Jaka moskitiera na drzwi balkonowe?

Moskitiera to jeden z rodzajów rozwiązań, który idealnie sprawdza się zwłaszcza podczas letnich wieczorów, spędzanych w domu. Chęć wpuszczenia wówczas odrobiny rześkiego powietrza kłóci się wtedy z obawą o dostanie się do wnętrza różnego rodzaju owadów i insektów, jednak na ratunek może przyjść właśnie moskitiera! Przygotowany przez nas poradnik tłumaczy, jakie są rodzaje moskitier, które idealnie sprawdzą się w przypadku drzwi balkonowych!

Czym jest moskitiera?

Każdy z nas z pewnością spotkał się kiedyś z sytuacją, gdy ciepłym, wiosennym lub letnim wieczorem, po otwarciu okien w domu celem wpuszczenia trochę świeżego powietrza, oprócz niego po wnętrz dostały się również dziesiątki komarów, much i innych owadów. Jest to dość uciążliwe, ponieważ nikt nie chce posiadać bolących lub swędzących ukąszeń. Aby temu zapobiec, rezygnujemy z otwierania okien, a z kolei brak przepływu powietrza, zwłaszcza w letnich miesiącach, jest uciążliwy.

Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu – montaż moskitiery na wymiar w drzwiach balkonowych czy innych domowych oknach. Moskitiera to pewnego rodzaju zasłona, stworzona z gęsto utkanej siatki, którą montuje się w oknach i drzwiach. Niekiedy jest też montowana nad łóżkiem, ale to głównie w egzotycznych miejscach. Jej zadaniem jest chronienie wnętrz domów lub mieszkań przed niechcianymi owadami i robakami. W przypadku, gdy jest zamontowana w luce okiennej, bez obaw możemy zostawić otwarte okno nawet na całą noc. 

Jakie są dostępne rodzaje moskitier?

Rynek coraz bardziej się rozrasta, oferując kolejne, nowe rodzaje moskitier. Jednym z podstawowych sposobów ich podziału jest rozróżnienie na typ montażu i okres, na jaki są one instalowane w oknach.

Moskitiery okienne stałe

Moskitiery stałe inaczej nazywane są również całorocznymi. Oznacza to, że są one montowane na stałe, bez możliwości szybkiego zdjęcia. Nie są wykorzystywane w przypadku drzwi balkonowych, a raczej okien, które nie pełnią żadnych funkcji użytkowych. W przeciwnym razie moskitiera stała utrudniałaby korzystanie z nich.

Niektórzy obawiają się, że decydując się na moskitierę stałą, ich okna utracą na estetyce. Nic bardziej mylnego. Siatka moskitiery jest zazwyczaj na tyle delikatna, że niemal jej nie widać. Wystarczy jedynie powiesić we wnętrzu elegancką firankę, a fajny efekt zostanie bez problemu osiągnięty!

Moskitiery okienne sezonowe

Drugim typem jest moskitiera sezonowa, która montowana jest na ty miesiące, w których najczęściej decydujemy się na zostawianie otwartych okien. Dzięki temu po sezonie wiosenno-letnim można ją zdemontować, m.in. po to, by nie uległa zniszczeniu podczas trudnych warunków pogodowych zimą. 

Tego typu rozwiązanie może z powodzeniem służyć jako moskitiera na drzwi balkonowe. Warto jedynie pamiętać o tym, że okno musi zostać prawidłowo wymierzone – tak, by moskitiera idealnie do niego pasowała. 

Moskitiery okienne regulowane

Jednym z fajniejszych rodzajów moskitier – zarówno do drzwi balkonowych, jak i do okien – są moskitiery regulowane. Dzięki możliwościom regulacji, jakie oferuje, w łatwy sposób można ją dopasować do konkretnej ramy okiennej. 

Jak dobrać moskitierę do drzwi balkonowych?

Dobór moskitiery do drzwi balkonowych jest niezwykle ważnym zadaniem, którego efekt zadecyduje nie tylko o tym, jak całość będzie się prezentowała, ale przede wszystkim, jaki będzie poziom zadowolenia właścicieli danego wnętrza. Podczas podejmowania decyzji warto zwrócić uwagę m.in. na kwestię, jak często drzwi balkonowe będą otwierane, jak duże one są, a także czy otwierane są klasycznie, do środka domu, czy może przesuwnie na boki.

Niektórzy twierdzą, że powieszenie na karniszu montowanym do sufitu odpowiednio dobranej zasłony zaciemniającej zabezpieczy wnętrze przed dostaniem się do niego owadów i insektów. W pewnym stopniu rzeczywiście może być to prawdą, jednak z pewnością zabezpieczenie to nie będzie tak dobre, jak w przypadku montażu odpowiedniej moskitiery dostosowanej do wymiaru okna

Plisowane moskitiery do drzwi balkonowych

Moskitiera plisowana sprawdza się w przypadku przeszkleń o dużej powierzchni. Składa się z poszczególnych modułów, które można zsuwać na kilka sposobów. Plisowana moskitiera na drzwiach balkonowych idealnie się do nich dopasuje, a funkcjonowanie z tego typu rozwiązaniem nie będzie sprawiało żadnych problemów.

Tego rodzaju moskitiera do drzwi balkonowych działa podobnie, jak plisy okienne robione na wymiar okna. Użytkowanie obu wspomnianych typów udogodnień jest równie 

Drzwi balkonowe z moskitierą przesuwną

Kolejnym wariantem jest moskitiera przesuwna na drzwiach balkonowych. Składa się ona tradycyjnie z materiału w postaci gęstej siatki oraz z dwóch prowadnic – górnej i dolnej. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, jednak szczególnie często wybierane jest przez właścicieli wnętrz z przesuwnymi drzwiami balkonowymi. 

Co ważne, wysokość prowadnicy wybiera się do wysokości progu drzwi. Dzięki temu nie ma obaw, że powstaną jakieś nierówności, pogarszające komfort funkcjonowania domowników.

Moskitiera drzwiowa na oknie balkonowych

Moskitiera drzwiowa to jeden z najpopularniejszych wariantów, jaki wybierany jest w przypadku drzwi balkonowych. Montowana ona jest na dwa sposoby: do ściany budynku lub do futryny okna. Moskitiera drzwiowa posiada w swojej ramie magnesy, które zabezpieczają ją przed nieplanowanym otwieraniem się. 

Rolowana moskitiera do drzwi balkonowych

Moskitiera rolowana do drzwi balkonowych, a także tradycyjnych okien, występuje w dwóch rodzajach: rolowana pionowo oraz poziomo. W przypadku okien balkonowych i tarasowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się moskitiera rolowana poziomo. Wyposażona jest ona w specjalną taśmę magnetyczną, która pozwala zatrzymać zasuniętą siatkę w niezmienionej pozycji.

Zapraszamy do poradnika Skuteczny sposób na owady? Poznaj zalety moskitier okiennych i drzwiowych na blogu firmy zajmującej się produkcja plis, rolet i żaluzji w Warszawie. 

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *