Jak się przygotować do pierwszego treningu na siłowni?

Idealnie dobrane ubranie to tylko część sukcesu. Poznaj sposoby, dzięki którym Twój pierwsza wizyta na siłowni na pewno nie będzie ostatnią!

1. Zadbaj o nawodnienie

Jeśli nie chcesz, aby trening na siłowni zakończył się po kilkunastu minutach bólem mięśni i zadyszką, zadbaj przedtem o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przed treningiem wypij wodę mineralną. To bardzo ważne, aby Twój organizm był odpowiednio nawodniony w trakcie ćwiczeń. W innym wypadku Twoje mięśnie mogą szybciej się męczyć, a Ciebie dopadnie nagła senność. Pamiętaj, że aby treningi były efektywne, bilans płynów musi się zgadzać w ciągu całego dnia. Normalnie potrzebujesz minimum 2 litrów dziennie, gdy trenujesz – dodatkowe pół litra, a nawet litr. Czym nawadniać organizm w ciągu dnia? Wodą, sokami lub zieloną herbatą.

2. Spakuj elektrolity

Intensywnie ćwicząc, tracisz wraz z potem nie tylko wodę, ale też cenne elektrolity, takie jak magnez, sód, potas czy wapń. Są one niezwykle ważne dla całego organizmu. Ich obniżony poziom może przyczyniać się do gorszej precyzji ruchowej, poczucia zmęczenia, mniej sprawnej pracy układu nerwowego czy mięśni. Właśnie dlatego po treningu koniecznie wyrównaj ich poziom. Jak najszybciej uzupełnić elektrolity po wysiłku fizycznym? Najlepiej zrobią to napoje izotoniczne lub rozpuszczalne elektrolity do picia. Ich skład jednak się różni. Napoje izotoniczne zazwyczaj mają dodatek cukru, którego często są pozbawione elektrolity do picia.

3. Nie zapominaj o rozgrzewce

To bardzo częsty błąd popełniany przez osoby, które zaczynają przygodę z siłownią. Brak porządnej rozgrzewki może skutkować poważnymi zakwasami dzień po, nie wspominając o większym ryzyku urazów. Rozgrzewka pobudza krążenie, dotlenia mięśnie, rozluźnia stawy. Dzięki temu są lepiej przygotowane na wysiłek. Nie musisz poświęcać na nią dużo czasu. Wystarczy nawet pięć minut, aby Twoja pierwsza wizyta na siłowni przebiegła dużo lepiej niż się spodziewasz.

4. Zjedz właściwy posiłek

To, co zjesz przed siłownią może mieć ogrom wpływ na to, jak pójdzie Ci pierwszy trening. Duży posiłek zjedz na ok. trzy godziny przed ćwiczeniami. Powinien zawierać węglowodany złożone, które dodadzą mięśniom energii, a także białko, bo sprzyja ich regeneracji. Unikaj tłuszczów, które mogą być ciężkostrawne. Idealny będzie np. omlet z płatkami owsianymi albo kasza gryczana z tofu i warzywami. Pół godziny przed posiłkiem możesz zjeść garść orzechów dla większej energii. Nie pij napojów gazowanych, bo sprzyjają uczuciu ciężkości na żołądku.

5. Nie przeciążaj mięśni

Na pierwszy raz warto umówić się z trenerem, który pomoże Ci dobrać najlepszy zestaw ćwiczeń i pokaże, jak je prawidłowo wykonać. Potem możesz to robić solo. Pamiętaj, aby się nie przemęczać. Pierwszy raz potraktuj bardziej jak rekonesans, niż największe wyzwanie w swoim życiu. Gdy zaczniesz zbyt ostro, ciężej będzie Ci wrócić na siłownię, nie wspominając o wielodniowych zakwasach.

Bibliografia:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php
  2. https://hpba.pl/zywienie-okolotreningowe/

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *