Książkowy zawrót głowy

Nowości, które inspirują, rozwijają i zachęcają do pozytywnego działania, czyli nasza subiektywna lista „must read” dla każdej Mademoiselle!

Pamela Druckerman

Piękna Czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości

Wydawnictwo Literackie

Kiedy Pamela Druckerman kończy czterdzieści lat, kelnerzy w jej ulubionej paryskiej kawiarni przestają witać ją figlarnym „Bonjour, mademoiselle!”. Z rozczarowaniem zauważa też, że spojrzenia mężczyzn mówią coś innego niż dotychczas: „Przespałbym się z nią, ale…”. Przez dłuższy czas nie może się w tym wszystkim połapać, ale w końcu zaczyna rozumieć podtekst rozmów, buduje (nieco) zdrowsze relacje i rezygnuje z toksycznych przyjaźni.
Jakie są współczesne czterdziestolatki? Czego dowiadujemy się, przekraczając tę magiczną granicę? Naprawdę czujemy się już dorosłe? I dlaczego, do licha, nikt nas nie przestrzegł przed cellulitem zdradziecko atakującym ramiona i uda? Ten szczery do bólu i autoironiczny pamiętnik zawiera celną diagnozę dekady w życiu, podczas której: twój wiek wydaje ci się sekretem; jest przynajmniej jeden sport, którego zakazuje ci lekarz; stosujesz antykoncepcję, ale czy potrzebnie?; rodzice odstąpili od prób zmieniania cię; masz sentyment do tych pięciu kilogramów, które na zmianę przybierasz i tracisz; nie starasz się już wyglądać niepowtarzalnie i wreszcie jesteś sobą!

Robin Dreeke

Jak zjednać sobie ludzi. Metody agenta FBI

Wydawnictwo Kompania Mediowa

Autor bestsellera „Jak czytać ludzi radzi agent FBI” tym razem o sprawdzonych – nie tylko w FBI – sposobach na zjednywanie sobie ludzi!
Wiesz, że można nauczyć się doskonałej komunikacji z otoczeniem? Opanować umiejętności, które pozwolą przekonać każdego, by powierzył ci najskrytsze sekrety, tajemnice bankowe albo szczegóły działań sprzecznych z twoimi interesami? I to bez przymusu? Ludzie potrafiący tego dokonać wcale nie są obdarzeni nadzwyczajnymi zdolnościami, których brakuje tobie. Podobne umiejętności wykorzystujesz codziennie i nawet o tym nie wiesz. Różnica polega tylko na tym, że oni znają pewne techniki i wiedzą, jak ich używać.
To wyjątkowa książka opisująca konkretne działania i pokazująca, że trzeba traktować innych w sposób, w jaki sami chcielibyśmy być traktowani. Czyli jak? Autor, bazując na własnych doświadczeniach oficera marines, agenta FBI i szefa specjalnego Programu Analizy Behawioralnej FBI, dzieli się metodami, które pozwalają najskuteczniej radzić sobie w życiu zawodowym i prywatnym. Poczynając od tego, jak sprawić, by ludzie dobrze się czuli w twoim towarzystwie i chcieli spędzać z tobą czas, po wpływanie na innych, by robili to, co ci odpowiada. Niezależnie jednak od celu, jaki sobie postawisz, klucz tkwi w skupianiu się NA INNYCH. Dziesięć prostych metod agenta FBI, zastosowanych razem lub wybiórczo, podniesie nie tylko jakość twojego życia, ale również poprawi relacje w twoim domu, pracy, podczas zabawy czy w kontaktach z nieznajomymi.

Rüdiger Braun

Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć

Wydawnictwo Muza

Zmysły. To dzięki nim widzimy, słyszymy, czujemy. Mimo że stanowią nasz łącznik z rzeczywistością, to cały czas nie wiemy o nich wszystkiego. Rüdiger Braun, opierając się na najnowszych badaniach naukowych, wyróżnia oprócz podstawowych pięciu zmysłów (wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku) jeszcze dwa dodatkowe: zmysł równowagi oraz… intuicję. Jakie nieoczywiste znaczenie odgrywają zmysły w naszym życiu? Dowiecie się tego z książki „Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć”. Zmysły mają ścisły związek z tym, co czujemy, robimy a nawet myślimy. To dzięki nim odbieramy bodźce z otoczenia, wpływają one również na nasze emocje i reakcje. Nawet najmniejsze zakłócenie tej kruchej równowagi może mieć bardzo poważne skutki dla naszej psychiki. Jak wpływają na naszą psychikę różne kolory? Dlaczego pewne dźwięki uznajemy za przyjemne, natomiast inne są dla nas nie do wytrzymania? Skąd bierze się upodobanie do zapachu świeżo skoszonej trawy? Dlaczego nasza mimika ma kluczowe znaczenie przy nawiązywaniu nowych znajomości? Czy można się zakochać „od pierwszego wejrzenia”? „Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” to kompleksowy przewodnik napisany w oparciu o najnowsze badania naukowe, prezentujący najświeższe dane i eksperymenty.

Matthew Syed

Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu

Wydawnictwo Insignis

Co łączy Google’a i zespół Formuły 1 firmy Mercedes? Co mają wspólnego zespół kolarski Team Sky Dave’a Brailsforda i przemysł lotniczy? Co łączy wynalazcę Jamesa Dysona i koszykarza Michaela Jordana? Wszyscy korzystają z metody czarnej skrzynki.
Oznacza to, że kiedy pracują nad nowym produktem, doskonalą kluczowe umiejętności albo po prostu starają się dobrze podjąć trudną decyzję, nie tylko odważnie przyznają się do błędów, ale wręcz uważają swoje porażki za najlepsze źródło wiedzy. Zamiast wypierać się potknięć, zrzucać winę na innych albo tuszować fakty, osoby i organizacje korzystające z metody czarnej skrzynki opierają przyszły sukces na analizie swoich błędów. Ilu z nas może powiedzieć z ręką na sercu, że ma takie zdrowe podejście do porażki? Radę, by uczyć się na błędach, traktujemy dziś jak wyświechtany frazes, tymczasem jest to najskuteczniejsza znana człowiekowi metoda zdobywania wiedzy.
Książka ta przedstawia jej niesamowitą historię i przybliża różnorodne techniki stosowane przez najbardziej innowacyjne organizacje świata. Pokazuje też, jak wielką szkodę wyrządzamy sobie, nie wyciągając lekcji z niepowodzeń. Uporczywe niestosowanie metody czarnej skrzynki przez lekarzy, na przykład, sprawia, że setki tysięcy pacjentów rocznie niepotrzebnie umierają na skutek błędów medycznych.

Bernardine Evaristo

Dziewczyna, kobieta, inna

Wydawnictwo Poznańskie

Zwyciężczyni Nagrody Bookera w 2019 roku. Książka dekady wg „Sunday Times” i „Guardiana”. Książka roku m.in. wg „Time’a”, „Washington Post”, „New Yorkera” i „Kirkus Reviews”.
Znajdziecie tutaj Wielką Brytanię, o jakiej jeszcze nie czytaliście. Od Newcastle do Cornwall, od narodzin wieku dwudziestego do nastolęctwa wieku dwudziestego pierwszego. Oto dwanaście postaci i ich podróż przez życie. Każda z nich czegoś szuka – kogoś bliskiego, celu w życiu, przynależności, domu, kochanki, matki, utraconego ojca, czy choćby odrobiny nadziei. Przede wszystkim zaś jest to oszałamiająca, pulsująca życiem powieść o kobietach. O ich sile, słabościach, bolączkach, powodach do szczęścia, pragnieniach i miłości. Opowiada o artystkach, bankierkach, nauczycielkach, sprzątaczkach, gospodyniach domowych – w różnym wieku i na różnych etapach życia. To wreszcie książka, o której powinno być głośno. I będzie.

Victoria Schwab

Niewidzialne życie Addie LaRue

Wydawnictwo We need YA

„Nigdy nie módl się do bogów, którzy odpowiadają po zmroku”.
Francja, rok 1714. Uciekająca sprzed ołtarza młoda dziewczyna imieniem Adeline popełnia niewyobrażalny błąd. Zawiera umowę z diabłem. Faustowski pakt nakłada na nią ograniczenie – możliwość wiecznego życia bez szansy na bycie zapamiętaną przez kogokolwiek – dlatego Addie decyduje się opuścić swoją wioskę, albowiem straciła wszystko. Dziewczyna jest zdeterminowana znaleźć dla siebie właściwe miejsce, nawet jeśli została skazana na wieczną samotność. Ale czy na pewno? Każdego roku, w dniu jej urodzin, tajemniczy Luc przychodzi z wizytą i pyta, czy Addie jest już gotowa, by oddać mu swą duszę. Ich mroczna i ekscytująca gra będzie trwać przez wieki. Minie trzysta lat, zanim Addie odwiedzi ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pozna kogoś, kto zapamięta jej imię – i nagle wszystko znów zmieni się na zawsze.
W stylu „Żony podróżnika w czasie” i „Życia po życiu”, „Niewidzialne życie Addie LaRue” jest wymykającą się wszystkim gatunkom opowieścią, która wciąż nie przestaje królować na listach bestsellerów „New York Timesa”!

Iwona Blecharczyk

Trucking Girl

Wydawnictwo Muza

Dziewczyna i fascynujący świat wielkich ciężarówek.
Jest jedną z najbardziej znanych Polek na świecie. Gdy przewozi wielotonowy ładunek po zamarzniętym jeziorze albo dostarcza olbrzymie skrzydło wiatraka na zabagnione pole, jej finezję za kierownicą podziwiają na YouTube miliony osób. Nic dziwnego, że właśnie jej przyznano wyjątkowy tytuł Barbie Shero – ambasadorki akcji pomagającej dziewczynkom uwierzyć, że mogą zostać, kim tylko chcą. A przecież wcale nie musiało tak być. Jej rodzina nigdy nie podróżowała, prowadzić samochód nauczył ją pierwszy chłopak. Startowała z sukcesami w konkursie Miss Polonia, myślała o karierze weterynarza, w końcu została nauczycielką. Uciekła ze szkoły, aby poczuć prawdziwą wolność – nocą, za kółkiem. Jak przejechać przez małe rondo, ciągnąc za sobą kilkudziesięciometrowy ładunek? Dlaczego w Kanadzie ciężarówkę odpaloną jesienią można zgasić dopiero wiosną? Jak wziąć prysznic w bazie pełnej mężczyzn? Podróż krętymi drogami z Iwoną Blecharczyk pozwala nie tylko poznać życie prawdziwego truckera, ale też obalić wiele stereotypów.

Mary Reynolds

Ogrodowe przebudzenie

Wydawnictwo Literackie

Poradnik o ogrodowym designie i inspirujący duchowy przewodnik. Wizja jutra, w którym odzyskamy utraconą jedność z przyrodą.
Dawniej ludzie i natura żyli razem niczym jedna rodzina. W harmonii, szczęściu i zdrowiu. Wydawać by się mogło, że to epoka, która bezpowrotnie minęła. Spójrzcie jednak na ogrody Mary Reynolds, zaczynając od inspirowanego wierszem W.B. Yeatsa zjawiskowego projektu do Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, a zobaczycie przesycone magią, pulsujące dobroczynną energią miejsca przebudzenia oraz głębokiej przemiany. Potraktowana z szacunkiem ziemia odzyskuje pierwotną witalność i odwdzięcza się hojnie swoim opiekunom, obdarzając ich poczuciem bezpieczeństwa i pełni. Mary odnalazła inspirację w leśnych zakątkach rodzimej Irlandii. Fachową wiedzę ogrodniczą połączyła z intuicją, dawne rytuały i mądrość przodków z ekologicznymi rozwiązaniami, wsłuchując się przy tym uważnie w potrzeby samej ziemi. „Ogrodowe przebudzenie” daje nam nadzieję na lepszą przyszłość, w której zjednoczeni z przyrodą odkryjemy, kim naprawdę jesteśmy, i osiągniemy upragniony dobrostan. Bo przecież natura trzyma za nas kciuki.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *