Których włoskich serów warto spróbować? 5 najpopularniejszych gatunków

ser gorgonzola krojony

Sery to przysmak dorosłych i dzieci. Na świecie wytwarza się łącznie około czterech tysięcy gatunków tych produktów. Najsłynniejsze z nich to sery włoskie. Na Półwyspie Apenińskim powstaje ponad 600 gatunków, a smak wielu z nich jest znany na całym świecie. Które włoskie specjały są najpopularniejsze? Wybraliśmy pięć, których musisz spróbować!

1 Parmigiano reggiano

Czyli po polsku parmezan. Tę nazwę zna chyba każdy – parmezan regularnie zwycięża w rankingach na najlepszy ser świata. Jego włoska nazwa pochodzi od miast, w których pobliżu się go wytwarza – Parmy i Reggio nell’Emilia. Jest znany od niemal tysiąca lat, a od początku XVII wieku dysponuje już własnym znakiem towarowym.

Parmezan jest twardy, a w smaku lekko słony. Leżakuje w solance, wytwarza się go z mleka krów karmionych wyłącznie zielonką z naturalnych łąk. Dojrzewa od roku do nawet siedmiu lat.

2 Gorgonzola

Kolejny przykład na to, jak długą historię mają za sobą sery włoskie. Po raz pierwszy miał bowiem powstać w miejscowości Gorgonzola w regionie Lombardia już w 879 roku. Według legendy ser powstał przez przypadek, gdy właściciel o nim zapomniał, a jego przysmak spleśniał.

Gorgonzola jest zaliczany do tzw. niebieskich serów, czyli pokrytych charakterystyczną pleśnią. Ostateczny wygląd i smak zyskuje po trzech, czterech miesiącach dojrzewania. Produkuje się go z mleka krowiego, podobnie jak parmezan jest szeroko znany na całym świecie. Młody ser jest delikatny w smaku, starszy dużo ostrzejszy.

3 Burrata

Tak znany, jak poprzednicy nie jest ser burrata. Mimo to również i on jest wymieniany wśród najlepszych serów świata. Produkowany na południu Włoch od około 100 lat, zachował status sera regionalnego.

Wytwarza się go z mleka krowiego, a konkretnie z mozzarelli i śmietany. Ma kształt sakiewki, która w środku ma konsystencję gęstego kremu. Po rozcięciu z burraty powinna wypłynąć gęsta śmietana. Smak sera określa się jako bogaty i maślany.

4 Grana Padano

Twardy, dojrzewający ser znany na całym świecie. Zakon cystersów zaczął wytwarzać go we Włoszech już w XII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza ziarnistej strukturze – to słowo “grana” – oraz regionowi, gdzie jest produkowany – Nizinie Padańskiej.

Powstaje z krowiego mleka, dojrzewa zwykle około półtora roku. Ma słony, ostry, wyrazisty smak. Często dodaje się go innych potraw, na przykład starty na tarce.

5 Pecorino

O tym włoskim serze po raz pierwszy wspomniano już… dwa tysiące lat temu. Jego nazwa wywodzi się od słowa “pecora”, czyli owca – bo to właśnie z owczego mleka wytwarza się pecorino.

To ser twardy, dojrzewający, który dawniej warzyli dla siebie pasterze. Jego smak jest lekko pikantny. Występuje w wielu regionalnych odmianach – w Unii Europejskiej oficjalnie zarejestrowano sześć.

Podsumowanie. Których włoskich serów warto spróbować?

Sery włoskie są znane na całym świecie. Jeśli jeszcze ich nie próbowałeś, sięgnij po parmezan, uważany za jeden z najlepszych serów świata. Gorgonzola to z kolei najpopularniejszy ser pleśniowy. Ciekawym doświadczeniem będzie też degustacja sera burrata z mozzarelli i śmietany. Spróbuj także wyrazistego w smaku sera grana padano oraz pecorino z owczego mleka.

5/5 - (3 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *