Komórki macierzyste – co o nich wiemy

Komórki macierzyste to jedno z najważniejszych zagadnień współczesnej medycyny. Badania nad nimi dają nadzieję, na stworzenie terapii przeciwko chorobom aktualnie uznawanym za nieuleczalne. Mogą być nawet czymś w rodzaju cudownego leku, który zakończy proces starzenia się lub zminimalizuje problemy z nim związane.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne i niewyspecjalizowane jeszcze komórki charakteryzujące się wysoką zdolnością do samoodnawiania i różnicowania. Stosowane są od ponad 30 lat w leczeniu ciężkich chorób, zarówno dla dawcy, od którego zostały pobrane, jak i dla jego rodziny lub osób niespokrewnionych. Komórki macierzyste stanowią początkowy etap wszystkich komórek organizmu człowieka – na przykład komórek krwi, tkanki nerwowej oraz kostnej. Krwiotwórcze komórki macierzyste dają początek kolejnym pokoleniom komórek, z których wytwarzane są dojrzałe krwinki.

Skąd się je pobiera?

Pozyskiwane są ze szpiku kostnego, krwi obwodowej oraz tkanek popłodu: krwi pępowinowej i sznura pępowiny. Te z krwi obwodowej nazywane są multipotencjalnymi, bo mają ogromne możliwości lecznicze i są to w pełni dojrzałe komórki, czyli bezpieczne dla biorcy. Komórki macierzyste pozyskuje się też
z tłuszczu poprzez wykonanie liposukcji np. z tkanki na brzuchu pacjenta. Najlepsze rezultaty dają zabiegi z wykorzystaniem własnych komórek macierzystych.

Choroby leczone przy pomocy komórek macierzystych

Komórkami macierzystymi leczy się z powodzeniem np. stawy, mięśnie i serce. Dodatkowo też sprawdzają się doskonale w kosmetologii (po około miesiącu od wykonania zabiegu możemy zaobserwować spłycenie drobnych zmarszczek, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry, a także poprawę jej gęstości, napięcia oraz elastyczności). Komórki macierzyste pobrane z komórek oka mogą być stosowane w leczeniu uszkodzenia rogówki. Komórki macierzyste szpiku kostnego mogą być skuteczne w leczeniu przewlekłego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów. Z tkanki tłuszczowej można też pozyskać komórki macierzyste i wyhodować z nich chrząstkę. Dzięki temu można odtworzyć utracone przez pacjentów uszy czy nosy – albo pomóc tym, u których te organy nie rozwinęły się prawidłowo. Komórki macierzyste pobudzają komórki do regeneracji. Dlatego też mogą być one wykorzystywane przy regeneracji blizn i odnowie skóry.

Skąd wziąć komórki macierzyste do terapii?

Obecnie medycyna idzie do przodu, a lista schorzeń, w których przeszczepianie komórek macierzystych jest terapeutycznym standardem, stale rośnie. Nie ma się co dziwić, że modne stały się wyjazdy do Chin czy Rosji, gdzie wyjeżdża się by poddać się leczeniu nimi. Skłaniają do tego niskie koszty, które są nieprawdziwe, bo sam jednorazowy koszt pobrania komórek macierzystych to ok. 2-3 tysiące, a cała terapia sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Komórki macierzyste mogą być panaceum na wszystkie choroby, ale jednocześnie to najbardziej kontrowersyjne zagadnienie współczesnej medycyny.

Źródło: „Komórki macierzyste” Slack Jonathan, National Institutes of Health, Journal of Clinical Investigation

Konsultacja merytoryczna:

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa

(Horizon Plaza)

kom.: +48 509 461 432

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *