Kuchnia bez okna? To nie problem! Dobierz odpowiednie oświetlenie

zdjęcie na kuchnię bez okna

Kuchnia ślepa, w której nie ma dostępu do światła naturalnego, jest trudna w urządzaniu. Chodzi przecież o to, by było to miejsce równie funkcjonalne i klimatyczne, co klasyczna kuchnia, w której dostępne jest okno. Jakie zatem lampy zastosować w ślepej kuchni? Podpowiadamy!

Jasne kolory i błyszczące powierzchnie

Zanim wybierzmy oświetlenie, pomyślmy o materiałach, które są w stanie rozświetlić i rozjaśnić ślepą kuchnię, a tym samym uczynić ją zdecydowanie bardziej funkcjonalną, a przy tym klimatyczną. Stawiajmy na jasne kolory – biele, beże, szarości. Możemy je przełamać kontrastowymi barwami, ale ciepłymi i z palety tych jasnych. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzenie, dlatego idealnie sprawdzą się w kuchennym wnętrzu.

Możemy dobrać błyszczące materiały, np. lakierowane powierzchnie frontów szafek kuchennych lub połyskujące blaty. Na ścianie, przy której znalazły się zlew i kuchenka, warto zainstalować metalowe panele ścienne, które ułatwiają utrzymanie czystości, również optycznie powiększają przestrzeń, ale nie tylko. W grę bowiem wchodzi odbijanie się światła płynącego z zainstalowanych lamp od połyskujących powierzchni. W ten sposób kuchnia sprawia wrażenie jaśniejszej i bardziej klimatycznej. 

Lampa nie tylko sufitowa

Na suficie w ciemnej kuchni powinna zagościć główna lampa sufitowa. W tej roli sprawdzą się żyrandole, ale i plafony, które można znaleźć na stronie https://lightplus.pl/. Powinny one oferować żółte i ciepłe światło, aby zagwarantować komfort gotowania, a także wspólnego spożywania posiłków.

Lampa zainstalowana na suficie rozświetli całą kuchnię, ale to wciąż za mało. Dobierzmy do niej punktowe oświetlenie, które będzie skierowane w najbardziej newralgiczne punkty ciemnej kuchni. W tej roli sprawdzą się niewielkie LED-owe źródła światła. Dobrym rozwiązaniem są również LED-owe taśmy zainstalowane pod szafkami. Zapewniają oświetlenie przestrzeni roboczej, ale i sprawiają, że kuchenne wnętrze staje się niezwykle dekoracyjne.

Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie szynowe. Kilka punktów świetlnych z ruchomymi głowicami, zainstalowanych na prowadnicach. Można je przesuwać względem całej długości szyn, dlatego łatwo o precyzyjne dopasowanie oświetlenia. Poza tym to oświetlenie minimalistyczne, proste w swojej konstrukcji, a zarazem niezwykle estetyczne. Wpisuje się więc w różnorodne aranżacje kuchennych wnętrz, a przy tym pasuje nawet do bardzo ciasnych, niewymiarowych, małych i niskich kuchni.

Otwarta przestrzeń – postaw na sprawdzony trik

Trik, który może się przydać przy ciemnej kuchni ślepej, to otwarcie kuchennego wnętrza na przyległe pomieszczenie. Jeśli to możliwe, usuńmy ścianę, która oddzielała kuchnię od salonu czy pokoju dziennego. W ten sposób przestrzeń ta stanie się automatycznie jaśniejsza i wygodniejsza w użytkowaniu, poza tym będzie mogła liczyć na nieco światła naturalnego wpadającego z okien przyległego pomieszczenia.

Ciemna, ciasna i ślepa kuchnia nie musi być wyjątkowo nieprzyjemna w codziennym użytkowaniu. Korzystając z powyższych porad stworzymy z niej zarówno funkcjonalne, jak i wyjątkowe wnętrze.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *