Jak usunąć zbędne owłosienie

Depilacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych na świecie. Niemal każda kobieta marzy o pięknej skórze bez zbędnego owłosienia. Często ma to znaczenie dla ich samopoczucia oraz samooceny. Dodatkowo może być niezbędna dla zachowania właściwej higieny ciała. Zapoznaj się z najlepszymi sposoby na pozbyciu się włosków z tych partii ciała, których ich sobie nie życzysz.

Na czym polega depilacja

Depilacja polega na usuwaniu włosów z ciała – to raczej podstawowa wiedza. W tym celu w odpowiedni sposób oddziałuje się na ciało, który skutkuje pozbyciem się zbędnego owłosienia. Depilację można podzielić na:

 • depilację permanentną – w ramach której na stałe usuwa się owłosienie,
 • depilację czasową – której wykonywanie skutkuje odrośnięciem włosów w określonym czasie.

Same efekty już w dużej mierze są zdecydowanie różne w zależności od wybranego rodzaju depilacji. Także sposób działania jest zupełnie odmienny.

Zabiegi depilacji czasowej

Znaczącą zaletą depilacji czasowej jest możliwość wykonania jej w domu. Większość zabiegów należących do tego rodzaju depilacji jest łatwa w realizacji. Jednak jak już wspomniano – nie gwarantują stałego efektu.

Zabiegi depilacji czasowej dzieli się na:

 • depilację chemiczną,
 • depilację mechaniczną.

W przypadku depilacji chemicznej mowa tu o kremach do depilacji. Po nałożeniu ich na skórę zaczynają działać, rozpuszczając keratynę włosa. Po kilku minutach należy zebrać krem specjalną szpatułką. Jest to metoda bezbolesna, jednak charakteryzująca się także krótkotrwałością.

Najbardziej oczywiste metody depilacji mechanicznej to maszynki do golenia czy depilatory. Jednak maszynki nie gwarantują długotrwałego efektu (2-3 dni), a depilacja depilatorem jest bolesna i długotrwała. Dlatego o wiele lepiej jest skupić się na depilacji:

Zabiegi depilacji permanentnej

Depilacja laserowa gwarantuje się pozbycia niemal całego zbędnego owłosienia. A włoski, które przetrwają, będą osłabione, cienkie i bardzo jasne.

Wyróżnia się:

 • depilację laserową – pulsacyjne wiązki lasera niszczą melaninę w cebulkach włosowych, najlepiej działa w przypadku ciemnych włosów o jasnej karnacji, po 5-7 sesjach co 1-2 miesiące powinno nie być śladu po włosach,
 • fotodepilację – za pomocą xenonowej lampy także niszczy się melaninę, jednak ten zabieg wpływa także na jaśniejsze włosy, skórę czy krew, dlatego jest mniej intensywny od depilacji laserowej,
 • elektroepilacja – na mieszki włosowe oddziałuje się prądem elektrycznym, co skutkuje uszkodzeniem macierzy włosów; każdy włos jest uszkadzany pojedynczo, przez co zabieg jest długotrwały, elektroepilację dzieli się na:
  • termolizę – z wykorzystaniem ciepła,
  • elektrolizę – z wykorzystaniem reakcji chemicznej,
  • Blend – połączenie powyższych.

Warto zająć się zbędnym owłosieniem. W tym celu dobrym pomysłem jest udanie się do specjalisty.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *