Kask do jazdy konnej jest obowiązkowy! Dlaczego trzeba go nosić? Sprawdź!

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z końmi, czy jesteś już zawodowym jeźdźcem, potrzebujesz odpowiedniego sprzętu. Takiego, który uchroni Twoje ciało, a przede wszystkim głowę przed nieprzewidzianym upadkiem i kontaktem z końskim kopytem. Kask do jazdy konnej jest więc tym elementem stroju, jaki należy kupić w pierwszej kolejności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Kask do jazdy konnej zapewni Ci bezpieczeństwo

Ucząc się jeździć konno o upadek nietrudno. Dlatego kask jeźdźcy zaprojektowano tak, by chronił przed uderzeniem o twarde podłoże lub kopnięciem kopyta. Nosi go każdy, w szczególności dzieci, które bez niego nie powinny w ogóle wsiadać na konia. Wybierając ten podstawowy element stroju, sięgaj po certyfikowane produkty, co istotne szczególnie dla najmłodszych i tych osób, które skaczą i rozwijają większe prędkości.Takie egzemplarze poddawane są różnym testom, m.in. zrzuca się je z wysokości i uderza ostrym przedmiotem, by mieć pewność, że spełnią swoje zadanie.

Po zakupie dopasuj kask do głowy, by nie spadał, lecz także nie cisnął. Lepsze modele posiadają Fit-System, który z czasem dopasowuje się do kształtu konkretnej głowy, zwiększając komfort użytkowania.

Idealny kask jeździecki składa się z wielu mniejszych elementów

Wybierając kask zwróć uwagę na jego warstwę zewnętrzną, by była wykonana z odpornego materiału ABS. Z kolei środek powinien być miękki i oddychający, by nie było ani zimno, ani gorąco. W kaskach jeździeckich dostępnych np. w sklepie Cavalleria Toscana wypełnieniem jest delikatna wełna merino. To ona osłania styropian o trzech poziomach gęstości, amortyzujący upadek lub uderzenie. Całość podtrzymuje wykonany z ekoskóry pasek, zapinany pod brodą. Zastosowanie takiego materiału zapobiega podrażnieniu skóry i nadmiernemu poceniu się. Ostatnim elementem jest daszek, który chroni przed słońcem, a jednocześnie jest ukłonem w stronę tradycji tej dyscypliny.

Kask to obowiązkowy element stroju konkursowego

Gdy Twoje umiejętności pozwalają już na branie udziału w konkursach, potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia. Strój stanowi istotny element prawidłowej jazdy, a jego szczegóły określa regulamin Polskiego Związku Jeździeckiego. Są tam wskazane dokładne wytyczne dla kobiet i mężczyzn, które nakazują noszenie kasku do jazdy konnej. Jest to uwarunkowane konkretną dyscypliną, w jakiej bierzesz udział. Co więcej, jeźdźcy poniżej 22. roku życia noszą kask zawsze, a starsi mogą wymienić go na cylinder, jednak tylko w niektórych dyscyplinach.

5/5 - (2 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *