Malediwy – wyspa atrakcji pośrodku oceanu.

Wyspa pośrodku oceanu, wokół lazurowa woda i rafy koralowe. Złoty piasek i hamak rozpostarty w cieniu pomiędzy dwiema potężnymi palmami koksowymi. Słoneczna i bezdeszczowa pogoda. Zero miejskiego hałasu i zgiełku, tylko szum fal. Tak w kilku zdaniach opisać można Malediwy – kraj, który jest prawdopodobnie najczęściej utożsamianym z rajem miejscem na ziemi. I nie bez powodu! To istny Eden dla oczu spragnionych podziwiania cudów natury. Doskonała odskocznia dla duszy zmęczonej wielkomiejskim pośpiechem i wszechobecnym betonem. Miejsce kuracji przepracowanego ciała za pomocą ciepłej wody i miękkiego piasku. Czego chcieć więcej?

Wakacje na środku oceanu…?

Choć leżący na Oceanie Indyjskim niewielki archipelag na pierwszy rzut oka może wydawać się celem nieosiągalnym, niebezpiecznym lub średnio interesującym dla przeciętnego Europejczyka, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej! Kiedy tylko rozsądnie zaplanujemy swój wyjazd, możemy przeżyć najlepszą przygodę życia. Dużo informacji o wycieczkach po tym rejonie świata dostępnych jest na stronie biura https://logostour.pl/kraje/malediwy.

 Czy po obejrzeniu zdjęć z tamtejszych plaż kogokolwiek jeszcze trzeba przekonywać, że to idealny cel wakacyjnej podróży?

Jedyne takie miejsce na Ziemi

W stwierdzeniu, że Malediwy są wyjątkowym miejscem, nie ma nic przesadzonego: to najniżej położone państwo na świecie, cały czas zagrożone zalaniem – czy to przez fale tsunami, czy przez podnoszący się na skutek globalnego ocieplenia poziom wód. Kraj obejmuje niespełna 1200 wysp, z których jedynie dwadzieścia procent jest zamieszkane. Jednak niech niewielkie rozmiary nie będą mylące – Malediwy atrakcje turystyczne mają wyjątkowo liczne jak na tak drobny fragment świata.

Male – niezwykła stolica z bolesną przeszłością

W ramach oddechu od relaksu na plaży warto odwiedzić wyspę Male. To najmniejsza, ale bynajmniej nie najmniej atrakcyjna stolica świata. Mimo niewielkich rozmiarów mieści prawie jedną trzecią wszystkich mieszkańców Malediwów. Zamieszkują oni charakterystyczne dla tego miasta wysokie barwne budynki, nad którymi góruje złota kopuła głównego meczetu. To niesamowite miasto wygląda jak dryfująca po Oceanie Indyjskim platforma – wyspa położona jest jedynie kilka metrów nad poziomem morza (najwyższy punkt kraju to niecałe 2,5 m n.p.m.!) i pozbawiona jakichkolwiek wzniesień. Jej szczelnie zabudowana powierzchnia otoczona jest falochronem przeciwstawiającym się potędze oceanu. Miasto być może wygląda jak z bajki, ale w starciu z falami tsunami niestety nie chronią go żadne magiczne moce i nie zawsze ma szanse. W 2004 roku dwie trzecie Male zostało zalane. Będąc na miejscu, warto zobaczyć robiący duże wrażenie pomnik poświęcony ofiarom.

Male to zdecydowanie jeden z ciekawszych fragmentów lądu na Ziemi, w dodatku przepełniony kulturą jakże odmienną od naszej – wyspa jest zamieszkana w zasadzie w stu procentach przez muzułmanów. Zwiedzając okolicę nie można ominąć wspomnianego już wcześniej meczetu Grand Friday Mosque. Naprzeciwko znajduje się okazała rezydencja prezydenta, a w samym centrum – Muzeum Narodowe.

Świeże owoce, warzywa i potrawy ze wszystkich stron świata – przy okazji wizyty w Male z powodzeniem zaspokoić można swoje potrzeby kulinarne. Warto zajrzeć na lokalne targi, a w szczególności na targ rybny. Miłośnicy innego rodzaju zakupów również nie będą zawiedzeni, gdyż wybór elektroniki oraz biżuterii i tkanin na wyspie nie ustępuje wielu europejskim stolicom.

Na tropie podwodnego świata

Czy jest lepsze miejsce do nurkowania niż malediwskie atole? Tutejsze przejrzyste i cieplutkie wody są doskonałe zarówno dla młodych adeptów tej rozrywki, jak i dla prawdziwych pasjonatów. Będąc na Malediwach, naprawdę nie trzeba wiele, aby podziwiać świat rodem z „Gdzie jest Nemo?” oraz pływać ramię w ramię z płaszczką, żółwiem i rekinem. Rafa koralowa jest dosłownie na wyciągnięcie ręki!

Dla tych, którzy niekoniecznie chcą schodzić pod wodę, Malediwy wychodzą z propozycją uczestniczenia w połowie ryb z lokalnymi rybakami. Czyste wody w okolicach archipelagu upodobali sobie nie tylko turyści, ale również ryby – jest ich tu ponad 1000 gatunków! To istny raj dla miłośników wędkarstwa i wszystkich zafascynowanych różnorodnością świata zwierząt. Swoje wędkarskie zdobycze z rejsu oczywiście można później przyrządzić z pomocą obsługi i cieszyć się ich smakiem w niezwykłych okolicznościach przyrody.

Podniebny rejs z widokiem

Malediwy to archipelag pełen niezwykłości – dotyczy to również dostępnych w jego obrębie środków transportu. Aby przemieścić się między wyspami, oprócz tradycyjnych motorówek do wyboru mamy między innymi hydroplan. Jest to powietrzna taksówka, która startuje i ląduje z wody. Brzmi jak niesamowita przygoda i w rzeczywistości tak jest. Przelot daje możliwość spojrzenia na wyspy z innej perspektywy i dostrzeżenia jeszcze większej ilości cudowności, które gwarantuje nam to miejsce.

Atrakcji jest pełno – z pewnością wystarczy, aby wypełnić nimi czas i przeżyć niezapomniane chwile. Wyjątkowe malediwskie widoki i charakterystyczny klimat sprawiają, że nawet zwykły drink wypity na plaży z bliską osobą czy wspólny spacer przy zachodzie słońca zapadają w pamięci na bardzo długo i przeradzają się w piękne wspomnienia.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *