KOLOR ROKU 2016 PANTONE

Co roku firma Pantone wybiera jeden kolor, który przez kolejne miesiące stanowi inspirację dla projektantów mody i architektów wnętrz. Kolor znajduje także zastosowanie przy wytwarzaniu produktów codziennego użytku. Rok 2015 należał do przybrudzonego burgundu o nazwie „Marsala”. W 2016 roku jedna barwa nam już jednak nie wystarczy…

Czym właściwie jest Kolor Roku Pantone? To kolor, który pojawia się w naszym życiu w danym roku, jako wyraz nastroju i postawy. Amerykańska firma Pantone opracowała paletę kolorów z przypisanymi numerami i oznaczeniami dodatkowymi, jak fluorescencja czy połysk. Podstawowa skala opisuje aż 1761 kolorów.

Pantone po raz pierwszy zdecydował się na zestawienie dwóch barw: Rose Quartz 13-1520 i Serenity 15-3919. Pierwsza z nich ma łagodny odcień, wyraża współczucie i przywołuje spokój. Z kolei druga kojarzy się z niebem, chmurami, stanem nieważkości. Daje nam poczucie wytchnienia i relaksu, nawet w tak bardzo burzliwych czasach.

Rose Quartz i Serenity są chętnie wykorzystywane w kolekcjach Prady, Fendi czy Chanel. Firmy kosmetyczne, architekci wnętrz i projektanci mebli również nie mogli przejść obok nich obojętnie. My także z łatwością możemy wprowadzić te barwy do naszego życia i poczuć upragniony ład i spokój.

 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *