przyroda rozprzestrzenia się wśród betonu i żyje na przykład za miejskimi neonami. Każdy spacer z nim to prawdziwe przeżycie. 

Zupełnie inaczej od tej pory będziecie spoglądać na swoje miasto! Dostrzeżecie życie ptaków i światy ukryte wśród płatków kwiatów. Zajrzymy pod kamień, do dziupli…  i nie tylko! Nic Wam więcej nie zdradzimy, bo bardzo jestesmy ciekawi waszych zaskoczonych i zachwycionych min 🙂 

18:00 – 19:30 

Z Borką i Samborem w Grodzisku – spotkanie z Elżbietą Żukowską

Miejsce: Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63,

Wiek: 8+  

Borka i Sambor to duet, który na historii zna się najlepiej. Za sprawą magii i ciekawości podróżują w czasie i przestrzeni, będąc świadkami tworzenia się polskiej państwowości. Wpadają przy okazji do kilku legend i nieco zmieniają ich bieg. W końcu najlepsza opowieść to taka, która bawi, uczy i zaskakuje. Zaś historię najlepiej poznawać u źródła, dlatego zapraszamy was do Grodziska, najstarszego zabytku w Sopocie, w którym poczujecie się jak bohaterowie komiksu “Borka i Sambor”. Spotkacie tam Elżbietę Żukowską, autorkę serii, która zabierze Was do świata dawnych wierzeń, obrzędów i zwyczajów. Czas na przygodę z historycznym rodowodem. 

Po spotkaniu dzieci udadzą się na krótki spacer historyczny.

Wydarzenie zainspirowane i zrealizowane dzięki Fundacji ING Dzieciom.
Partnerem wydarzenia jest Grodzisko w Sopocie – oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Sobota, 27.07.2024

10:30 – 11:30 

Sprawa zaginięcia najmniejszego słonia świata – gra literacka z autorem Maciejem Szymanowiczem

Miejsce: Miniteka, ul. Goyki 1

Wiek: 7+

Najmniejszy słoń świata zaginął! A może wcale nie zaginął tylko się zgubił? Jedno jest pewne, trzeba go jak najszybciej odnaleźć! Tylko jak odszukać kogoś, kto jest zupełnie malutki? Wystarczy garść dobrych chęci i szczypta spostrzegawczości, a na pewno się uda. Szukajcie wskazówek, podążajcie tropami! Najmniejszy słoń świata czeka na spotkanie z Wami!

12:00 -13:00  

Miau! Co to za mina? – Warsztat kreatywny z autorką Moniką Chrabąszcz-Tarkowską   

Miejsce: Miniteka, ul. Goyki 1

Wiek: 3+ 

Podczas tego warsztatu wspólnie będziemy przyglądać się temu, co czuje kotek – bohater książeczki. Zaczniemy od naśladowania min, które kotek nam zaprezentuje i postaramy się wspólnie wyrazić te emocje nie tylko mimiką ale postawą całego ciała. Następnie, przy pomocy specjalnych kart każde dziecko będzie mogło ułożyć wybraną przez siebie kocią minę. Wspólnie zastanowimy się co czują ułożone w ten sposób kotki, nazwiemy emocje i spróbujemy je opisać. Każde dziecko zostanie zachęcone do wymyślenia i narysowania scenki z życia kotka – CO MOGŁO SPOWODOWAĆ, ŻE KOTEK CZUJE DANĄ EMOCJĘ? CO MOGŁO SIĘ WYDARZYĆ? Dziecko rysuje konkretne wydarzenie na kartce, a następnie wspólnie układamy wszystkie scenki po kolei tak, żeby stworzyć dzień z życia zwierzaka. Na koniec wspólnie interpretujemy poszczególne rysunki zaczynając od pobudki kota. Odgrywamy wszystkie scenki z kociego dnia przy pomocy min.

Warsztat ma na celu oswajanie dziecka z różnymi stanami emocjonalnymi i sprzyja nauce samoregulacji. Poprzez zabawę dziecko uczy się, że emocje są czymś naturalnym i że są różne, jedne są bardziej a inne mniej przyjemne, ale wszystkie są ważne i czemuś służą. Dziecko dowiaduje się skąd emocje się biorą oraz że są czymś, co mija. Warsztat jest dostosowany do małych dzieci i dzieci z dużą potrzebą ruchu – zaczynamy od zabawy i ruchu na stojąco, potem następuje element uruchamiający motorykę małą i dużą (znajdowanie i układanie kart), następnie mamy chwilę samodzielnej pracy nad rysunkiem a na końcu znów pracujemy wspólnie w ruchu a kończymy rozluźniającym i zabawnym robieniem min.

12:00 -15:00 

Ostry Dyżur Literacki w Księgarni Ambelucja 

Miejsce: Księgarnia Ambelucja,  ul. 3 Maja 9

Wiek: b/o

Ostry Dyżur Literacki to uwielbiana akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie, utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. Skierowana głównie do dzieci do 12 roku życia i rodziców. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach. Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Ostry dyżur literacki w księgarniach niezależnych” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2024 r.

Rezerwacja nie jest wymagana – można przyjść w dowolnym momencie w godzinach 12:00 – 15:00.

15:30-16:30 

POCZUJ wiersze. Spotkanie NAJNAJważniejsze.    

Wiek: 1-4

Miejsce: Miniteka, ul. Goyki 1

Sensoryczne i bliskościowe spotkanie z poezją dla najmłodszych („najnajów”). 

Zobaczymy, posłuchamy, posmakujemy, poczujemy, dotkniemy, doświadczymy czytania oraz relacji (z książką i Człowiekiem). 

Spotkanie w formule #CzyTamŚwiat – Sensoryczne czytanie 

Formuła obejmuje warsztaty, dzięki którym dzieci nie tylko rozkochają się w książkach. Stykają się też z innymi dziedzinami sztuki, np. muzyką, plastyką, tańcem, a nawet kulinariami. Wszystko to w formie wspierającej ogólny rozwój dziecka i procesy integracji sensorycznej. W oparciu o temat książek z danego spotkania dzieci (w bliskości z mamą, tatą, babcią, dziadkiem…) poznają świat, przez wzrok, słuch, dotyk, smak, węch… i w sposób świadomy lub nieuświadomiony wiążą te doznania z czytaniem.

Spotkanie organizowane we współpracy z Instytutem Książki.

17:00-18:00 

TYCI TYCI, a CZYTA. Poetyckie i krzepiące spotkanie z NAJmłodszymi i ich Opiekunami 

Wiek: 0-3

Miejsce: Miniteka, ul. Goyki 1

Sensoryczne i bliskościowe spotkanie z NAJnowszymi wierszami Doroty Gellner, dla NAJmłodszych i dorosłych opiekunów.

Poznamy przedpremierowo zawartość książki planowanej na jesień w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Przekonamy się, że czytanie w pierwszych dniach, miesiącach i latach życia dziecka jest możliwe, a przy tym niezwykle przyjemne i budujące, tak dużego, jak małego Czytelnika.

Pojawi się wiele praktyk i przedmiotów wpływających na zmysły i emocje nawet tych tycich 🙂

Spotkanie w formule #CzyTamŚwiat – Sensoryczne czytanie 

Formuła obejmuje warsztaty, dzięki którym dzieci nie tylko rozkochają się w książkach. Stykają się też z innymi dziedzinami sztuki, np. muzyką, plastyką, tańcem, a nawet kulinariami. Wszystko to w formie wspierającej ogólny rozwój dziecka i procesy integracji sensorycznej. W oparciu o temat książek z danego spotkania dzieci (w bliskości z mamą, tatą, babcią, dziadkiem…) poznają świat, przez wzrok, słuch, dotyk, smak, węch… i w sposób świadomy lub nieuświadomiony wiążą te doznania z czytaniem.

Spotkanie organizowane we współpracy z Instytutem Książki.

Niedziela, 28.07.2024

11:00 – 12:00   

Śniadanie na trawie, czyli najsmakowitszy komiks o jedzeniu – „Delisie”  Warsztat z udziałem autorów: Magdalena Kania, Maciej Kur  

Miejsce: Miniteka, ul. Goyki 1

Wiek: 7+ 

Uwaga, uwaga! Na to spotkanie koniecznie przyjdźcie najedzeni! Bohaterki komiksu „Delisie”, a wśród nich między innymi: Ramen, Spaghetti, Truskawka w Czekoladzie czy Tiramisu nie nazywają się tak bez powodu. Brzmi smakowicie? Maciej Kur oraz Magdalena „Meago” Kania nie stworzyli jednak komiksu tylko o jedzeniu i wokół jedzenia! To również historie, w których odnajdziecie wątki związane z relacjami, przedsiębiorczością oraz odkrywaniem swoich talentów. Dodajmy do tego jeszcze całkiem sporą dawkę dobrego humoru. Wychodzi nam połączenie idealne i… smakowite! A może Wy też macie swój własny przepis na sukces? Odkryjcie go razem z nami!

12:30 – 14:00 

Nie tylko place zabaw – warsztat z  Przemkiem Liputem 

Miejsce: Miniteka, ul. Goyki 1

Wiek: 6+ 

Co można stworzyć z grudek ziemi, nasion i suchych, kolorowych kwiatów? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie weźcie udział w tym warsztacie. To prawdziwa gratka dla wielbicieli sensorycznych doświadczeń! Będziemy dotykać, mieszać, badać fakturę i dobrze się bawić. Ponadto porozmawiamy o dzikich placach zabaw – czym są i dlaczego tak niewiele potrzeba by je stworzyć. Inspiracją dla tego pomysłu jest książka autorstwa Joanny Guszty i Przemysława Liputa “ Nie tylko place zabaw!”.

16:00 -18:00

Finał FESTIWALU – Rejs Statkiem “Pirat” i Męskie Czytanie  

Miejsce: Statek “Pirat”

Wiek: 7+

Nie może być lepszego miejsca na czytanie historii o piratach niż “Statek Pirat” i nie ma lepszej pory na czytanie o piratach niż wakacje! A gdyby tak lekturą był najprawdziwszy poradnik jak zostać piratem? Podczas tego rejsu nie ograniczycie się do słuchania. Czekają na was pirackie testy. Czy odważycie się do nich podejść? 

Link do strony wydarzenia: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej

Polecane:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *