Jak udekorować okno na święta? Pomysły na zjawiskowe dekoracje okienne

dekoracje okna na święta

Najważniejszą świąteczną dekoracją jest oczywiście choinka, ale nie ona jedna zdobi domy w okresie bożonarodzeniowym. Równie urokliwe są ozdoby w oknach: światełka, wieńce, lampiony. Jak przygotować zjawiskowe dekoracje okienne? Poznaj nasze inspiracje!

Dekoracyjne trendy 2023: kokardy

Jednym z najbardziej wyrazistych (i uroczych!) trendów w dekorowaniu wnętrz w 2023 roku są kokardy. Przyczepia się je wszędzie: do świeczników, na choinkę, a nawet na drzwi. Dlaczego więc nie wykorzystać ich również jako dekoracji okiennej? Wystarczy zawiązać w kokardę długi kawałek dosyć sztywnego materiału (na przykład organzy). Najbardziej klasycznym kolorem jest czerwień, ale do wnętrz w eleganckim stylu glamour świetnie sprawdzi się na przykład ecru albo złoto.

Gotową kokardę wystarczy zamontować na oknie: przyczepić do firanki, spuścić na długiej nitce z karnisza albo przykleić taśmą do szyby.

Dekoracje okienne tradycyjne

Nie podążasz za trendami wnętrzarskimi i bliższa ci jest klasyka? Uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania to dobry pomysł, by wnętrze wyglądało elegancko i z klasą.

  • Do najbardziej popularnych i jednocześnie najłatwiejszych do zamontowania dekoracji należą wszelkiego rodzaju światełka i kurtyny świetlne. Można przyczepić je do karnisza albo przykleić taśmą, dzięki czemu nie trzeba montować żadnych uchwytów czy haczyków.
  • Wieniec świąteczny to też klasyk, który zawsze i w każdym mieszkaniu wygląda zjawiskowo. Jeden duży wieniec ozdobiony bombkami albo plastrami pomarańczy z pewnością przykuje uwagę. Ale jeśli chcesz, żeby okno było główną dekoracją – powieś 2 wieńce: na każdej szybie jeden.
  • Dekoracja okienna może być ustawiona na parapecie. Jedną z piękniejszych i bardziej klimatycznych propozycji jest ustawienie na nim kilkunastu świeczników, do których wstawisz jednolite świece. Aby całość wyglądała gustownie, wszystkie świeczniki powinny być utrzymane w podobnym stylu, np. być wykonane z mosiądzu albo drewna. Migoczące płomyki wprowadzą do wnętrza niezwykły nastrój i przytulność.

Dekoracje okienne minimalistyczne

Minimalizm w świątecznym wydaniu w żadnym razie nie oznacza nudy. Boże Narodzenie to czas, w którym nawet bukiet z zielonych iglastych gałęzi ma swój urok. Jak więc ozdobić okno w stylu minimalistycznym, aby zachwycało?

  • Do wazonu wstaw sporą gałąź z igłami (choć taka z drzewa liściastego też się nada!). Powieś na niej ceramiczne, ozdoby albo plastry pomarańczy i dowieś drobne lampki.
  • Ustaw na parapecie kilka dużych świec w różnych rozmiarach.
  • Zwieś z karnisza dużą papierową gwiazdę, najlepiej z lampką LED w środku. Jeśli nie jesteś aż takim minimalistą – do jednej gwiazdy niech dołączą kolejne!
  • Stwórz prosty, pachnący stroik. Na parapecie ułóż iglaste gałązki, a wśród nich ustaw świece i ewentualnie figurkę anioła albo innej świątecznej postaci.
  • Ustaw na parapecie rząd ceramicznych domków, do których wstawisz świece.

Dekorowanie domu to jedna z najprzyjemniejszych świątecznych aktywności. Poza choinką warto zadbać również o nadanie blasku oknom. Co się sprawdzi? Właściwie wszystko: wieńce, świąteczne bukiety, girlandy i dużo światełek!

5/5 - (3 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *