Jak usunąć rozstępy? Poradzisz sobie z tym w domowym zaciszu!

Rozstępy to jeden z najczęstszych problemów ze skórą, pojawiający się przede wszystkim w okresie dojrzewania, ciąży, a także gwałtownych zmian wagi (nagłego przybierania na wadze lub chudnięcia). Za powstawanie rozstępów mogą być odpowiedzialne również geny. Problem w takim samym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Czym są rozstępy, skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Podpowiadamy!

Skąd się biorą rozstępy?


Rozstępy to pęknięcia skóry, powstające wskutek jej nadmiernego rozciągania. W takim przypadku dochodzi do rozerwania włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i napięcie. Przybieranie na wadze, okres intensywnego wzrostu, ciąża czy treningi budujące masę mięśniową: to właśnie najczęściej w tych sytuacjach skóra jest nadmiernie rozciągana i po prostu pęka.

Powstawanie rozstępów składa się z dwóch faz: zapalnej i zanikowej. Jak je rozpoznać? To bardzo proste. W fazie zapalnej prążki przybierają odcienie różu lub czerwieni. W tym czasie najlepiej stosować sumienną pielęgnację wzmacniającą skórę: istnieje bowiem duża szansa na to, że uda się zapobiec drugiej fazie, czyli zanikowej. Na tym etapie pęknięcia skóry przybierają cielisty lub biały kolor i są niczym innym jak bliznami. W tej fazie można jedynie zmniejszyć widoczność rozstępów, ale ich całkowite zlikwidowanie samą pielęgnacją nie jest już możliwe.


Czy pozbycie się rozstępów domowymi sposobami jest możliwe?


Jeśli więc zauważysz, że na skórze pojawiają się różowawe lub czerwonawe paski, działaj od razu! Pierwsze rozstępy mogą pojawiać się już u dziewczynek wchodzących w okres dojrzewania (10–11 lat). Warto zwracać na to uwagę. Jak usunąć rozstępy? Najlepiej im zapobiegać. A do tego konieczne jest nawilżanie, wzmacnianie i ujędrnianie skóry, przede wszystkim w obszarach, które są najbardziej narażone na ich powstawanie, a więc na brzuchu, udach, piersiach i pośladkach.

Jak usunąć rozstępy? Istotne jest pobudzanie krążenia (pomagają w tym np. masaże szorstką rękawicą lub gąbką), głębokie nawilżanie i odżywianie skóry, a także masaże. Możesz również zadziałać kompleksowo, wykonując pobudzający i odżywczy masaż przy użyciu olejku Bio–Oil. To specjalna kompozycja olejków i witamin o udowodnionym badaniami działaniu w walce z rozstępami! Więcej informacji znaleźć można na tej stronie.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *