Maja Komorowska & Trio Targanescu
Muzyczno – poetycka podróż w tajemnicze, rzadko odwiedzane światy. Muzyka autorska czerpiąca inspiracje z tradycji wielu kultur (europejskiej, bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej) i wibrujące delikatnością poetyckie wizje w znakomitym wykonaniu Mai Komorowskiej.
„Wszystkie sztuki, a zwłaszcza muzyka i poezja, mogą się uważać za dwie grzmiące błyskawice jednego spojrzenia Boga”
Paolo Montegazza
Maja Komorowska – aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST, w 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie, w sezonach od 1961/62 do 1967/68 należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu – przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium – pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Wystąpiła w pierwszym wariancie „Akropolis” oraz zagrała rolę Tarudanta w „Księciu Niezłomnym”. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim
i innymi. Bardzo ważne dla Niej są spotkania z publicznością w wielu miastach Polski i zagranicy, na których m.in czyta wiersze wybitnych poetów.
Targanescu założyła trójka muzyków: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Arnold Dąbrowski; choć wszyscy odebrali staranne wykształcenie – są absolwentami Poznańskiej Akademii Muzycznej – to jednak klasycznie pojmowana muzyka nie jest ich ukochanym żywiołem. Poszukując własnych dróg, odrębnego języka, nieskrępowanych środków wyrazu, odbyli długą podróż po rozmaitych eksperymentalnych grupach muzycznych takich jak m.in.: Przestrzeń Helberga, Heppening, Reportaż, Kultikula, Mandala, Nissani; pracowali również w teatrach offowych, a także tworząc autorską muzykę do słuchowisk radiowych, filmów, spektakli scenicznych i telewizyjnych.
Z ich pierwszego spotkania zrodziła się przyjaźń, z przyjaźni i pasji muzycznej powstało w 1999 roku Trio Targanescu. Po długich, burzliwych próbach i dyskusjach powstał ich pierwszy autorski spektakl pt: „Muzyka przerażająca, potargana i inne wesołe piosenki”. Trudno jednym słowem określić gatunek muzyczny, jaki prezentują. Po jednym z ich koncertów internauci pisali:
„Ta muzyka sytuuje się, powiedzmy umownie, na przecięciu folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej. Jeśli ktoś lubi taką muzykę np. jaką gra francuski Volapuk (to chyba dobre skojarzenie) nie będzie zawiedziony.”
„Lekka psychodelia. Przebogate instrumentarium. Dźwięki chwilami jakby same sobie z każdego instrumentu. W tle obrazy ilustrujące muzykę – równie niepokojące jak ona… Muzyczna poezja przechodząca w poszarpane dźwięki.”
Oni sami niechętnie nazywają swoją muzykę – wolą, by mówiła sama za siebie.
03.08 19:30—Maja Komorowska & Trio Targanesku – Spotkanie dźwięku i słowa
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej