Kuchnia włoska jest jedną z najbardziej popularnych kuchni na świecie. Wyjątkowy smak, wyrazisty aromat oraz doskonałej jakości składniki przełożyły się na to, że ciężko jest przejść obok niej obojętnie. Łącząc to z szybkością i łatwością przygotowania potraw, sprawiono, że obecnie wiele z nich spotkać można już nie tylko w restauracjach, ale również w naszych domach. Czas więc, aby poznać ten temat nieco bliżej. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, za co ludzie pokochali włoską kuchnię!
Kuchnia włoska – czym się wyróżnia?
Kuchnia włoska jest uznawana nie tylko za doskonałą pod względem smaku, lecz jednocześnie bardzo zdrową. Oparta jest bowiem głównie na diecie śródziemnomorskiej, a ta jak się okazuje, obniża tendencję do otyłości i minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. To właśnie dlatego Włosi poszczycić się mogą imponującą długością życia.
Dania kuchni włoskiej cechuje przede wszystkim duża ilość warzyw i przypraw. Podstawą są w szczególności pomidory, cebula, czosnek, oliwki, oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek i rozmaryn. Najczęściej składniki te dodawane są jako świeże i w ilości, która pozwala wydobyć naturalne aromaty produktów. W kuchni włoskiej przeważają przede wszystkim potrawy mączne, sery oraz ryby i owoce morza. Wszystkie wykorzystywane składniki są wysokiej jakości i pochodzą z lokalnych upraw. Wynika to z tego, że Włosi nie uznają produktów produkowanych na masową skalę. Warto zatem wprowadzić produkty kuchni włoskiej do swojego jadłospisu. Duży wybór różnego rodzaju wyrobów znajdziesz np. w e-sklepie https://clickitalia.pl/.
Różnorodność włoskiej kuchni
Duże zróżnicowanie klimatyczne i geograficzne Włoch sprawia, że kuchnia włoska jest bardzo różnorodna. Cały kraj podzielić można na aż 20 regionów kulinarnych, przy czym każdy z nich ma swoje własne kulinarne specjały. Poszczególne części kraju znane są więc z innych potraw, które jednocześnie popularność osiągnęły niemal na całym świecie. Dla przykładu, tradycyjna włoska pizza to danie popisowe Neapolu, z kolei sos mięsny bolognese uznawany jest za przysmak Bolonii.
Na północy kraju króluje ryż, dania mięsne, pizza, zapiekanki, makarony i sery z mleka krowiego. Zdecydowanie częściej używa się też masła. Im dalej na południe, tym preferencje te ulegają bardziej gwałtownym przemianom – zaczynają przeważać dania rybne, owoce morza oraz oliwa z oliwek, której znaczne ilości dodawane są do wielu potraw. Podstawą przygotowywanych posiłków są też dania mączne, makarony, pasty i sery owcze. Niezależnie od regionu zasada jest jednak jedna – kuchnia ma być domowa i tradycyjna.
Tradycjonalizm kuchni włoskiej
Włosi to typowi tradycjonaliści. W tym kraju nie ma więc miejsca na żadne ustępstwa dotyczące składników bądź dodatków. Wszystko musi być wzorowane na tradycyjnych przepisach, co jest kluczowe, jeśli chodzi o smak potraw. Jednocześnie ważne jest nie tylko samo przygotowywanie posiłków, ale też ich serwowanie. Dla Włochów czas ten jest wyśmienitą okazją do rozmów, dlatego spędzają go z rodziną i przyjaciółmi.
Śniadanie to zazwyczaj rogalik bądź wypiek z ciasta francuskiego i filiżanka aromatycznej kawy. Może to być zarówno mocne espresso, jak i delikatne cappuccino. Później przychodzi czas na appetizer. Są to szybkie przekąski spożywane w ciągu całego dnia. W grę wchodzą sałatki, faszerowane warzywa lub też w przypadku nieco większego głodu – kawałek pizzy bądź dania makaronowe. Prawdziwa uczta przychodzi jednak dopiero na wieczór, podczas kolacji. Jedzona jest ona zazwyczaj późnym wieczorem około godziny 20 i dla Włochów stanowi jeden z najważniejszych posiłków. To właśnie dlatego włoska kolacja jest mocno obfita. Składa się z:
– antipasto (przystawka),
– primo piatto (pasta, zupa lub dania mączne),
– secondo piatto (główne danie, czyli ryba lub mięso i dodatek w postaci sałatki),
– deseru (najczęściej jest to panna cotta, tiramisu lub lody).
Do każdego dania dodaje się też pieczywo, którym zbiera się z talerza wszystko, co na nim pozostało.