Kwas salicylowy: właściwości, korzyści dla skóry, zasady stosowania

Każda dziewczyna, która miała problemy z tłustą skórą, wysypkami i trądzikiem, tak czy inaczej słyszała o kwasie salicylowym, a wiele zapewne nawet próbowało go stosować w walce ze znienawidzonym trądzikiem. Kwas sprzedawany w aptece jest dość agresywny, dlatego istnieje duże ryzyko przesuszenia i uszkodzenia skóry przy niewłaściwym stosowaniu. Jednak współczesny przemysł kosmetyczny oferuje łagodne, delikatne produkty z odpowiednim stężeniem tego cudownego składnika: na przykład peeling salicylowy lub tonik z dodatkowymi składnikami pielęgnacyjnymi. O tym, jak stosować kosmetyki z kwasem salicylowym, aby osiągnąć najlepszy efekt, powiemy w tym artykule.

Czym jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy słusznie jest uważany za produkt numer jeden w rozwiązywaniu problemów skórnych. Po raz pierwszy został wyekstrahowany z kory wierzby w XIX wieku, i od tego czasu jest szeroko stosowany w medycynie i kosmetyce. Dziś kwas jest syntetyzowany chemicznie i ma postać przezroczystych mikrokryształków o słabej rozpuszczalności w wodzie. Jednak doskonale rozkłada tłuszcze z powodu lipofilowego składu molekularnego. Beta-hydroksykwasy, do których należy kwas salicylowy (BHA), mają zdolność wnikania w pory, oczyszczając je od wewnątrz.

Jak działa i jakie problemy rozwiązuje kwas salicylowy?

Z powodu aktywnego wydzielania sebum i niewłaściwego oczyszczenia skóry, zrogowaciałe komórki „sklejają się” ze sobą i tworzą łojową zatyczkę podatną na gromadzenie się bakterii. Wszystko to wydostaje się na zewnątrz w postaci trądziku i czarnych kropek. I tu na ratunek przychodzi kwas salicylowy, który jednocześnie rozwiązuje kilka ważnych problemów:

  • reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga zmniejszyć ich aktywność;
  • przyspiesza tempo odnowy górnej warstwy skóry;
  • złuszcza martwe komórki naskórka;
  • zwęża rozszerzone pory;
  • łagodzi bakteryjne zapalenie skóry;
  • usuwa blizny potrądzikowe, wyrównuje koloryt i sprawia, że skóra twarzy staje się gładka.

Ponadto produkt delikatnie rozjaśnia skórę i jest ważnym składnikiem wielu produktów przeciwstarzeniowych. Pozytywne działanie kwasu salicylowego obserwuje się nie tylko w rozwiązywaniu problemów skórnych: wchodzi również w skład niektórych szamponów i peelingów do owłosionej skóry głowy, regulując produkcję sebum i rozpuszczając nagromadzony łój skórny.

Zasady stosowania kwasu salicylowego w pielęgnacji domowej

Odpowiednio dobrana pielęgnacja – to tylko połowa sukcesu. Ważne jest również, aby stosować jej zgodnie z zaleceniami specjalistów. Jeśli chodzi o kwas salicylowy, dermatolodzy sugerują przestrzeganie następujących zasad:

  • na cerę tłustą i problematyczną dobrze działają żele i pianki do mycia;
  • nie zaleca się stosowania peelingu kwasowego częściej niż raz w tygodniu;
  • produkty o kremowej konsystencji są idealne do strefy T, która jest najbardziej podatna na trądzik;
  • w przypadku miejscowych stanów zapalnych produkt nakłada się punktowo na okres 3-4 godzin i w razie potrzeby należy ponownie nałożyć aż do całkowitego wyschnięcia. 

Dla kogo kwas salicylowy nie jest odpowiedni?

Przede wszystkim upewnij się, że Twoja skóra „przyjaźni się” z kwasami. Dlatego główny test na reakcję alergiczną – to początkowy i obowiązkowy etap stosowania jakiegokolwiek produktu zawierającego kwas.

Następnie należy zwrócić uwagę na obecność otwartych ran i uszkodzeń na skórze: jeśli są obecne, lepiej odłożyć rozpoczęcie zabiegów pielęgnacyjnych do całkowitego wygojenia.

I ostatnia rzecz, na którą radzimy zwrócić uwagę – to połączenie kilku produktów o podobnym działaniu jednocześnie. Na przykład, kwas salicylowy w połączeniu z innymi substancjami złuszczającymi (takimi jak retinol, nadtlenek benzoilu, tretinoina) mogą działać zbyt agresywnie na skórę, powodując zaczerwienienia, podrażnienia i oparzenia. Lepiej stosować produkty po kolei lub zdecydować się na jeden. Na stronie Cosibella.pl z pewnością znajdziesz produkt, który spełni Twoje marzenie o pięknej i zdrowej skórze, a nasi konsultanci chętnie Ci w tym pomogą.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *