Kobieca strona historii, czyli Metropolitanka w Łaźni

Od piątku, 9 lutego w CSW Łaźnia (ul. Jaskółcza 1 Gdańsk ) będzie dostępna dla zwiedzających wystawa Metropolitanka – nawiązująca do działań tytułowej grupy społecznej, która od 2010 przedstawia opowieści o kobietach w kontekście konkretnych miejsc i czasu historycznego. Wernisaż odbędzie się w piątek, o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 18 lutego.

Wystawa ta to rezultat semestru działań studentek i studentów II roku Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy – sięgając do historii kobiet zebranych w ramach Metropolitanki – przetworzyli temat herstorii i przedstawili w formie plakatów. Jest to jedna z form dokumentacji wpływu zwykłych postaci kobiet na życie polityczno-społeczne. W tym roku przypada stulecie ustanowienia praw wyborczych kobiet w Polsce. Wystawa w naturalny sposób pokazuje, że istotne przy opowieści o historii Polski, zwłaszcza najnowszej, jest sięgnięcie do doświadczeń kobiet, które na co dzień funkcjonowały w gdańskiej społeczności. I chociaż w plakatach dominują odnośniki do atrybutów kobiecości, to jednak artyści sięgnęli też do elementów historycznych: symbolicznych dźwigów, postaci i symboli. Działania Metropolitanki umożliwiają nieszablonowe, alternatywne poznanie historii kobiet bliskich współczesnym odbiorcom. W ramach projektu również w tym roku będą realizowane spacery ukazujące obecność kobiet w Stoczni Gdańskiej im. Lenina: pracownic i działaczek. Chętni oprowadzani będą także po Głównym Mieście, które będzie można poznać poprzez działalność gdańskich prekursorek i działaczek polonijnych.

Swoje prace w CSW Łaźnia będą prezentowali: Justyna Aksinowicz, Marta Długołęcka, Kinga Dytrych, Katarzyna Filarska, Adam Kawecki, Magdalena Kołakowska, Kinga Kossobucka, Oliwia Kwiecień, Adam Pliszka, Anastasiia Radchenko, Nadja Stare, Daria Szarmach, Marianna Sykutera, Anna Szejbut, Julia Wierciło, Alicja Wiktoruk, Natalia Woźniak. Opiekę nad wystawą sprawowały: dr hab. Bogna Burska i dr Anka Leśniak.

Więcej informacji o projekcie Metropolitanka: http://metropolitanka.ikm.gda.pl

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *