Jakie sztućce wybrać? Poznaj nasz poradnik!

sztućce wysokiej jakości

Sztućce – niezbędne wyposażenie kuchni w każdym domu i mieszkaniu. Coś, bez czego nie wyobrażamy sobie żadnego posiłku czy spotkania z bliskimi i znajomymi. Jednak choć z widelców, noży i łyżek korzystamy kilkukrotnie każdego dnia, zazwyczaj nie poświęcamy im zbyt wiele uwagi. Tymczasem kupując sztućce, powinniśmy dokładnie przeanalizować kilka aspektów. Dzięki temu wybrane sztućce posłużą przez wiele lat, stając się jednocześnie swoistą ozdobą stołu. Oto krótki poradnik, który pomoże Ci wybrać najlepsze widelce, noże i łyżki do Twojego domu!

Kupujesz sztućce? Zacznij od określenia ceny

Poszukiwania idealnych sztućców polecamy rozpocząć od określenia własnych potrzeb i oczekiwań – przede wszystkim tych dotyczących ceny. Pozornie może to się wydawać dziwne, jednak warto mieć świadomość tego, że rozpiętość cenowa kompletów sztućców jest naprawdę szeroka. Dość powiedzieć, że w wielu sklepach można kupić zestawy za około 50 zł, podczas gdy inne firmy oferują sztućce za ponad tysiąc złotych (istnieją też ekskluzywne zestawy za kilkanaście tysięcy złotych, jednak w tym artykule odkładamy je na bok).

W praktyce tak samo najesz się, korzystając z noża i widelca za kilkadziesiąt złotych, jak i takich, które były kilkanaście razy droższe. Jednak tanie sztućce są bardziej podatne na odkształcenia, co po pewnym czasie może naprawdę irytować. Można więc uznać, że dobrej jakości zestaw sztućców kosztuje przynajmniej 200-400 zł.

Jak wybrać zestaw sztućców w trzech krokach?

Kiedy masz już określone widełki cenowe, możesz sprecyzować cel swoich poszukiwań. Wybór kompletu sztućców polecamy przeprowadzić w trzech krokach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostateczny wybór będzie zgodny z oczekiwaniami Twoimi i Twoich bliskich.

Po pierwsze – określ wielkość zestawu

Przede wszystkim musisz określić, jak duży ma być zestaw sztućców. Ostateczna decyzja powinna być podyktowana liczbą domowników, którzy mają korzystać z przyrządów na co dzień, a także stylem życia Twojej rodziny. Jeśli często przyjmujecie gości i urządzacie rodzinne spotkania, właściwym krokiem będzie kupienie zestawu nieco większego.

Pamiętaj, że sztućce są sprzedawane zazwyczaj w zestawach dla sześciu lub dwunastu osób. W przypadku bardzo dużych rodzin konieczne może być zatem kupno jednego zestawu 12-osobowego i uzupełnienie go kompletem mniejszym.

Po drugie – wybierz materiał

Kolejnym krokiem jest określenie materiału, z jakiego mają być wykonane sztućce. Zazwyczaj najbezpieczniejszym wyborem jest stal nierdzewna 18/10 – prezentuje się ona bardzo elegancko, jest odporna na zarysowania i odkształcenia, a przy tym można ją myć w zmywarce. Noże i widelce ze stali nierdzewnej łatwo też dopasować do wystroju salonu czy jadalni. W sklepie Gerlach można bowiem znaleźć zarówno zestaw sztućców Gerlach o minimalistycznym designie, jak i bardziej zdobione modele.

Po trzecie – dobierz odpowiedni styl

A skoro poruszyliśmy już kwestię designu… Sztućce to przyrządy typowo praktyczne, jednak mogą też stać się swoistą dekoracją stołu w jadalni czy salonie. Należy je po prostu odpowiednio dopasować do wystroju wnętrza. W domach urządzonych w tradycyjny sposób dobrze sprawdzą się łyżki, widelce i noże o wyprofilowanych rękojeściach, zdobione reliefami i finezyjnymi ornamentami.Z kolei nowoczesne budownictwo mieszkaniowe i styl skandynawski czy loftowy bardziej odpowiadają sztućcom minimalistycznym, prostym.

Sztućce Gerlach – wybierz sztućce w walizce

Kupując noże, łyżki i widelce, trzeba kierować się pewnymi wskazówkami, jednak stosując się do naszego poradnika, poradzisz sobie z tym zadaniem bez problemu. Elegancki komplet możesz znaleźć np. w sklepie Gerlach. Sztućce Gerlach cieszą się dużą popularnością w polskich domach już od wielu lat. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również sztućce w walizce Gerlach. Taki zakup dobrze sprawdzi się też jako prezent dla bliskich.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *