Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości towarzyszących miesiączce. Cierpi na nie 40- 50% kobiet, gdzie ok. 80% stanowią nastolatki. Zazwyczaj pojawia się na kilka godzin przed miesiączką lub zaraz po jej rozpoczęciu i trwa od 48 do 72 godzin.
Ból miesiączkowy może mieć różną intensywność i znacząco wpływać na funkcjonowanie w ciągu dnia. Zapoznanie się z przebiegiem cyklu miesiączkowego i wpływu hormonów, ułatwia zrozumienie mechanizmu powstawania bólu i sposobów na jego zwalczanie. Wśród nich znajdują się metody farmakologiczne oraz inne wynikające z poprawy stylu życia.
Skąd bierze się ból brzucha podczas miesiączki?
Ból wywoływany jest przez prostaglandyny. Są to hormony odpowiedzialne za kurczliwość mięśniówki macicy i obkurczenie naczyń krwionośnych, wyzwalając tym samym ból niedokrwienny. Lokalizuje się on zwykle w obrębie podbrzusza i może promieniować do dolnej części pleców. Krwawieniu często towarzyszą nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy. Dodatkowo w tym czasie zmniejsza się motoryka żołądka i jelit, którą wywołują zmiany stężeń estrogenów i progesteronu. Wzmagać ból i powodować dyskomfort mogą także gromadzące się gazy jelitowe, o których więcej możesz dowiedzieć się Tutaj.
Pierwotny i wtórny ból menstruacyjny
Pierwotne bolesne miesiączkowanie są to dolegliwości bólowe pojawiające się od początku miesiączkowania i nie mające związku z innymi chorobami. W przeciwieństwie do niego ból wtórny, pojawia się po kilku latach bezbolesnych krwawień i może wiązać się z nieprawidłowościami ginekologicznymi wymagającymi poszerzonej diagnostyki.
Jak działać gdy pojawi się ból?
Bezpośrednie działanie przeciwbólowe można uzyskać, stosując leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które zmniejszają stężenie prostaglandyn we krwi. Natomiast działanie rozluźniające na mięśniówkę macicy i zmniejszające napięcie naczyń posiadają leki rozkurczowe np. drotaweryna. W przypadku silnych dolegliwości bólowych można zwiększyć dawkę stosowanego leku (nie przekraczając dziennej maksymalnej dawki) lub połączyć go z lekiem z innej grupy. Poleca się także stosowanie ciepłych kąpieli i okładów z termoforu w okolicy podbrzusza. Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń i łagodzi dolegliwości bólowe.
W jaki sposób zapobiegać bolesnym miesiączkom?
Odpowiednia codzienna profilaktyka i przygotowanie się do menstruacji może dać bardzo dobre rezultaty.
Po pierwsze zdrowa dieta. Miesiączka to czas bardzo wymagający i obciążający organizm kobiety. Rośnie wtedy zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, witaminę D, żelazo, wapń i magnez. Dostarczyć tych niezbędnych substancji można wraz z pożywieniem lub przez doustną suplementację. Dodatkowo należy pamiętać o unikaniu soli, która wzmaga zatrzymywanie wody.
Po drugie regularna aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny dostarcza nie tylko potreningowych endorfin, ale także działa rozluźniająco na mięśnie miednicy, których napięcie znacząco spada, dzięki czemu dolegliwości bólowe mogą nawet całkowicie zaniknąć. Po trzecie- mniej stresu i regeneracja. Napięcie emocjonalne i brak czasu na odpoczynek mogą wzmagać ból odczuwany podczas menstruacji. W tym przypadku zaleca się różnego rodzaju techniki relaksacyjne i masaże, które zmniejszają poziom napięcia układu nerwowego i układu krążenia.