Jakie mięso powinno znaleźć się w diecie psa?

Sennik pies - sprawdź co oznacza sen o psie

Mięso to podstawa psiej diety. Do organizmu czworonoga dostarcza dobrze przyswajalne białko, a także aminokwasy egzogenne tłuszcze oraz kwasy tłuszczowe. W diecie psa pojawiać mogą się wszystkie rodzaje mięsa i podrobów, które jednak są najzdrowsze? Czy lepiej dla zwierzaka wybrać mokrą karmę z wołowiną, czy kurczakiem?

Dlaczego mięso jest ważne w diecie psa?

Mięso to dla czworonoga źródło energii i cennych składników odżywczych, bez których zwierzak nie mógłby prawidłowo funkcjonować. Pozyskiwane z niego białko, tłuszcze i kwasy tłuszczowe potrzebne są do budowy mięśni, wytwarzania hormonów i neuroprzekaźników, zapewniają też zdrowy wygląd skóry i sierści.

Jakie mięso powinien jeść pies?

Zdrowy pies może jeść każdy rodzaj mięsa, wskazane jest również, aby w jego diecie występowały minimum trzy rodzaje – w tym choć jedno mięso drobiowe i czerwone. Musisz przy tym pamiętać, że w menu czworonoga zawsze przewagę powinno mieć mięso drobiowe np. z kurczaka lub indyka. Wynika to z tego, że dostarcza ono pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, a przy tym nie ma za dużo tłuszczu. To dlatego mokra karma z kurczaka lub/i indyka może stanowić podstawę diety zdrowego czworonoga. Oprócz niej swojemu pupilowi powinieneś podawać mięso mięśniowe oraz podroby. Z ich ilością jednak nie przesadzaj, bowiem ich zbyt duża porcja skutkuje biegunkami. Żołądki, serca i wątroba powinny stanowić nie więcej niż 20% posiłku psa.

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku psów cierpiących na alergie pokarmowe.  Im na https://zoo24.pl/14-karma-sucha-dla-psa musisz wybierać mokrą karmę złożoną możoną z jednego gatunku mięsa. Pozwoli to ustalić, na jakie dokładnie jest uczulony pupil i wyeliminować go z jego jadłospisu.

W jakiej postaci podawać mięso psu?

Pies może jeść mięso pod różną postacią. Najprościej podawać mu je w formie gotowej mokrej karmy. Tą najodpowiedniejszą będzie ta z wysoką zawartością procentową mięsa i podrobów oraz bez sztucznych dodatków takich jak cukry, barwniki, konserwanty. Mokra karma dla psa nie jest jednak jedynym zalecanym przez weterynarzy źródłem mięsa.

Coraz większą popularnością cieszy się dieta BARF, czyli karmienie czworonoga surowym mięsem najlepiej drobiowym, wołowym, jagnięcym, z królika i dziczyzną. Dużego zainteresowania nią należy upatrywać przede wszystkim w tym, że nieprzetworzone mięso zachowuje najwięcej substancji biologicznie czynnych, a także jest bardzo dobrze trawione przez psa. Zgodnie z zaleceniami posiłki z diety BARF powinny zawierać 80% surowego mięsa i podrobów i 20% warzyw i owoców. Objętość posiłków musisz natomiast dopasować do wagi psa – ta odpowiednia to 1-3% masy ciała.

Pies może jeść również mięso ugotowane. W jego przypadku należy zachować takie same proporcje dawkowania co przy surowym. Pamiętaj jednak, że obróbka termiczna znacząco poprawia trawienie białka, dlatego posiłek powinien składać się w 50% z mięsa – resztę mogą stanowić owoce i warzywa. Psu najlepiej na parze gotować mięso drobiowe, z królika, wołowinę. Przed gotowaniem warto je zmielić lub pokroić na mniejsze kawałki.

Dobrym uzupełnieniem diety BARF lub gotowanej jest mięso suszone. Stanowi ono wysokobiałkową przekąskę dla psa. Zawarte w niej składniki nie są jednak zbyt dobrze przyswajalne przez organizm czworonoga, dlatego suszone mięso nie może stanowić podstawy codziennego jadłospisu. 

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *