Klimaty południowej Francji w Twoim domu. Styl prowansalski

Styl prowansalski

Prowansja to przede wszystkim wiejska sielanka i skąpane w słońcu lawendowe pola. A gdyby tak przenieść namiastkę tego niezwykłego klimatu do swojego mieszkania? Wystarczą ludwikowskie meble, jasne barwy i wszechobecna lawenda.

Styl prowansalski niezmiennie od lat króluje w mieszkaniach tych, którzy cenią sobie wysmakowaną elegancję w połączeniu z przytulną atmosferą i bliskością z naturą. Obecność tej ostatniej jest kluczowym elementem trendu, co tłumaczy jego pochodzenie z wiejskich posiadłości południowej Francji, porośniętych winoroślą i otoczonych polami lawendy. Wnętrza tych kamiennych domów z ceramiczną dachówką zainspirowały dekoratorów wnętrz, którzy przenosząc pewne elementy francuskiej aranżacji tworzą ciepłe i przytulne pomieszczenia nawiązujące do prowansalskich klimatów.

Elementy bazowe

Decydując się na zaaranżowanie mieszkania w tym stylu, warto przeprowadzić gruntowny remont, zlecając położenie kamiennej lub drewnianej podłogi czy też rudej terakoty. Nawiążą one do południowo-francuskich zabudowań. Poza tym dobrze jest przetrzeć wapnem ściany lub umieścić na nich panele, a także zamontować dwuskrzydłowe drzwi i skrzynkowe okna z jasnobłękitnymi okiennicami na zewnątrz. Ciekawą ozdobą okażą się również belki sufitowe lub gipsowe stiuki.

Szykowne umeblowanie

To właśnie one stanowią bazę, na którą można nadbudować pozostałe elementy prowansalskiego wystroju. Są nimi meble, łączące sielski styl z prostotą i elegancją. Stąd, obok starego, wiejskiego umeblowania i kanap pokrytych boutis lub ręcznie wykonanymi pokrowcami można zobaczyć meble nawiązujące do epoki Ludwika XVI. Nieodzowną częścią ludwikowskiego stylu jest konsola, czyli przyścienny stolik, na kształt dzisiejszej toaletki, pochodzący z epoki baroku i rokoko, a także stoliki czy szafki, koniecznie z kabriolowymi, to znaczy wygiętymi w literę S, nóżkami. Nadadzą one wnętrzu szyk i elegancję, zwłaszcza gdy będą utrzymane w jasnych odcieniach beżu, kremu i bieli.

Barwy Prowansji

Są to dominujące w stylu prowansalskim kolory, które uzupełniają: pastelowe róże, lawendowe fiolety, szarości i błękity. Ta z pozoru zimna paleta barw czyni pomieszczenie ciepłym i przytulnym oraz wzbogaca je o nutę romantyzmu. Taki dobór kolorystyki ma zbawienny wpływ na samopoczucie mieszkańców – koi nerwy, wprowadza poczucie spokoju i odprężenia.

Doskonałym dopełnieniem południowo-francuskiego stylu będzie bukiet pięknych kwiatów.

Lawendowe (i nie tylko) dekoracje

Elementem dopełniającym prowansalski styl są niezbędne elementy dekoracyjne na czele z lawendą i innymi motywami florystycznymi. Na parapetach powinny się znaleźć doniczki z tą rośliną, na ścianach obrazki, nawiązujące do zielnika, w kuchni bukiety suszonego wrzosu, razem tworzące rustykalny klimat pomieszczenia. Lawenda może stać się także tematem zdobniczym, na przykład ceramicznej zastawy, umieszczonej na regałach obok świeczników, wazonów czy świec. Ten dekoracyjny zestaw uzupełniają wiklinowe koszyki na suszone zioła, ceramiczne doniczki, wazony, lustra i żyrandole. Dzięki nim można swobodnie zanurzyć się sielankowym nastroju francuskiej Prowansji.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *