Piesze wędrówki to świetny sposób na spędzanie aktywnie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Można podczas nich zwiedzić wiele ciekawych miejsc, odpocząć od codziennego życia w biegu, zrelaksować się w otoczeniu natury. Kijki trekkingowe to doskonały gadżet, który może ułatwić pokonywanie długich szlaków. Mogą one odciążyć ciężar ciała aż o 20 kg! Dzięki temu zapewniają zdecydowanie większą wygodę podczas marszu.
Jakie korzyści płyną z używania kijków trekkingowych?
Przede wszystkim kijki trekkingowe, prawidłowo używane, znacząco odciążają stawy. Długi, wielokilometrowy marsz jest dla organizmu dużym wysiłek. Dzięki podpieraniu się kijkami ciężar ciała w pewnym stopniu przenosi się ze stawów kolanowych na ręce. Ruch ciała przy użyciu kijków trekkingowych jest zupełnie inny. Bardziej obszerny, zaangażowanych w ruch jest więcej partii mięśniowych. Dodatkowo kijki stabilizują pozycję ciała. Podczas podróżowania z plecakiem ułatwiają utrzymanie równowagi i minimalizują ryzyko upadku. Pozwalają też zwiększyć tempo marszu.
Jakie kijki trekkingowe wybrać?
Głównym problemem podczas zakupu kijków trekkingowych jest odróżnienie ich od tych przeznaczonych do nordic walking’u. Ich przeznaczenie jest różne, i nie mogą być używane zamiennie. Podstawowe różnice w budowie to inny kształt rączki i paska oraz różne groty i talerzyki. Dobre kijki przeznaczone do trekkingu powinny mieć wybrzuszenie na rękojeści – które pozwoli na pewne oparcie. Zadaniem pasków jest zminimalizowanie ryzyka zgubienia kijka. Mają być one luźne, aby móc swobodnie wykonywać dłonią wszystkie niezbędne czynności, podczas gdy kijek wisi na nadgarstku. Trzonki zwykle mają regulację – dzięki niej można dopasować ich wysokość do swojego wzrostu oraz schować kijki, kiedy już nie będą potrzebne. Warto zaopatrzyć się dodatkowo w kilka różnych rodzajów końcówek – na każdy rodzaj powierzchni będą potrzebne inne.
Jak dobrze dopasować kijki do swoich potrzeb?
Kijki trekkingowe mają być wspomaganiem podczas długich wędrówek. Powinny być solidne i indywidualnie dopasowane. Warto wybierać modele wykonane z aluminium – są one bardzo wytrzymałe. Najważniejsza jest wysokość kijków trekkingowych. Przed zakupem warto się upewnić, czy wybrane kijki mają wystarczająco dużą regulację, pozwalającą na idealne dopasowanie. Istnieje reguła, według której kąt pomiędzy kijkiem trekkingowym, a przedramieniem, powinien wynosić 90 stopni. Warto wiedzieć, że podczas podejść należy długość kijków skracać, a podczas zejść – wydłużać.
Piesze wycieczki z kijkami trekkingowym to bardzo przyjemny rodzaj aktywności fizycznej. Pozwala na miłe spędzanie czasu z rodziną, zwiedzanie pięknych miejsc i przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Dobrze dobrane kijki mogą znacząco ułatwić długie marsze i sprawić, że będą jeszcze bardziej przyjemne.